Társul választalak

Az ember legjobb barátja a kutya – hangzik az örök érvényű mondás. De arra már nem ad tanácsot egy rigmus sem, hogy milyen négylábú társat válasszunk. Fajtatisztát vagy keveréket – Törzskönyvvel vagy anélkül – És mivel etessük?

 

 

Nem ragaszkodunk mindannyian a fajtatiszta kutyához, mondván, a keverékek ellenállóbbak a betegségekkel szemben, vagy hogy megmentsünk egyet a sok menhelyi árva közül. Az is igaz, hogy a minden pedigré nélküli állatok között is találunk igazán szépeket, és általában az egyszer már magára hagyott állat hálásabb és ragaszkodóbb befogadó gazdájához, mint szerencsésebb sorsú rokonai. Ez esetben azonban figyelembe kell venni azt a tényt, hogy egy bizonytalan múltú keverék kiskutyánál nem tudjuk előre megjósolni, hogy „mi lesz, ha nagy lesz”: tacskó méretű, vagy bernáthegyire emlékeztet inkább, s főleg azt nem, hogy milyen lesz a természete.

 

A menhelyről hozott kölyköknél fokozott a veszélye egyes fertőző betegségek előfordulásának, ugyanis sok állat van összezsúfolva viszonylag kis helyen, s így a kórokozó baktériumoknak, vírusoknak lehetőségük van elszaporodni. Az aluljárókban árult, panaszosan síró kutyakölyköknél pedig nem tudjuk, mióta várják az utcán új gazdájukat – ők is könnyen megfertőződhettek.
Gyakran csak a hazavitel után két-három nappal jelentkeznek az első tünetek (hasmenés, hányás, köhögés, tüsszögés, bágyadtság). Ilyenkor ne késlekedjünk, azonnal forduljunk állatorvoshoz!

Fogadj örökbe!
Néhány menhely, ahol négylábú kedvencekre találhatunk:

  • Biatorbágy és Vidéke Állatvédő Egyesület: 2051 Biatorbágy, Losonci u. 5.,
    www.koborka.hu*Állattartók és Állatbarátok Alapítványa: Ujlaky Brigitta: 20/329 9934*Szent Ferenc Állatotthon Alapítvány: 2364 Ócsa, Újerdő 33.,
    tel.: 20/340 4274, 20/562 8988,
    www.szentferenc.tvn.hu
  • Tisztázzuk
    Ha fajtatiszta eb vásárlására adjuk a fejünket, utánanézhetünk az adott fajtára jellemző tulajdonságoknak, igényeknek. Új kedvencünk kiválasztásakor érdemes figyelembe venni, mire is tenyésztették ki. Vadászkutyát – például vizslát – ne vegyünk, ha minimum napi négy órát nem tudunk vele mozogni, futni, játszani. És ez nem azonos azzal, hogy kicsapjuk egy nagy kertbe: ha akar, futkoshat. Nem. Egy ilyen állatnak törődésre és nevelésre van szüksége. Ha elhanyagoljuk, többféle lelki, de akár testi betegség is jelentkezhet. Fontos tehát a körülményeinknek és életmódunknak megfelelően kiválasztani leendő négylábú társunkat, és kevésbé a külső jegyek alapján. Amikor aztán alaposan áttanulmányoztuk a kiszemelt fajtákat, akkor lehet tenyésztőt keresni. Ne hamarkodjuk el a választást. Ha úgy látjuk, hogy nem egészségesek a kutyák, nem játszanak önfeledten, normális kölykök módjára, vagy nem mernek megszaglászni, félve elbújnak, inkább aludjunk rá még egyet, mielőtt döntünk! Előbb-utóbb megtaláljuk a megfelelő kis állatot, de legyen türelmünk ezt kivárni. Ne feledjük, hogy új kis társunkat 10-15 évre választjuk. Nem mindegy tehát, hogy rengeteg örömet okoz nekünk kedvességével, szeretetével, lényével egy egészséges kiskutya, vagy pedig állandó problémaforrás a folytonos betegeskedésével, esetleges viselkedészavarával. Természetesen nem lehet száz százalékos biztonsággal látni minden lehetséges testi-lelki bajt, de ha van rá lehetőségünk, vigyünk magunkkal a vásárláshoz egy tapasztalt kutyatartó ismerősünket, aki más szemmel nézi majd az almot, és nem az alapján dönt, hogy „de olyan édes volt, ő volt a legesetlenebb, úgy megsajnáltuk!”.

    A törzskönyvről
    Mint tudjuk, egy fajtatiszta kiskutya manapság nem ritkán kisebb vagyonba kerül. Az árat befolyásolhatja, hogy kérünk-e a kicsihez törzskönyvet vagy sem. A törzskönyv az állat származási bizonyítványa, amin négy generációra visszamenőleg feltüntetik az ősöket. Ennek akkor van jelentősége, ha a későbbiekben kiállításra akarjuk vinni, illetve tenyészteni szeretnénk a kutyát. Aki ezt nem tudja előre biztosan eldönteni, inkább áldozzon rá többet, és kérje a törzskönyvet, mert utólag nagyon bonyolult beszerezni.

    Útravalóul
    Amikor eljön a nagy nap, hogy megvegyük új kedvencünket, gondoljuk át előre kérdéseinket, és jegyezzük fel, amit a gondos tenyésztő a lelkünkre köt. Kérjünk néhány napra elegendő adagot abból a tápból, amit ott kaptak a kölykök, hogy ne azonnal váltsunk új eledelre. A hirtelen, átmenet nélküli eleségváltás, társulva a költözés stresszhelyzetével, hasmenéses-hányásos panaszokhoz, az emésztés egyensúlyának felborulásához vezethet.
    Ha már van oltása a kiskutyának, a tenyésztő oltási könyvet is ad vele. Fontos, hogy az állat adatait tartalmazó rovatok pontosan ki legyenek töltve (fajta, nem, szín, születési dátum), és az oltás(ok) beadását állatorvos pecsétje és aláírása igazolja.
    Vigyünk haza a tenyésztőtől egy rongydarabot, játékot, vagy valami olyan tárgyat, amin a kölyök az alom szagát érzi, ez biztonságérzetet ad neki.

    Mivel etesselek?
    Megoszlik a vélemény a kutyatartók között a kölykök táplálásával kapcsolatban. Erről a témáról könyvet is lehetne írni, itt azonban csak röviden azt tanácsoljuk, hogy a kezdő kutyatartók, de a gyakorlottak is, kérjék ki állatorvosuk véleményét a forgalomban lévő tápokról. Akármennyire is minőségi alapanyagokból próbálnánk otthon főzni az eb számára, mi nem tudjuk előállítani azt az összetételű eledelt, amire a kutyának hosszú távon szüksége van. Legjobb, ha szakemberrel együtt kiválasztunk egy minőségi kutyatápot, amelynek az ár/érték aránya megfelel – és a kutyus is kedveli -, és nem váltogatjuk sűrűn az eleség fajtáját.
    Nem hangsúlyozhatjuk eléggé, hogy a koruknak, testnagyságuknak és aktivitásuknak megfelelő tápot vegyünk. Vagyis a kölyöknek soha ne adjunk felnőtt kutyaeledelt (és persze igaz ez fordítva is). Kiegyensúlyozott étrendjük az egészség és a jó fizikai állapot záloga. Ehhez pedig táplálékuknak megfelelő mennyiségben kell tartalmaznia energiát, fehérjét, zsírt és szénhidrátot, valamint vitaminokat és ásványi anyagokat.
    Vegyük mindezt figyelembe, amikor társul választunk magunknak egy kiskutyát.


    Ezt követő cikkünk:
    Ezt megelőző cikkünk:

    Hozzászólások

    0
      0
      Az Ön Kosara
      Your cart is emptyReturn to Shop