Otthon a jövőben

Mosógép helyett molekuláris technológiával tisztító szekrény, főzés helyett gondolat által irányított robot konyha, és hűtőszekrény helyett biopolimer gél lehet segítségünkre 2050-ben, egy túlnépesedett városközpontú világban, az Electrolux Design Lab idei döntősei szerint. Az összesen 1 300 pályázó közül kiválasztott 8 finalista szeptemberben egy nemzetközi zsűri előtt is bebizonyíthatja, hogy az ő találmánya a válasz a 40 év múlva várható fogyasztói igényekre.

 

Milyen lesz a világunk 40 év múlva, amikor várhatóan a Föld népességének 74 százaléka városokban éli mindennapjait?  Hogyan főzünk majd, miben tároljuk ételeinket, mivel mossuk tisztára ruháinkat és hogyan mosogatjuk majd el edényeinket egy túlnépesedett városban, ahol a kis lakótér hatékony kihasználása jelenti majd az egyik legnagyobb kihívást?

Erre a kérdésre kereste a választ az Electrolux, nyolcadik alkalommal kiírt Design Lab versenyén, amelyre idén 50 országból több mint 1 300 nevezés érkezett. A vállalat, a rekord számú nevezés közül, kiválasztotta azt a legjobb 8 alkotást, amelyeket ősszel egy nemzetközi zsűri is értékel majd. A teljes napot felölelő zsűrizést és az ünnepélyes díjátadó gálát a 100% Design London kiállítás keretében tartják, 2010. szeptember 23-án.

A finalista munkákat idén is neves szakértőkből és dizájnerekből álló zsűri véleményezi, az alkotások piacképességét, az intuitív designt és az innovációt figyelembe véve. A Design Lab 2010 első díja 5 000 euró és egy hat hónapos gyakornoki állás az Electrolux valamely globális terméktervező központjában. A második díj 3 000, a harmadik pedig 2 000 euró.

A Design Lab 2010 döntősei

(a pályaművek sorrendje véletlenszerű, semmilyen rangsort nem tükröz)

1. The Kitchen Hideaway (Virtuális valóság konyha) – Daniel Dobrogorsky, Ausztrália

A „Kitchen Hideaway” egy virtuális valóság koncepcióterv, amelynek segítségével a társasház lakói egy konyhába képzelhetik magukat, és gondolatban elkészíthetnek bizonyos ételeket, ahelyett, hogy azt valóban meg kellene főzniük maguknak. A felhasználó gondolatait a rendszer továbbítja egy, az épületen belül található robotszakácsnak, ami elkészíti az elképzelt ételt. Ez egyben egy helytakarékos megoldás is, mivel gyakorlatilag egy „headset” helyettesíti a szükséges konyhai eszközöket az egyes lakásokban.

2. The Snail (Mikroindukciós melegítés) – Peter Alwin, India

A „The Snail” egy hordozható melegítő- és főzőeszköz, amely indukciós technológiával működik. A „The Snail”-t méretéből és sokoldalúságából adódóan közvetlenül rá lehet ragasztani az edényre, serpenyőre, bögrére, hogy felmelegítse annak tartalmát. Így csökken a hagyományos főzéshez szükséges tér mérete, és mobil lesz a folyamat. A nagysűrűségű cukorkristály-akkumulátorral meghajtott „Snail” cukorból nyeri az energiáját, mellyel felmelegít egy tekercset, s ezzel mágneses indukciós mezőt hoz létre. A beépített érzékelők meghatározzák a melegítendő étel típusát,s a rendszer automatikusan beállítja a melegítéshez szükséges időt és hőmérsékletet. Egy egyszerű érintőképernyős kezelőfelületen, nyomon követhető a folyamat.

3. Elements Modular Kitchen (Minden egyben konyhai polcrendszer) – Mathew Gilbride, Amerikai Egyesült Államok

Mathew Gilbride moduláris, falra szerelhető berendezése a főzésre, hűtésre, légkondicionálásra, világításra és környezeti tervezésre kínál rugalmas megoldást, miközben csökkenti a szükséges hely méretét. A berendezés a falra szerelt, „powermat” vezeték nélküli technológiával nyeri energiáját, ami szükség szerint napenergiával egészíthető ki. A többféle egység és felület automatikusan együttműködik az intelligens vezeték nélküli hálózaton keresztül, és az egységeket a felhasználó igényei szerint lehet felszerelni.

4. Eco Clearner (A hordozható, kompakt mosogatógép) – Ahi Andy Mohsen, Irán

Az „Eco Cleaner” egy hordozható mosogatógép és komposztáló, amely ultrahang hullámokat használ  az ételek ionizálására, amiből aztán újrahasznosítható hulladékot készít. Ahi Andy Mohsen elgondolása az egyre növekvő számú egyszemélyes háztartásban való használatra lett tervezve, és kifejezetten egy kettős előrejelzésnek tesz eleget: a jövő étele kapszula formájában lesz elérhető (ez csökkenti az elkészítéshez és étkezéshez szükséges edények méretét) és kevesebb idő áll majd rendelkezésre a házimunka elvégzésére. Az „Eco Cleaner” egyszerre környezetbarát és helytakarékos.

5. Bio Robot Refrigerator (Hideg, környezetbarát ételtartósítás) – Yuriy Dmitriev, Oroszország

A hagyományos hűtőszekrénynél négyszer kisebb „Bio Robot” biopolimer gélt hűt lumineszcencia felhasználásával. Polcok helyett a nem ragadós, szagtalan gél körülveszi a termékeket egy különálló tokot képezve, amely felfüggeszti az ételeket, így azok könnyen elérhetők. Az ajtók, fiókok és motor nélküli berendezés 90%-a kizárólag ezt a célt szolgálja. Minden étel, ital és hűtött termék készen elérhető, a szagok bent maradnak, és a biorobotok minden ételt a számukra optimális hőmérsékleten tárolnak. A hűtő elhelyezése rugalmas: fel lehet akasztani függőlegesen, vízszintesen, vagy akár a mennyezeten is tárolható.
 
6. Clean Closet (Minden egyben mosodai koncepcióterv) – Michael Edenius, Svédország

A „Clean Closet” lényegében egy olyan szekrény, amely ruhákat mos. Szennyeződések után kutatva ellenőrzi a textíliát, és ennek megfelelően molekuláris technológiával tisztít, eltávolítja a koszt és a szagokat. Az elgondolás helyettesíti a szennyestartó kosarat, a mosógépet és a szárítógépet, ezzel helyet takarít meg. Ugyanakkor nem használ sem vizet, sem tisztítószert a folyamathoz, így környezetbarát.

7. Dismount Washer (Wash & Go mosoda) – Lichen Guo, Kína

Lichen Guo a hagyományos mosógépet egy szükségtelen helyfoglaló eszközként azonosítja. A szétszerelhető mosógép erre a kérdésre a tisztítóedény és a szennyestartó kosár kombinálásával ad választ. A piszkos ruhákkal megtöltött mosókapszula egy falra szerelhető motoron (vagy „energiarúdon”) van elhelyezve, amely nagyon kis helyet foglal el. Az energiarúd gőzt is fejleszt, mellyel tisztítja a ruhákat.

8. External Refrigerator (Külső hűtő) – Nicolas Hubert, Franciaország

Két, Kínában töltött év adta az inspirációt Nicolas Hubert külső hűtőszekrényéhez. A lakóépületek külső falára rögzített koncepcióterv az észak-kínai életmódhoz igazodik, ahol az ételt az erkélyen tartják télen, hogy helyet és energiát takarítsanak meg a lakásban. Hideg időszakokban és este az alacsony külső hőmérséklet biztosít megfelelő klímát a hűtőben tárolt ételeknek. Melegebb időszakokban napelem alakítja a napfényt napenergiává. Nicolas koncepciója az Electrolux tervezési értékeit tükrözi: a forma és a kidolgozás tiszta és egyszerű maradt, hogy biztosítsa a könnyű beilleszkedést a külső városi környezetbe, s ezt erősítik a színek és hangulatvilágítás választéka is.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop