Vakolt homlokzat

Mind az új építésű házaknál, mind a felújítás során a homlokzatokkal szemben támasztott igények és követelmények az elmúlt évek során jelentősen megnőttek. Írásunkban a vakolt homlokzatképzés lehetőségeit tekintjük át.

 

 

Miért is vakoljuk tulajdonképpen homlokzatainkat?

 

A homlokzatképzésnek két fő szerepet kell betöltenie. Egyrészt védi otthonaink, építményeink szerkezetét, falazatát az időjárás és más egyéb környezeti hatások ellen, másrészt díszítő jelleggel, esztétikus külsőt is biztosít az épületeinknek.

 

 

Homlokzatképzés

 

A homlokzatképzést rétegfelépítéstől függően három fő csoportra oszthatjuk:

  • I. Háromrétegű rendszer*II. Egyrétegű „rendszer“*III. Teljes hőszigetelő rendszer
  • I. A legősibb, de még napjainkban is előszeretettel alkalmazott rendszer az ún. háromrétegű rendszer, mely – mint elnevezése is mutatja – három fő rétegből áll. A falazatra először a gúz kerül fel, majd ezt követi az alapvakolat (mely lehet normál, hőszigetelő vagy könnyített), végül pedig a fedőbevonat. A fedőbevonat ilyen rétegfelépítés esetén gyakorlatilag bármilyen fedővakolat (nemesvakolat, vékonyvakolat), vagy akár homlokzati festék is lehet.
    II. Egyrétegű "rendszer" alkalmazása során a falazatra egy speciális nemesvakolat kerül fel két rétegben. Az első nemesvakolat réteg száradását követően rövid időn belül kell a második réteget felhordani. A két vakolatréteg teljes száradása után a felület homogén egységet képez, ezért nevezik ezt a rendszert egyrétegűnek. A rétegfelépítés egyszerűségéből és a kivitelezés időütemezéséből adódóan ez a homlokzatképzés nagyon gyors eljárás.
    III. Teljes hőszigetelő rendszerről akkor beszélünk, ha a homlokzat kialakítása során hőszigetelő lapos megoldást alkalmaznak. Egy teljes hőszigetelő rendszer alapelemei:
    1. hőszigetelő lap ragasztó,
    2. hőszigetelő lap (polisztirol, ásványgyapot, vagy más egyéb nagy hőszigetelő képességgel rendelkező anyag),
    3. dübel (amennyiben szükséges),
    4. üvegszövet,
    5. üvegszövet beágyazó habarcs (többnyire azonos a ragasztóval),
    6. fedőbevonat (nemesvakolat vagy alapozó + vékonyvakolat).
    A teljes rendszert az alapelemeken kívül olyan kiegészítők teszik teljessé, mint például a lábazati indító sín, élvédő, ablakcsatlakozó profil vagy más egyéb profilok.
    Manapság a hőszigetelő rendszerek esetében is, mint ahogy a háromrétegű rendszereknél láttuk, megadatott a szabad vakolatválasztás. Gyakorlatilag a fedővakolatok bármelyikét alkalmazhatjuk a teljes hőszigetelő rendszer fedőbevonataként.

    Fedővakolatok
    A fedővakolatokat kötőanyaguk alapján a következők szerint csoportosíthatjuk. A mész-cement kötésű, felhasználásra kész színes ásványi szárazvakolatokat nevezzük nemesvakolatoknak. A vízüveg kötésű vakolat a szilikátvakolat, míg a műgyantás vakolatok diszperziós vakolatok néven váltak közismertté. A szilikon vakolatok pedig szilikon műgyantát tartalmaznak. Az utóbbi három vakolattípus nedves plasztikus anyag, így vödrös kiszerelésben kaphatók.
    A közhittel ellentétben a vödrös vakolatok nem nemesvakolatok! A nemesvakolatok kizárólag zsákos kiszerelésben kaphatók. Napjainkban a négy tiszta vakolattípus mellett ezek kombinációival is találkozhatunk, pl. szilikát-szilikon vagy szilikát-diszperziós vakolat.
    A festékek hasonlóképpen csoportosíthatók, mint a vakolatok, ennek alapján megkülönböztethetünk szilikát, szilikon vagy diszperziós műgyantás festékeket.

    Élettartam
    A vakolatok alapvető tulajdonságai összetételükre vezethetők vissza, vagyis kötőanyaguk nagymértékben meghatározza kivitelezésük módját és hosszú távú viselkedésüket. Míg a nedves vakolatok legtöbbjének a végső struktúraképzése dörzsöléssel történik, addig a vastagrétegű nemesvakolatok esetében a különböző díszítési lehetőségeknek köszönhetően kapart, szórt-simított, dörzsölt, csiszolt vagy akár nútolt egyedi megjelenésű homlokzatok készíthetők. A természetes összetételű vakolatok a természetben megtalálható pasztell színekben kaphatók, míg egy diszperziós vakolat gyakorlatilag bármilyen színben előállítható mesterségesen. A kizárólag ásványi alapanyagokból előállított nemesvakolat generációkon keresztül képes biztosítani egy ház homlokzatának védelmét. Ezzel szemben a diszperziós vékonyvakolattal készült homlokzatot nagy valószínűséggel fel kell újítani, újra kell vakolni egy emberöltőn belül.

    Szakszerű kivitelezés
    Egy homlokzat élettartamát nemcsak a választott rendszer és alkotóelemei élettartama, hanem más tényezők is befolyásolják, mint pl. a kivitelezés minősége, a csomópontok kialakítása, az alkalmazott fedőbevonat típusa vagy színe, ezért célszerű szakember tanácsát kérni a homlokzatképzés kiválasztásához és meghatározásához. Bármelyik homlokzatképzési rendszerre is essen a választásunk, elengedhetetlen a szakszerű kivitelezés, s az, hogy a rendszerben alkalmazott elemek egymáshoz harmonikusan illeszkedjenek.
    Az esztétika és gazdaságosság mellett manapság egyre nagyobb szerepet kap a környezetvédelem és a természetesség. Aki teheti, a hőszigetelő rendszerek közül egy bio, öko vagy ásványgyapot lapos hőszigetelést választ ásványi (vastagrétegű nemesvakolat) fedővakolat kombinációval.


    Ezt követő cikkünk:
    Ezt megelőző cikkünk:

    Hozzászólások

    0
      0
      Az Ön Kosara
      Your cart is emptyReturn to Shop