Tégla szárazépítés, hőszigetelt falszerkezetek variációi, energiatermelő tetőcserép, előregyártott betonelemek, különleges segédanyagok, betonjavító szerek. Nézzünk az újszerű megoldások közül néhányat!
Tégla szárazépítés
A hagyományosnak mondható kisméretű téglát már rég leváltották a falazó blokkok, az N+F téglák. Az N+F tégláknál nincs habarcs a függőleges fugákban, oldalirányban szorosan egymáshoz passzolnak, egy egységet képezve, így e falaknak jobb a hőszigetelő képessége a hagyományoshoz képest, mivel a függőleges fugákban nincs habarcs, és hőhíd sem keletkezik (λ =0,17 W/mK). A következő lépcsőfok a csiszolt tégla, ahol az égetés során a technológiából adódóan kismértékben deformálódott/nem egyformán zsugorodott téglákat síkba csiszolják, hogy illeszkedésük milliméter pontosságú legyen, s a vízszintes fugákhoz csak vékony habarcsot vagy poliuretán ragasztót használnak. E technológiával elérhető, hogy a hőhíd is szinte teljesen megszűnik (λ ≤ 0,12 W/mK), majd e téglát továbbfejlesztve készült a csiszolt téglának azon változata, ahol az üregeket hőszigetelő anyaggal töltik ki, és falazása ragasztással történik (λ ≤ 0,09 W/mK). A számokat vizsgálva újonnan készülő épületünknél korszerű téglák alkalmazása első kalkulációra lehet, hogy egy kicsit többe kerül, de ha beleszámítjuk a későbbi fűtési (és hűtési!) költségeket, bizonyosan megtérül beruházásunk.
Hőszigetelés, vízszigetelés
A hőszigetelő anyagok a nem mozgó levegő jó hőszigetelési képességét használják ki, amit vagy magukba zárnak, cellákba, vagy a szálaikon, rostjaikon át kötik meg a levegőt. A hőszigetelő anyagok hővezetési tényezője általában 0,03 W/mk, de vannak ennél jobban hőszigetelő lemezek is (~λ=0,013 W/mk). A mára kifejlesztett hőszigetelő anyagok sora változatos: polisztirol hablemezek expandált (EPS), extrudált (XPS), kőzetgyapot (ásványgyapot), üveggyapot, poliuretán hab (PUR hab), fagyapot lemez, nálunk kevéssé vagy egyáltalán nem használt anyag a parafa, gyapot, kókusz, kender, farost, cellulóz alapú anyagok. Számtalan kitűnő minőségű vízszigetelő bevonattal védekezhetünk a talajnedvesség, talajvíz, illetve a belső és külső terek nedvességhatásai ellen, kenhető állagú szigetelésekkel. A vízzáró habarcsok feladata az épületszerkezetek nedvesség elleni védelme és vízzáróvá tétele, valamint a már meglévő szigetelőképesség növelése.
Energiatermelő tetőcserép
Házunk energiafelhasználását tovább csökkenthejük, ha magunk tudunk energiát termelni. A tetőre szerelt energiatermelő napelemek az utóbbi időkben igen nagy fejlődésen mentek keresztül, most azonban a hazai tulajdonú Terrán vélhetően az idén forgalomba hozza napelemes tetőcserepét. A más néven fotovoltaikus cella olyan elektromos eszköz, amely a fényt átalakítja közvetlenül elektromos energiává, mely áramot fel tudjuk használni házunk hőüzemeltetésére, világításra, háztartási gépek üzemeltetésére, sőt, az elektromos ellátó rendszerbe is visszatáplálható. A háztartás villamos energia szükségletének biztosításához nagyjából 200-300 ilyen napelemes cserepet (Futuron) kell felhelyezni egy tetőhöz. A Futuront tetőcserepeket a hagyományos cserepek színeiben is gyártják.
Vasbeton, előre gyártott elemek, betonjavítás
Az acél- és fagerendás födémek olcsóbb szerkezetre váltását szolgálja a beton és acél vegyítésével létrejött a vasbeton, ahol a szilárd, de rugalmatlan beton a nyomóerőket, a rugalmas acél a húzóerőket veszi fel. Ma már szinte csak ebből készülnek az épületek szerkezetei, de a családi házaknál gyakoribb még a tégla a teherhordó szerkezet, illetve a toronyházak, ahol acél a tartószerkezet. Napjaink munkaerőhiányát is pótolják az előregyártott betonelemek (födémek, kéregfalak), utóbbiak alkalmasak lakáselválasztó falként és talpgerendaként is, használatuk kedvezőbbé teszi a költségvetést is. Számtalan betonjavításra szolgáló anyaggal ma már a megszilárdult betont utólag is javíthatjuk, mert nem szép a felülete, darázsfészkes, megrepedt, lehajlik, porzik, nem vízzáró…! 2008-tól előregyártva, építőblokkok formájában alkalmazható belső térben a fényáteresztő beton, a Litracon, amelyben a hagyományos összetevők mellett optikai üvegszálak viszik át a fényt. Manapság építkezéseinek nem akadálya a hideg sem, téli betonozásnál légpórusképző, kötésgyorsító adalékokkal a CEM I cementtel (nagy hőképződés), illetve transzportbeton üzemből melegített vagy fűtött beton rendelésével –5 oC fok mellett is betonozhatunk, megfelelő utókezeléssel.
Hozzászólások