Polgári, de mégis modern belvárosi otthonra vágytak vendéglátóink. Igényeiknek megfelelően a Belgrád rakparti 84 négyzetméteres, 19. század végi lakást a lakberendezők úgy alakították át, hogy a múlt és a jelen karöltve jelenjen meg benne.
Vendéglátóink igazán pazar környezetben vásárolták meg jövőbeli otthonukat. A klasszikus belvárosi polgári épület a Duna közelében, a Belgrád rakparton épült, arrafelé sok a csinos kis üzlet, a nyüzsgés, a kulturális program egyaránt. Éppen megfelel a környezet egy harmincas, még gyermekáldás előtt álló pár igényeinek. A tulajdonosok egy olyan teret szerettek volna kialakíttatni a lakberendezőkkel, Fülöpné Csikos Andreával és B. Tóthné Biró Andreával, amelyben egyszerre érvényesülnek a régi építészet értékei, például a nagy belmagasság és a szép nyílászárók, valamint a kortárs kényelem, a funkcionalitás. A 84 négyzetméteres lakás ennek a célnak tökéletesen megfelelt. A meglévő tereket a lakberendezők alapvetően újragondolták. Lényeges szempont volt a tágas közösségi tér, ezért a nappali-étkező- konyha egy légtérbe került. A régi konyha helyére egy kisméretű hálót terveztek, az egykori kamra pedig zuhanyzóként funkcionál. A nappaliban dominál a fehér falfestés és burkolat. A padló hidegebb márványmintájának ellensúlyozására találták ki a tervezők, hogy a bútorok meleg hatású faborítást kapnak, a barna árnyalatával kellemes és barátságos érzést nyújtanak. Ugyanez a faminta és szín vonul végig a konyha munkalapján, a nappali polcrendszerén és a nagyobb hálóban lévő sminkasztal feletti tükör háttérvilágításán is.
A nappaliban a lágy vonalú, modern ülőbútorok remek egységet alkotnak a klasszikus formavilágú kandallóval és a kényelmes fotelekkel. A nappali egyedi tervezésű polcait és a tévészekrényt asztalos készítette, utóbbi ajtókon fémet és parkettát használtak fel. „Sok fejtörést okozott a kivitelezés során az, hogy minden csomópont szép legyen” – mondja a lakberendező. A konyha-vécé-fürdőszoba ablakai egy lichthofra nyílnak, ami nagyon praktikus, mert a fényt és szellőztetést is megoldja. A nagyobb hálószoba tervezésénél szempont volt a gardrób elhelyezése, és az, hogy a hangulatvilágításokat az ágyból is lehessen irányítani. A nagyobb hálószobából az erkélyen keresztül egyedi látvány nyílik a Dunára. Az a szerencsés helyzet adódott, hogy a kisebbik hálóból egy erkélyt is nyertek a csendes belső folyosón. Mára a család birtokba vette új otthonát, és alig várják, hogy újra nyüzsgő élet töltse meg az utcákat, induljanak a kulturális programok, és esténként sétálhassanak a Duna-parton.
A megrendelő igényének és a lakás adottságainak egységbe rendezése mellett olyan harmóniát teremtünk, amely stílusában egyedi, megjelenésében különleges, ugyanakkor hétköznapian élhető és kellően otthonos. |
||
B. Tóthné Bíró Andrea
|
Hozzászólások