Szigetelés

Az épület hőszigetelése fontos szerepet tölt be. Egyrészt védi a tartószerkezetet a túlzott, szélsőséges hőhatásoktól, így hosszabb élettartamot biztosít, másrészt védi a belső teret. A hangszigetelés pedig kizárja a zajokat, megakadályozza az áthallásokat.

 

 

A külső falszerkezet rétegfelépítése és anyagválasztása dönti el, hogy a falszerkezet önmagában mennyire képes a hőszigetelés szerepét betölteni, azaz a gépészeti rendszereknek télen mekkora hőt kell pótolniuk a belső tér számára.

 

A hőfokcsillapítási képességtől függ, hogy a külső meleg (hőterhelés) milyen mértékben érezteti hatását a belső térben. Általában azt mondják, hogy nagy tömegűnek kell lennie a falszerkezetnek, ám nemcsak nagy tömeggel, hanem megfelelően szellőztetett falszerkezettel, árnyékolókkal, vagy szükség esetén gépészeti berendezésekkel is elérhető ugyanazon hatás.

n Rétegrend
A könnyűszerkezetes építés fontos jellemzője a jó hőszigetelés. A mai szabványoknak, az energiatakarékossági és költségkímélő elvárásoknak ezek az épületek kiválóan képesek megfelelni. Sajnos sokan nem tulajdonítanak kellő jelentőséget ennek a kérdésnek, így előfordul, hogy a várakozásokkal ellentétben nagyobb lesz a fűtésszámla, vagy rosszabb esetben nedvesednek a falfelületek, sőt penészesedhetnek is. A könnyűszerkezetes házak alapvető rétegrendje szerint kívülről egy keményhabos hőszigetelő réteggel borítjuk a házat, mely elsősorban a külső felmelegedés ellen véd. Vastagsága határozza meg hatékonyságát. A vázszerkezet között ajánlott teljes térfogatban szálas hőszigetelést alkalmazni, melynek hatékonysága és tartóssága az anyag testsűrűségétől függ. Fémvázas szerkezetek esetén külön kell gondoskodni a hőhíd kiküszöböléséről, mivel a fém jó hővezető, s ez gondot okozhat. A belső burkolat (gipszkarton) alá párazáró fóliát kell elhelyezni, amely a páraterheléstől védi a szerkezetet. Megfelelő anyagokkal és technológiával igen jó épületfizikai tulajdonsággal rendelkező épületet kapunk.
Ellenkező esetben pörög a gázóra, vagy térképszerűen terjeszkedik a penészfolt.

n Akusztika
A könnyűszerkezetes épületek esetében negatív tulajdonságként emlegetik az akusztikai problémákat. Az épületszerkezetek határoló falai általában megfelelnek a szabványban előírt értékeknek a családi házak esetében, de ikerházak elválasztó falainál, illetve tetőtér-beépítéses épületek közbenső födémszerkezeténél pótlólagos hangszigetelő réteg(ek) kialakításáról kell gondoskodni. Ikerházaknál általában dupla határolófal, illetve közötte elhelyezett 3-4 centiméter vastag hangszigetelő lemez, tetőtér-beépítéses épületek esetében általában csak a födémen elhelyezett 5 centiméteres lépésálló hangszigetelő lemez, illetve úsztatott aljzat eredményez megfelelő zajcsökkentési értékeket. A minőségi készházak födémszerkezetét így készítik.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop