Árnyékolók tervezése

Számos szempont van, amit érdemes figyelembe venni, ha árnyékolót akarunk felszereltetni. Először is el kell döntenünk, hogy miért szeretnénk árnyékolni. Túl meleg van a lakásban, vagy rossz minőségű az ablak, és a meleg kifelé áramlik – Esetleg intim szféránkat szeretnénk megvédeni a kíváncsi tekintetektől, vagy éppen a betörések ellen kívánunk védekezni?

 

 

Az árnyékoló kiválasztásakor manapság az egyik legfontosabb tényező, hogy a szerkezet segítségével mennyi energiát takaríthatunk meg. E tekintetben meghatározó az árnyékoló elhelyezkedése a nyílászáróhoz képest.

 

Alapvetően külső és belső árnyékolókat különböztetünk meg, de léteznek olyan megoldások is, amikor az árnyékoló az ablaküvegek között helyezkedik el. Ha az árnyékoló szerkezetet ide szerelik be, az háromszor, négyszer hatékonyabb, mintha a belső falsíkon lenne. Egy külső árnyékoló ugyanakkor csaknem tízszer jobb hatást képes elérni a hővédelem terén, mint egy belső.

 

Egyfajta hőpajzs
A külső árnyékolók közé soroljuk a redőnyöket, a külső lamellás árnyékolókat, más néven zsaluziákat, a zsalugátereket, a kapukat, és a különböző napárnyékolókat. A téli-nyári hővédelem terén a számadatok szerint is ezek, a külső falsíkra szerelt szerkezetek bizonyulnak a leghatékonyabbnak. Akár felére csökkenthető az ablakokon keresztül távozó hőveszteség mértéke hőszigetelt, jól záró redőnyök segítségével. Ahhoz azonban, hogy valóban ilyen mértékben javítsuk otthonunk energiafelhasználását, számos feltételnek kell teljesülnie. Ezek között a minőségi redőny használata csak az egyik kritérium. Fontos tényező, hogy a redőnyöket naplemente előtt le kell engedni ahhoz, hogy azt az energiát, ami napközben az üvegfelületeken keresztül valamelyest felmelegítette belső tereinket, bent is tarthassuk, és a fűtési energia a külső hőmérséklet csökkenésével már ne távozhasson az ablakon keresztül. A redőnyök kiváló hőszigetelő hatása abban rejlik, hogy a leeresztett redőnypáncél és az ablak között légréteg keletkezik, ami egyfajta hőpajzsként viselkedik.

Komplett rendszer
A redőnyöknek is számos típusa létezik, így vannak külső tokos, ráépített tokos, vakolható tokos redőnyök, sőt, létezik tetőablakra szerelhető redőny is.
Alapanyagát tekintve az árnyékoló palást készülhet műanyagból, alumíniumból vagy fából. A hővédelemben betöltött szerepüket illetően a hőszigetelt alumíniumredőnyök és a faredőnyök a hatékonyabbak. További előnyük az időtállóság. Az árnyékolók kiválasztásakor fontos, hogy komplett rendszerben gondolkodjunk. Ebben az esetben egyazon gyártó készíti a redőnytokot, a megfelelő lefutó sínt, és redőnylécet.
A redőnyök előnyös tulajdonságai között – a hővédelmen túl – a zajvédelem, a betekintés elleni védelem és betörésvédelem említhető. Ez utóbbi főként a motorizált redőnyök segítségével érhető el. A motoros mozgatás előnye abban rejlik, hogy a feltolásgátlóval kombinált motoros árnyékoló állandó nyomatékot fejt ki, ezáltal a redőny szorosan illeszkedik az ablakpárkányhoz, így lehetetlen feltolni, felfeszíteni. További védelmet nyújtanak az automatikusan működő redőnyök vezérlései, pl. az időkapcsoló órák.
A meleg hónapokban az egyik leghatékonyabb külső árnyékoló a zsaluzia. A lamellás árnyékoló úgy védi lakásunkat az erős napsugárzástól, hogy közben nem sötétíti el teljesen a belső tereket. A széles lamellákkal mindenki saját igényeinek megfelelően alakíthatja a lakásba beeső fény mennyiségét és irányát.

Napárnyékolók
A napellenzőknek legalább öt alaptípusát különböztethetjük meg. A leginkább elterjedt, mindenki által ismert változat a terasznapellenző. Léteznek ezen túl ablak vagy homlokzati napellenzők, télikert árnyékolók, oldalnapellenzők, valamint búraernyők.
A napellenzők kiválasztásakor döntő szempont lehet, hogy hova akarjuk elhelyezni. Amennyiben a napellenzőt pl. erkély, vagy túlnyúló tetőszerkezet alá akarjuk felrakni, a nyitott könyökkaros napellenző ajánlható, hiszen ekkor az árnyékolót az épület megvédi az időjárás káros hatásaitól, ezért nem szükséges a vásznat és a mechanikai alkatrészeket egyéb módon védeni. Olyan homlokzatoknál (pl. tűzfal), ahol a napellenzőt semmi sem védi a koszolódástól és az időjárási viszontagságoktól, a tokozott változat felszerelése ajánlott. Ebben az esetben a teljesen zárt kivitelnek köszönhetően a napellenző valamennyi alkotóeleme, így a tengely, a szövet és a kartechnika is védett. A tok különösen a napellenzővásznat óvja az időjárás káros hatásaitól. Előnye, hogy azt télen sem kell leszerelni.
Magyarországon még nem terjedt el igazán az ablaknapellenző, amely mindamellett, hogy kiváló tulajdonságokkal bír a nyári hővédelem terén, rendkívül esztétikus megoldást kínál az épületek árnyékolására.

Öltöztet is
A fényirányítás, a belső terek megóvása a túlhevüléstől, és lakásunk öltöztetése egyaránt feladata azoknak a szerkezeteknek, amelyeket az árnyékolástechnika egységesen belső árnyékolóknak nevez.
A kínálat ma már rendkívül széles, ami nemcsak a technológiai megoldások terén jellemző, de a színek és a felhasznált anyagok sokszínűségében is megmutatkozik. A kínálati gazdagságra többek között azért is szükség van, mert az építészeti kialakítások a megszokottól eltérő megoldásokat is megkövetelnek. Gondoljunk csak a kör alakú, vagy trapéz formájú ablakokra, amelyekre nem könnyű dekorfüggönyt készíttetni úgy, hogy az esztétikus legyen, és a drágán megvásárolt ablak formáját se takarja el. Ekkor kell gondolnunk a belső árnyékolókra, amelyek a kívánt méretre és formára alakítva megfelelő mennyiségű fényt eresztenek be lakásunkba, vagy szükség esetén a részleges vagy a teljes fényzárásról is gondoskodnak. Lakberendezési elemként egy jól megválasztott anyagú, színű és mintájú belső árnyékoló elegáns, modern vagy romantikus megjelenést kölcsönözhet lakásunknak vagy irodánknak. A legelterjedtebb belső árnyékolók között említhetjük a reluxát, a pliszé- és duett függönyt, a szalagfüggönyt, a rolettát valamint a naphálót.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop