Fa – nem találni két egyformát

Ahhoz, hogy mind a kültér, mind a belső enteriőr valóban meleg otthonként szolgáljon, fontos a körülöttünk lévő anyagok kedvező tulajdonságainak kihasználása, és ezek gondos összehangolása. Ezt a hatást legfőképpen a természetes anyagok felhasználásával érhetjük el.

 

 

Sehol a világon nem találunk két egyforma fát, ezért minden egyes fának megvan a maga szépsége, hangulata. Az igényesen megmunkált fa pedig kétségkívül barátságossá teszi környezetünket.

 

A fa ablakok egyik legnagyobb előnye pontosan a természetesség, a melegség. A korszerű fa nyílászárók – a gyorsan fejlődő technológiának köszönhetően – ma már minden igénynek megfelelnek. Magas minőségű, tartós terméket előállítani azonban csak több munkafázis megfelelő összehangolásával lehetséges.

 

Akár hossztoldás nélkül
Az egyik legfontosabb tényező a faanyag megfelelő kiválasztása, előkezelése, melyek szükségesek ahhoz, hogy a belőle készült nyílászárók szépek, tetszetősek legyenek, és hosszú távon megbízhatóan töltsék be szerepüket.
Alapanyagként szárított, ragasztott élfát használnak, így a legyártott szerkezetek nem vetemednek. Mind a szárnyakat, mind a tokszerkezetet három rétegben ragasztva állítják elő. A hossztoldás kezdő lépéseként a nagyobb fahibák, ún. „göcsök” kerülnek kiejtésre, majd az így keletkezett hosszabb-rövidebb darabokat fogazással – fésűs összelapolással – hossztoldják. Igény esetén a külső borítórétegek hossztoldás nélküli lamellából készülnek, így kapják a felületén toldásmentes szerkezetet. A nyílászárógyártás legelterjedtebb alapanyagai ma hazánkban: a luc-, a borovi-, a vörösfenyő, illetve a tetszetős trópusi fafajták, a meranti fa, a mahagóni, és a keményfák közül a tölgy vagy a dió.

Felületkezelés, vasalatok
Az alapanyag-előkészítést követően további fontos tényező a szerkezetek megfelelő felületkezelése. Ez ma már elszívó kamrákban, festékszóró berendezéssel történik. Itt a keretkész termékeket (vasalat, üvegezés, tartozékok nélkül) kézi vagy gépi (konvejorpályán) mozgatással több rétegben festik.
Az egyes színek mind-mind másképpen engedik láttatni a fa szépségét adó erezetét. A felhasznált festékek az erős napsugárzásnak, környezeti hatásoknak fokozottan ellenállnak. Ennek érdekében a termékeket ajánlott évente egy alkalommal a festékgyártó cég által összeállított ápoló termékekkel kezelni.
Ezután építik be a vasalatokat, zárrendszereket, melyek széles skálájának köszönhetően az ablakok és erkélyajtók funkcióban többfélék lehetnek, így pl: nyíló, bukó-nyíló, bukó, toló, toló-bukó, billenő, harmonika stb. Kiegészítőként – a biztonság és praktikusság fokozása érdekében – alkalmazható hibásműködés-gátló, résszellőztető, kiemelésgátló stb.

Üvegezés, jellemzők
Az üvegezés szintén széles spalettából választható, illetve kombinálható. A kültéri nyílászárók hőszigetelő üvegezése ma már eléri a K~1,1 értéket. Egyedi igények szerint választhatóak biztonsági ragasztott, homokfúvott, napvédő, hangszigetelő, különféle gázokkal töltött üvegek.
A korszerűen gyártott fa ablakok és ajtók megfelelnek a jelen kor magas szintű követelményeinek: kitűnő hő- és hangszigetelés, tökéletes vízzárás, egyszerű kezelhetőség, könnyen szerelhetőség, tartósság és esztétikum. A mai technológiák, korszerű kiegészítők (pl. kilincsek, vízvető-takarók, ablakdeszkák, pánttakarók stb.) és egyedi igények alapján a fa nyílászárók választéka a műszaki paramétereket, a formákat, a funkciókat, a színvilágot tekintve valóban lenyűgöző.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop