Üveghatás

A nyílászárók kiválasztásánál nemcsak az esztétikumra kell kiemelt figyelmet fordítanunk, hanem az üvegezés módjára is.És nemcsak az egekbe szökő fűtésszámla, hanem a nem megfelelő technológia miatt bekövetkező párásodás elkerülése érdekében is.

 

 

A mai nyílászárók, legyenek akár fa, műanyag vagy alumínium szerkezetek, különféle hőszigetelő képességű üveggel lehetnek ellátva.

 

Legelterjedtebb a köznyelvben thermoplan elnevezésű üveg. Az alapkivitelnél a gyártás során két float üveget ragasztanak össze különböző szélességű légréssel. Ekkor a hőátbocsátás magas mértékű, az „u” érték 2,4-2,8 W/(m²K).

 

Bevonat, nemesgázok
Forradalmi változást hozott a bevonatos (low-E) üvegek megjelenése. Készítésükkor fémréteget gőzölnek az üvegre, így jelentősen módosíthatják a hőátbocsátási képességet, az „u” érték 1,3-1,5 értékre csökken. Fontos tudni, hogy ez az üveg a fény és a napenergia kedvező hatásának nem, viszont a fűtési energia szabadba való távozása útjába akadályt gördít.
A jobb hőszigetelés elérésének további lehetősége a két üveg közötti rés nemesgázokkal való kitöltése, ez újabb 0,1-0,2 értékkel javíthatja nyílászárónk üvegét.
Egy másik mód, ha háromrétegű üveget alkalmazunk, ekkor a beépítendő üveg összvastagsága némileg nő, mert megfelelő méretű légrést kell biztosítani az üveglapok között. Ez a kivitel már lehetőséget ad akár a 0,8-as érték elérésére is.

A távtartó
Az előzőekben említett hőszigetelő üvegek kivitelezésekor lényegében üveglapokat helyeznek egymás mellé, s a légrés vastagságát a közéjük helyezett alumínium távtartó biztosítja. (1. ábra)
Ez a távtartó részben anyagából eredően minimálisan, de rontja a hőszigetelő képességet, mert hővezetése jobb, mint az üveglapok közötti levegőé, vagy nemesgázé. Emiatt az üveg és az ablakszárny találkozásánál páralecsapódás is jelentkezhetett. Ezt a nem kívánatos jelenséget részben csökkenteni lehetett a szárnyprofil kialakításának módosításával. Az üveg mélyebben fekszik a profilban, és így jobban takarja a távtartót.

TPS technológia
Ugyancsak a kedvezőtlen hatás kiküszöbölésére alkalmazzák az úgynevezett melegperemes technológiát is, melynek legújabb változata a TPS technológia. Ekkor az üvegrétegek közötti hagyományos alumínium távtartót thermoplasztikus távtartóval helyettesítik, mellyel tovább javíthatják a hőszigetelési értéket.
Az így készült kétrétegű üvegnél az 1,0, míg háromrétegű üvegnél a 0,6-0,7-es „u” értéket is el lehet érni. (2. ábra)
Az eddigi vizsgálatok szerint ez a thermoplasztikus távtartó hosszabb élettartamúnak tűnik a hagyományos technológiával készített üvegeknél. Az eljárás tökéletesebb zárást biztosít az üvegrétegek között, jobb tapadásával és flexibilitásával olyan formák is kivitelezhetők, amelyek eddig az alumínium távtartónál elképzelhetetlenek voltak. A jobb tömítettség eredményeképpen az argongázas veszteség is minimálisra csökkenthető.
Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen üveget kérünk nyílászáróinkba, mert jó választás esetén a fűtési költségeket jelentősen csökkenthetjük – ha egy átlagos lakás üvegfelülete 20 m² -, akár mintegy 15-20 000 forintot megspórolhatunk, már u =1,4-es üvegezésnél is.

A párásodásról
Gyakran felmerül a kérdés, hogy mi okozhatja az ablakok üvegének párásodását, mely megjelenhet a két üvegréteg között, illetve az üvegen.
Az első esetben sajnos gyártástechnológiai problémával állunk szemben, ugyanis a két üvegréteg összeillesztése során a tömítőanyagot nem megfelelően helyezték el, így pára kerülhetett az üvegrétegek közé, amit még a távtartókban elhelyezett páramentesítő anyag sem képes semlegesíteni. Ekkor csak az üveg cseréje lehet a megoldás.
Amennyiben az üveg helyiség felé néző felületén tapasztaljuk a páralecsapódást, a lakás nagy páraterhelése, vagy a nem megfelelő hőszigetelő képességű üveg az ok. A lakásban keletkező pára mennyiségét többféle módon csökkenthetjük: ne szárítsunk mosott ruhát a helyiségben, mérsékelten öntözzük növényeinket stb. Ezenfelül a megfelelő szellőztetés is elengedhetetlen. Ezt segítik a gyártók azzal, hogy szellőztető szerkezetet vagy résszellőző vasalatot ajánlanak a nyílászárókhoz. De a gyors kereszthuzatos szellőztetés is csodákra képes. Ha ez sem vezet megfelelő eredményre, akkor csak a rossz hőszigetelésű üveg, vagy a nyílászáró cseréje lehet a megoldás.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop