Épületek természetes kő lábazata

A természetes kőburkolatok időtállóak, szépek, értékesek. Áprilisi számunkban olvashattunk a gondos tervezésről, most a szakszerű, jó minőségű eszközökkel történő kivitelezést járjuk körbe.

 

termesko labazat

 

Minden építési munkánál, így a lábazatok kivitelezésénél is kulcsszerepet játszanak a műszaki ellenőrök. Ügyeljünk arra, hogy feladata ne csak az építésiengedély-kérelem mellékletének aláírására korlátozódjék. Ellenőrizze a munkálatok minden lényeges fázisát, példaként csak a vízszigetelések precíz kivitelezését emelnénk ki. Az utólagos szigetelési munkák, a nedvesedésből adódó problémák megoldása, vagy a helytelen alapozás miatti szerkezeti károk helyreállítása ugyanis sokszoros költséggel, kényelmetlenséggel járhat.

 

Rögzítés
Ragasztott lábazati burkolatnál fontos a megfelelő ragasztóanyag kiválasztása, amelynek a kő és a falazat eltérő hőtágulása miatt mindenképpen flexibilisnek kell lennie.
Világos színű kőzeteket speciális fehér, kőburkolatokra kifejlesztett flexibilis ragasztóba érdemes ágyazni, mert nem színezi el a követ, és nagyobb vastagságban is alkalmazható. Ez azért fontos, mert a természetes kőburkolatok vastagsága nem feltétlenül egyenletes. Ennek ellenőrzése után mérlegeljük, hogy nem szükséges-e középágyas flexibilis ragasztót használnunk.
Ha a lábazati kőburkolat 5 centiméternél vastagabb, akkor az alábbi technológiát kövessük: meglévő szerkezetekhez (pl. hőszigetelt falazatokhoz) finombeton kötőanyaggal rögzítsük a kőburkolatot, az alapozásról indítva. Egy-két méter magasságot meghaladó építés esetén a burkolandó felületre dűbelezéssel rögzített betonacél háló felszerelése szükséges, különösen, ha hőszigetelés elé kerül. Minden esetben alapozásra vagy alátámasztásra (pl. konzolra) van szükség a kőmunka elkezdése előtt.
A közel 10 cm-es vastagságú kőburkolat már önálló szerkezetként is építhető. A fagyhatár alatti alapozás nagyon fontos. A falazóhabarcs megkötése után a mögöttes rész folyamatosan betonnal kiöntve készül.

Fugázás
A fugázással még a legszebb kőmunka is elrontható, ha nem kellő gondosságú.
Célszerű a fugázás előtt egy vékony réteg hidrofobizáló szert a felületre felvinni, majd hagyni teljesen megszáradni, és csak azután fugázni, mert így a felületre került felesleges fugaanyag nem szívódik be a kőzet pórusaiba, sokkal könnyebben lemosható. Egyenlőtlen, pl. sprengelt felületű kövek fugázásánál használjunk fugázó pisztolyt.
Szabálytalan alakú kövekből kialakított burkolatnál a fugaszélesség ne legyen túl változó, a köveket a szép felülethez alakítani kell, célszerű vízszintes felületen előre szárazon kirakni. Fugaanyag csak szélesfugázó lehet, vagy hagyományos cement-homok keverék.
Szabályos lapburkolat esetén a hibás lapokat a kivitelezés előtt válogassuk ki, használjuk fel őket a vágásoknál, a hibás részek kiejtésével. Ha ennél jóval több a hibás lap, kérjünk a kereskedőtől minőségi cserét.
Felhelyezés előtt ellenőrizzük a lapok mérettűrését (természetes kőburkolatok méreteiben a szabványok is nagyobb eltérést engedélyeznek), és ehhez alkalmazkodva döntsünk a fugaszélességről.

A mediterrán burkolat
Mediterrán burkolathoz többféle kőelem közül válogathatunk. Lehet az „latin mediterrán”, azaz szinte teljesen szabálytalan, vagy szabályosabb, kézzel faragott. Ha kisebb a beépítési hely, akkor a vágott 2-3 centiméteres elemeket is választhatjuk.
Az eltérő elemek előállításának más és más az anyag- és munkaigénye, így természetesen az áruk is eltérő. Szakemberként az igényesebben kidolgozott (kézzel faragott) termékek gazdaságossági előnyeit hangsúlyoznám. Gondoljuk át: a kevésbé megdolgozott, tehát olcsóbb kőből többet kell rendelni, szállítani, mert jelentős a faragási veszteség. A burkolónak több munkaidejét veszi el a burkolat elkészítése, mert az elemeket a helyszínen tovább kell alakítani, ha szép felületet szeretnénk, ez növeli a munkadíjat. A faragási hulladékot pedig konténerben el kell szállíttatnunk, ez is költség. A kézzel faragott termékekre nagy az igény, legalább egy-két hónap teljesítési határidővel számoljunk, így fontos, hogy időben rendeljünk.

Hidrofobizálás
A burkolat elkészülte és tisztítása, a fuga teljes szilárdulása után ne feledkezzünk meg a hidrofobizálásról. Ez egyszerű munkafolyamat, a megfelelő szert ecsettel is felkenhetjük vékony rétegben a kőfelületre, a szer továbbiakban a fuga felületét is védi. Ne adjunk hitelt olyan olcsó házi praktikáknak, miszerint olajjal is le lehet kenni a követ, hogy a vizet távol tartsa és szép színe legyen. Az olaj eltömíti a pórusokat, az építési és használati pára hátulról nem tud távozni a lábazatból, és ez gyors tönkremenetelt, mállást okoz. A zsíros felületbe továbbá beleragad a por és piszok, tisztíthatatlan, csúnya lesz az egyébként gondosan megtervezett és kivitelezett drága lábazat.
Ha a homlokzat még festésre vár, ellenőrizzük utoljára, hogy az elkészült lábazat és a tervezett festett homlokzat színe összeillő-e. A tervezés során bemutatott kőminta kis felületének színe, árnyalata eltérhet a végleges felületétől, hisz a természetes kövek színazonossága nem garantálható még azonos kőzetfajta esetében sem.

Felújításkor
A továbbiakban tekintsük át, hogy épület-felújításoknál mire hasznos még figyelnünk a fentiekben leírtakon túl.
A lábazattal együtt vizsgáljuk meg az épületet körülvevő járda állapotát. Ha ennek lejtése nem megfelelő – azaz az épület felé lejt -, vagy hiányos, töredezett, a munkát kezdjük a régi járda felbontásával.
Ellenőrizzük a függő ereszcsatornák állapotát és a vízelvezetést is, ha szükséges, ezt is javítsuk vagy cseréljük, hogy az új kőlábazatot a lehető legkevesebb víz érje. Ha az épületen már van kőlábazat, akkor – ha mód van rá -, tartsuk meg, és újítsuk fel. Ha a kőzeten mállás jelei mutatkoznak, kérjük ki szakember véleményét.
A felújítás a lábazat kőzetanyagának megfelelő tisztításával kezdődik. A felületet megtisztíthatjuk kézi száraz vagy nedves keféléssel (ne drótkefével, mert az karcolhatja a követ), vagy magasnyomású vizes tisztítással. Nagyobb felületű, de nem puha kőzetből készült lábazatnál kérjük ki szakember véleményét a homokszórásos, vagy az ún. JOS technológiával való tisztítás lehetőségéről.
Vegyszert csak nagyon körültekintően – az adott kőzetfajtához ajánlottat – alkalmazzunk. Általános szabály, hogy mészkövet, vagy meszes kötésű homokkövet savas szerrel nem szabad tisztítani, mert az megmarhatja a felületét. Ilyen lábazatoknál válasszunk semleges vagy lúgos kémhatású tisztítószert. Ha a fuga laza, töredezett, még tisztítás előtt kaparjuk ki, és tisztítás után fugázzuk újra. Csak a teljes száradás után végezzük el a hidrofobizáló kezelést.
Ha a kőlábazat már olyan gyenge állapotú, hogy nem érdemes megtartani, akkor bontsuk le és készíttessünk új, a ház stílusához illő színű, felületű, geometriájú lábazati burkolatot a cikk első felében leírtak szerint.

Ha nem volt, de szeretnénk
Ha a háznak korábban nem volt kő lábazata és felújításakor döntünk kialakításáról, az alábbiakat vegyük figyelembe.
Az új lábazatot ne a felázások, táskásodások eltakarására akarjuk használni! Először a nedvesedést kell megszüntetni, a falat hagyni kell kiszáradni, és csak utána szabad az új lábazatot felragasztani vagy szerelni. A burkolat és technológia megválasztásánál ügyeljünk az előzőekben leírtakra. A hőszigeteléssel, légréssel szerelt lábazatok épületfizikai szempontból jobb megoldást nyújtanak, kivitelezési költségük magasabb (a szabályos kőlapvastagság minimum 3 centiméter, és rozsdamentes acél konzolok szükségesek a rögzítéshez).

Karbantartás
Ha már elkészült az új ház vagy véget ért a felújítás, a karbantartásról se feledkezzünk meg.
Kerüljük az épületet körülvevő járdák téli sózását. A sóoldat a kőbe beszívódva és kikristályosodva foltosodást, ún. „kivirágzást” okoz, és egyes sók magas kristályosodási kőzetnyomása folytán roncsolhatja a kőzetszövetet.
A lábazatot a kőzetanyagnak megfelelő tisztítószerrel tisztítsuk.
A felület hidrofobizálását 5-10 évenként, vagy szükség szerint ismételni célszerű.
Könnyen ellenőrizhetjük, hogy az előző kezelés még hatásos-e: fröcsköljünk egy kis vizet a felületre. Ha a vízcseppek kis gömbökké összeugranak és leperegnek, akkor még nincs semmi teendők, ha a víz beszívódik a kőbe, és sötétebb lesz a nedves felület, akkor tisztítás és száradás után kenjük le újra a lábazatot Waterseal-lel.

A kivitelezővel előre egyeztessük elképzeléseinket, ne törődjünk bele a nem kellően precíz munkába. Műszaki ellenőrünk nyomatékosabban érvényesítheti a minőségi követelményeket, ugyanakkor azt is jól tudja, hogy szakmailag mi az, ami elvárható, és mi az, ami túlzott követelés lenne. Így sok vitától, idegeskedéstől kímélheti meg a megrendelőt.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop