Természetes lakóklíma…

avagy befolyásolhatják-e az építőanyagok az egészségünket?

Az utóbbi évtizedekben az energiatakarékosságnak, a környezettudatosságnak és a fenntartható fejlődésre való törekvésnek köszönhetően az épített környezetünk létrehozásához felhasznált anyagok összetétele és a technológiák száma ugrásszerűen megnőtt. Érdekes és tanulságos vállalkozás azt megvizsgálni, hogy a komfortérzetünket és az egészségünket milyen módon és mértékben képesek befolyásolni a „modern” embert körülvevő belső terek anyagai.

Az átlagos városi ember életének 90%-át beltérben tölti. Éppen ezért nagyon fontos megvizsgálni azt, hogy a lakótereinket, illetve munkahelyünket határoló épületszerkezetek anyagai tudják-e befolyásolni azokat a paramétereket, amelyek az egészségünkre is hatással vannak.

A külső oldali hőszigetelés

A Baumit hőszigetelő rendszerei a kisebb energiafelhasználás mellett hozzájárulnak a kellemesebb beltéri klímához, hiszen a határoló falak belső oldali hőmérsékletét a beltéri léghőmérséklet közelében tartják. Megszüntetik a penész- és algaképződés veszélyét a fal felületén, védik az épületszerkezetet, hiszen a falakat télen melegen, nyáron hűvösen tartják – ezzel azok hőmozgását jelentősen csökkentik. A Baumit Klíma termékcsalád pedig a beltéri páratartalom hirtelen változásait csillapíthatja.

A hőtároló tömeg – és további előnyei

A masszív, nagy tömegű falak és födémek – amennyiben a külső oldalról hőszigetelést kapnak – jelentős hőtároló képességgel rendelkez(het)nek.
Az ilyen térelhatárolású helyiségek felfűtése ugyan hosszabb ideig tart, de ezután jelentős mennyiségű hőt képesek tárolni, ezért tartós használat esetén a fűtésük inkább temperáló jellegű.

Jó ionok, rossz ionok

Kémiai tanulmányainkból talán még emlékszünk arra, hogy az ionok olyan atomok vagy molekulák, melyek elektromos töltéssel rendelkeznek. A levegő is tartalmaz ionokat, ráadásul negatív töltésű (anionok) és pozitív töltésű (kationok) ionokat egyaránt. De míg a jellemzően a vízparti helyeken, vízesések közelében és általában a természetben megtalálható negatív töltésű ionok az egészégre és a közérzetre egyértelműen jó hatással vannak, addig a városokban, zárt terekben előforduló pozitív töltésű ionokról ennek az ellenkezője mondható el. A Baumit a 2021. évben jelent meg az Ionit rendszerrel a hazai piacon. A gipszkartonra is felhordható glettek (IonitFino és IonitFinish) a meszes vakolatokhoz hasonlóan részt vesznek a helyiség páragazdálkodásában. Az IonitColor beltéri ásványi festék pedig különleges összetételéből adódóan növeli a beltérben lévő negatív (azaz jó hatású) ionok számát.

A fentiek alapján néhány fő ajánlás máris körvonalazódik: a külső oldali hőszigetelés szükségessége, az akusztikailag is hasznos hőtároló tömegek javaslata, Baumit hőszigetelő rendszerek és a beltéri meszes Klíma vakolatok páraszabályozó hatása segítik az egészséges lakókörülmények kialakítását. A levegő iontartalmát javító Baumit Ionit  család pedig egyedülálló újdonságnak számít és a lakóklíma szempontjából ígéretes lehetőségeket tartogat.


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop