Üveg és beton házassága – Zebralit, a „világító” tégla

Az üveg és a beton körbevesz bennünket, mindennapjaink részévé vált. E két anyag együttes felhasználása újszerű üvegbeton-szerkezetek kialakítását teszi lehetővé, amelyek az építőiparban, a bútoriparban és a belsőépítészetben egyaránt alkalmazhatók. Képviselőjükó egy Zebralit nevű üvegbeton termékcsalád.

 

 

Az üveg és a beton egyaránt hosszú történelmi múltra tekinthet vissza. A két anyag együttes alkalmazása – a katedrálisok építésében népszerűvé vált ólomüveg analógiájára – hamar az építészek érdeklődésének középpontjába került. Ennek ellenére az üveg(és)beton szerkezetek mindössze egy évszázados múlttal rendelkeznek, és az 1920-as évekig üvegbetonon a betonba ágyazott üvegtéglatestek együttesét értették.

Minden oldalán átvilágítható

Fekete Zsuzsanna iparművész kisplasztikáiban szívesen alkalmazta az üvegelemek betonba helyezését, majd ennek folytatásaként kísérletezni kezdett az üveg alkotóelemek, illetve a sík üveglapok alkalmazhatóságával. Így született meg a Zebralit. Az a kifinomult dizájn építőelem, amely akár minden oldalán átvilágítható, így a fényáteresztő képessége a korábban használt üveg(és)beton megoldások bármelyikével felveszi a versenyt. Számtalan mintázat, szín és forma kialakítására ad módot, teherbíró tulajdonságai pedig minden előírásnak megfelelnek. A Zebralit más építőelemekkel teljes mértékben kompatibilis, felülete változatos, különleges építészeti megoldásokra ad lehetőséget.

Tartószerkezettől a válaszfalig

A Zebralit merőben eltér a piacon levő, hasonló megoldásoktól. E téglában az üveg dominál, a beton csak kitöltő anyag az üveglapok között. Ezáltal egy olyan inhomogén építőelem jön létre, amelyben az üveg és a beton egymástól vizuálisan is elkülönül. Egy betonnal gazdagított üvegipari terméknek is felfogható, amit minden olyan helyen alkalmazhatunk, ahol természetes fényt szeretnénk beengedni. Vagyis a tartószerkezettől, a belső válaszfalig számtalan építészeti megoldásra alkalmas, és beépítésére egy precíz kőműves is vállalkozhat. A Zebralit alapelemének megjelenése egyszerre idézi fel a kisméretű tömör téglát és az üvegtéglát. (Elnevezése is ezt a kettősséget tükrözi: a „Zebra” a termék csíkosságára, a „lit” a fényáteresztő képességére utal.)

Sorozatgyártásban, uniós támogatással

A téglák mostanáig egyedi gyártásban készült belsőépítészeti termékként láttak napvilágot, ám a megnövekedett érdeklődés új gyártási megoldást tett szükségessé. A Zebralit üvegbeton sorozatgyártásának kifejlesztését részben uniós forrásból az Üvegbeton Innovációs Kft. valósította meg. A projekt célja egy új kisüzemi gyártástechnológia prototípusának kifejlesztése, amely a Zebralit üvegbeton előállítását lehetővé teszi. A sorozatgyártáshoz olyan gyártástechnológia kialakítása vált szükségessé, amely révén a gépsorral előállított termék megtartja egyedi jellegét, ugyanakkor az előállítás költségei csökkennek, és folyamatosan jó és azonos minőségű termék készül. A fejlesztés megvalósulása során a projektben résztvevő szakembereknek egy összehangolt, nagyobb termelési mennyiség gyártására is alkalmas gyártósort sikerült megtervezniük. A gépesített gyártáshoz szükséges volt a Zebralit egyes alkotóelemeinek fejlesztése is. A berendezések jelentős része szintén egyedi tervezés, nagyrészt ennek köszönhető, hogy a termelés környezetbarát. Az Európában eddig egyedülálló, robottechnikai részegységgel támogatott gépsor prototípusát Szegeden helyezik üzembe.
            
www.uvegbetonkft.hu


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop