A fénybecsalogató üvegtégla

Kezdetben az üvegtéglát csak műszaki, funkcionális tulajdonságai miatt kedvelték, később a diszkrét áttetszőség meghódította az avantgárd művészek fantáziáját, így a múlt század húszas éveinek nemesebb elhivatottságú építészeti alkotásaiban is szerepet kapott. Manapság újra nagy népszerűségnek örvend.

 

 

Az üvegtégla az építőiparban régóta jelen lévő építészeti anyag, először a gyárak nagy felületű falain, az épületek kiszolgálóegységeinél használták, majd az avantgárd építészek is megkedvelték. Mára újra divatba jött, köszönhetően a széles választéknak és a változatos felhasználhatóságnak.

 

 

Belátás és kilátás
A fénysugarak visszatükröződésével, a puha szórt fény kialakulásával lehetővé válik, hogy a fény a belső térnek olyan gazdag hatást adjon, mint ahogyan az a kinti terekben is megvalósul. A sötét téli napokon egy kis ötletességgel becsalogathatjuk a fényt, és elűzhetjük a rosszkedvet, a depressziót otthonunkból.
Választhatunk átlátszó vagy nem átlátszó típust, ettől függ, hogy milyen mértékben engedi át a fényt. Az átlátszó üvegtéglán ki lehet látni a szabadba, de kiküszöböli azt a kellemetlen érzést, amit a lakásba való belátás okozhat. A fehér üvegtéglák a kinti fény 80, a színesek a 60-70, míg a homokfújt vagy savmaratott típusok az 50 százalékát engedik át.

Speciális elemek
Az üvegtéglákat különböző méretben gyártják. A legnagyobb választék a 19x19x8 cm méretűből található, de léteznek 19x9x8 cm, 24x24x8 cm 24×11,5×8 cm és 30x30x8 cm méretűek is. Speciális elemek is vásárolhatók: komplett sarokelem, négyszögletű és hatszögletű sarokelem, köríves, háromszög alakú, szimpla és dupla végzáró elem. A tervezésnél ügyelni kell arra, hogy a különböző speciális elemeket legtöbbször a gyárak a saját alaptípusaikhoz készítik, érdemes tehát jó előre körülnézni az üzletekben a tervek megvalósítása érdekében.

Hőszigetelő, tűzálló
Az üvegtégla klasszikus energiamegtakarító anyag, normál hőszigetelő képességgel rendelkezik, amit a belsejében lévő légüres tér tesz lehetővé. További hőveszteség-csökkenést nagyobb méretű elemek és speciális habarcskeverék alkalmazásával lehet elérni. Az üvegtégla hangszigetelőként is kiváló. További előnyös tulajdonsága, hogy 60 százalékos páratartalomnál 20oC és 30oC között garantáltan nem párásodik. Egyes üvegtéglák tűzbiztossá teszik az épületeket, az anyag 15, 30, 90 percig ellenáll a tűznek.
Acéllal megerősítve magas szintű biztonságot ad a külső és belső térben egyaránt.
Könnyen tisztán tartható, mert a mintázat minden esetben az üvegtégla belsejében található. A savmaratott és homokfújt felületű valamivel kényesebb, mint a sima üvegű.

Beépítés
Az üvegtégla falszerkezet önhordó, tartószerkezetként nem alkalmazható. Ablak méretű üvegtéglafal fölé áthidaló beépítése szükséges. Nagyobb magasság esetén acél tartóprofilt kell beépíteni.
A függőleges beépítést megkönnyíti az olasz VETROARREDO üvegtégla-ragasztó és fugázó habarcs, amely egyaránt alkalmas bel- és kültéri munkákhoz. Fagyálló, hőszigetelő, flexibilis, gyorskötő, fehér színű, alkalmazása gyors és könnyű. Amennyiben a fugát színezni akarjuk, ez színes csempefugázóval történhet. A teljes száradást követően a felület száraz ruhával letisztítható. Vasalatnak 5 mm átmérőjű (nem oxidálódott, rozsdamentes vagy horganyzott) huzal javasolt, mind a függőleges, mind a vízszintes fugákba helyezve úgy, hogy a huzal ne érjen az üvegtéglához.
Forgalomban vannak műanyag távtartók is, amelyek lehetővé teszik az 1 cm vastagságú szabályos fugák kialakítását. Újdonság az olasz üvegtéglákhoz használható 2 mm-es fugakereszt. Íves falaknál az üvegtéglák között legfeljebb 3,5 cm nyitás lehetséges. Kisebb sugarú ívekhez inkább a 9 cm széles üvegtégla ajánlott.

Fa és műanyag szerkezet
Újdonság a faszerkezetes és a műanyagrendszerrel történő beépítés. A fa lehet borovi fenyő és trópusi egzóta. A műanyagrendszer fehér, fekete és szürke színekben kapható. Érdemes a szükséges méreteket előre tisztázni, mert ezekkel a rendszerekkel a beépítés nagyobb helyigényű, mint a hagyományos habarcsos.
Üvegfalakhoz nyitható, egy, kettő, illetve négy elemet befogadni képes ablakkereteket is gyártanak, ezek a szellőzést biztosítják. Figyelemmel kell lenni arra, hogy a kereteket legalább 1,5 cm széles fugákkal készülő falba lehet beépíteni.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop