Világhírű építészek a szegénység ellen

Andres Lepik kurátor 2010-ben New York-i Modern Művészetek Múzeumában szervezte meg először azt a tárlatot, amely korunk szociális építészettel foglalkozó legfontosabb projektjeit mutatja be. A Goethe Intézetnek köszönhetően utaztatható formában is elkészült kiállítás most Magyarországra érkezik, és 2016. április 11-ig lesz látható.

vilaghiruepiteszek 720

A budapesti FUGA-ban megrendezésre kerülő kiállítás látogatói – a nemzetközi példák mellett – az elmúlt évek néhány magyar szociális építészeti kezdeményezését is megismerhetik. A magyar résznek a Hello Wood, a Builders/Építők címet adta, és olyan hazai kísérleti projekteket mutat be, melyek a lokális sajátosságokra hívják fel a figyelmet, de tematikájukban mind kapcsolódnak a szegénység elleni globális küzdelemhez.

Az építészek szociális felelősségének kérdése a 2008-as pénzügyi válság óta még inkább része a társadalmi diskurzusnak. A robbanásszerűen fejlődő megapoliszok, az egyre több helyen megjelenő és egyre nagyobb nyomornegyedek világszerte növekvő népességének láttán felvetődik a kérdés: milyen megoldásokat tud kínálni az építészet azoknak, akik a saját forrásaikból nem tudnak maguknak biztonságos és élhető lakókörnyezetet létrehozni? A 21. század eleje óta egyre több építész ragadja magához a kezdeményezést, és ott keresnek maguknak feladatot és projekteket, ahol az építészet klasszikus értelmezése szerint nem létezik megbízói kultúra. Vagyis az építészek nem megrendelőknek építenek, hanem közvetlenül az épületeket később használókkal gondolkoznak és dolgoznak együtt.

A Think Global, Build Social! olyan építészeti projektek bemutatására vállalkozik, melyek képesek voltak valódi változásokat generálni, közösséget építeni, hidat verni kontinensek, kultúrák és civilizációk közé. A 15 nemzetközi és 11 magyar projekt a szociális építészet rendkívüli sokszínűségét is bemutatja, öt kulcsfogalom köré rendezve a kiállított munkákat: anyag, részvétel, lakhatás, design and build, valamint kultúra. Akad a bemutatott nemzetközi munkák között iszaptéglából épített általános iskola Maliban, újrahasznosító öko-farm Párizsban, betonból épült modernista lakótelep Chilében, rendhagyó kórházrenoválás Indiában, fahéjgyári munkásoknak készült tréningközpont Indonéziában. Magyarországot többek között olyan projektek képviselik a kiállításon, mint a családok tucatjainak megélhetést és téli fűtést egyszerre biztosító monori biobrikett-szárító, a borsodi faluközösségeknek készült totemállat és teregető, vagy éppen a magyar építészek által felújított falusi iskola a Himalájában.

“A kiállításunk egy olyan alternatív, szociálisan elkötelezett építészetet mutat be, amely minél kisebb anyagi ráfordítással, sok saját részvétellel igyekszik javítani a kevésbé privilegizált körülmények között élő emberek életkörülményein. Célunk a gyámkodás-mentes építészet bemutatása, amely során a helyi tudás, a felhasználók tudása integráltan jelenik meg a projektekben.” – nyilatkozta Michael Müller-Verweyen, a budapesti Goethe Intézet igazgatója.

“Azt szeretnék hangsúlyozni a kiállítással, hogy mindenki képes tenni társadalmi vagy közösségi célokért saját szakterületén belül. Mi építészek az építészet eszközeivel tudunk segíteni.” – mondja Pozsár Péter a Hello Wood alapítója.

A tárlat a budapesti Goethe Intézet és a Hello Wood közös szervezésében, a MOME – Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Fuga közreműködésével, valamint a Leier és a Layher támogatásával valósul meg.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop