Soha ilyen kevés pályázat

A Várépítő pályázat 15 éves történetében, hogy a legkelendőbb építőanyagot, a csemperagasztót nem tudta elosztani a zsűri. Ugyan idén is 15 nyertessel bővült azon intézmények köre, ahol a tervezett felújításhoz a Várépítőn nyert építőanyagokat is felhasználják, minden idők legkevesebb beadott pályázata is azt bizonyítja, az önkormányzatoknak nincs pénze az intézményi feltételek javítását szolgáló beruházásokra.

sohailyenkevespaly 720

A kevés pályázó ellenére is kétszer annyi, összesen 27 millió Ft+ÁFA értékű építőanyagot igényelt idén a minden idők legkisebb számú, összesen 26 gyermekintézmény és műemléki pályázója a felújítási munkákat 15 éve építőanyaggal támogató Várépítő pályázaton.
Mivel semmivel sem volt kevesebb érdeklődő telefon, mint korábban, a kiírók egyértelműen az intézményeknél tapasztalható forráshiányra vezetik vissza a csekély pályázati arányt. „Évek óta hangsúlyozzuk, hogy az elnyert tetőcserép, hőszigetelés vagy kazán szállításához, beépítéséhez szükséges forrásokkal a pályázóknak rendelkezniük kell. Meggyőződésünk szerint az ezekre felhasználható saját forrás hiánya miatt már pályázni sem mernek az intézmények. Sajnos így más pályázatokon sem tudnak indulni, de nem is igen vannak jelenleg megfelelő pályázatok.” – mondta el Rajki Diána, a Build-Communication Kft. ügyvezető igazgatója, a pályázat életre hívója az idei eredményeket elemezve, a Budaörsi Városháza dísztermében megrendezett díjátadó ünnepségen június 7-én.
Hat év alatt 70 millió Ft + áfa értékű építőanyag, közel 600 pályázó, és több mint 100 nyertes intézmény. Ez az újjáélesztett, gyermekintézmények és műemlékek kezelőinek beruházásaihoz építőanyagot biztosító Várépítő pályázat mérlege. Még az idei visszafogott érdeklődés után is elmondható, hogy nagy az igény a kisebb, részben energetikai célú, részben pedig a belső működési feltételeket javító beruházásokhoz igényelhető építőanyagokra. Ugyanakkor az idei tapasztalatok bizonyították, hogy sajnos mindez nem elegendő: a forráshiányos intézményeknek igazán nagy szükségük van a kivitelezésre fordítható készpénzre, saját forrás nélkül ugyanis az elnyert termékeket nem tudják beépíteni.

„Az önkormányzatok autonómiájának megőrzése a demokrácia alapja”
Akár jelképesnek is tekinthetjük, hogy idén második alkalommal a díjátadó ünnepségen egy „gazdag” város, Budaörs Önkormányzata látta vendégül a szegényebb települések intézményi és önkormányzati vezetőit. A házigazda, Budaörs polgármestere, Wittinghoff Tamás köszöntőjében kiemelte az önkormányzatok a civil szervezetekkel, de akár a profitorientált cégekkel való helyi szintű együttműködésének fontosságát, valamint kifejezetten az oktatási intézmények helyzetére utalva szólt az önkormányzatok autonómiájának védelmében. „Budaörs Város sokat tett eddig is az oktatási intézményekért és a helyi műemlékek védelméért is. Ahol erre van forrás, ott az önkormányzatoknak meg kell tartaniuk önrendelkezési jogukat, hiszen ez a demokrácia alapja.”
A valóban jól működő oktatási intézményi rendszerrel rendelkező város vezetője más oldalról közelítette meg a pályázatok idei csekély számát. Véleménye szerint az önkormányzatok tényleges forráshiánya mellett a csökkenő pályázási, beruházási kedv okai között van az oktatási intézmények teljes államosításának terve is, amely elbizonytalanítja az önkormányzatokat, és amelyek így könnyedén elveszíthetik a kapcsolatot saját intézményeikkel.

Ahogy a többi megszólaló, a zsűri képviseletében beszélő, több mint 15 éve a pályázat zsűrijében dolgozó, Tóth Balázs, okl. építészmérnök, az ÉMI Nonprofit Kft. szakértője, azt emelte ki, milyen fontos az olyan „apró lángok” a megőrzése, amelyet a Várépítő pályázat is jelent. Emellett azt a reményét is kifejezte, hogy ismét eljön az idő, amikor a zsűri, a pályázat fénykorához hasonlóan, a jelenleginek többszörös értékű felajánlását oszthatja ki.

Ráday Mihály, a Város és Faluvédők Szövetsége Elnöke az ország intézményeinek gondjai, valamint műemlékei és a műemlékvédelme egyre elszomorítóbb helyzete mellett „porszemeknek” nevezte a pályázat által megoldható gondokat. Mégis azt hangsúlyozta, hogy pont az ilyen helyzetben fontos minden ehhez hasonló „porszemmel” egyre többet foglalkozni, azokat nagyra értékelni és minden támogatást megadni azoknak, akik tenni akarnak a közösségért.

11 gyermekintézmény és 4 műemlék nyert idén
Idén 13 cég összesen nettó 13 millió forintnyi építőanyagot ajánlott fel, amelyre 26 pályázat érkezett. A 13 millió Ft + áfa értékben idén kínált építőanyagok és készpénz mellett nehéz számba venni a cégek által felajánlott ingyenes szállítási szolgáltatást, vagy a társadalmi munkában elkészült kivitelezés értékét, vagy azokat a kedvezményeket, amelyet akár a nem nyertes pályázók is igénybe vehetnek.
A zsűri 11 gyermekintézmény és 4 műemlék épület felújítási munkálataihoz ítélt meg építőanyagokat. Idén is a legtöbben tetőfelújításhoz nyerhettek építőanyagot, hiszen a felajánlások több mint 50 százaléka a tetőcserép és ereszcsatorna volt. Ebből összesen 9 intézménynek jutott.
Az ibuild.info, a proidea.hu és a Magyar Építéstechnika szaklap Jövőkuckó támogatását, ami idén újra 500 000 Ft készpénz, Szentlőrinc Város Önkormányzata nyerte el, amelyből lehetővé válik a Szentlőrinci Kistérségi Óvoda és Bölcsőde tetőfelújítása.
Az Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége (ÉMSZ) tetőfedő mesterei 2016-ban a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft.-től elnyert tetőcserepek segítségével, társadalmi munkában újítják fel Ősagárd Község Önkormányzat Óvodájának tetőjét.
Mivel a Colt Hungária Kft. füst- és hővezetőire és bevilágítóira nem érkezett igénylés, a cég úgy döntött, a 11 gyermekintézményeket intézményenként 50 000 Forinttal, a kivitelezésre felhasználható készpénzzel segíti a beruházások megvalósulását.

További információ: Build-Communication Kft., (23) 611-028, info@varepitopalyazat.hu
www.varepitopalyazat.hu

 

Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop