Tűzvédelem otthon 2.

A lakásban keletkező tüzek megelőzéséről az előző számunkban már írtunk, kitértünk az építészeti kérdésekre, és a lakáson belüli füstérzékelők (home detector) telepítésének szükségességére. Folytatjuk a témát a lakásban és környékén folyó tevékenységek tűzmegelőzési szabályaival. Komoly veszélyforrás lehet a lakásfelújítás és az otthoni barkácsolás, nem beszélve a kertigrillpartiról.

 

 

Lakásfelújításkor a hígítók, festékek, a műanyag szőnyegek ragasztásához szükséges anyagok tűz- és robbanásveszélyt jelentenek, alkalmazásukkor állandó szellőzést kell biztosítani. Átalakításkor, felújításkor az egy helyiségben összezsúfolt, esetleg nagy mennyiségű bútor is jelentős tűzkockázatot jelent, ami károkat okozhat. Ilyen alkalmakkor különösen indokolt a fokozottabb figyelem.

 

Éghető anyag – felhalmozni veszélyes
Lakóépületben nem szabad olyan mennyiségben felhalmozni éghető vegyi anyagokat, amely meghaladja a rendeltetésszerű használathoz szükségeset. Pincében, tetőtérben éghető anyagot csak oly módon tároljunk, ami nem jelent veszélyt a környezetre, és szükség esetén könnyen eltávolítható. Csak akkor szerezzük be és szállítsuk a helyszínre az anyagokat, amikor szükséges, és csak annyit, amennyi egy-két napra elegendő. Tehát ne egyszerre vásároljuk meg az összes festéket, különösen nem a tűz- és robbanásveszélyeseket, mert ezek fokozott veszélyessége éppen mennyiségükben rejlik.

Barkácsolni – tűzveszélyes lehet
A szerszámgépek használata is számtalan veszélyt rejt. A sarokköszörűről vagy gyorsdarabolóról sokan nem is gondolják, hogy a tűz szempontjából ugyanolyan veszélyes, mint egy hegesztőberendezés. A hegesztés ugyanis nyílt lánggal jár, ezért jobban érezzük a veszélyt, viszont a gyorsdarabolónál a nagyon magas hőmérsékletű – szinte észrevétlenül repülő – fémdarabkák jelentik a veszély forrását. Mivel a gyorsdaraboló több méteres körzetben szórja szét a szikrát, ezért ott éghető anyag nem lehet, a munka kezdete előtt alaposan vizsgáljuk át a környezetet.

Kerti grillparti
Bár még messze a jó idő, talán mégsem árt néhány tanács a kerti grillezéshez, bográcsozáshoz.
Mindenképpen szélvédett környezetbe tervezzük a tűzteret, ahol biztonságosan rakható a tűz, nincsen építmény vagy olyan fa a közvetlen közelben, amelynek ágait megperzselheti a magasra felcsapó láng. Jól készítsük elő a terepet, a tűz mellett tartsunk készenlétben vízzel telt vödröt vagy csapra szerelt öntözőt, amellyel a tűz terjedése megakadályozható.
A tűz őrzésére jelöljünk ki egy személyt, aki végig ügyel a biztonságra, és veszély esetén az oltásra is figyel. Ne felejtkezzünk el arról, hogy a tűz eloltása után a parázslást is meg kell szüntetni, majd ezt ellenőrizzük is!

Érdemes átgondolni, megtervezni és megtanulni, hogyan olthatunk el egy háztartásban keletkezett tüzet. A kiindulópont mindig a tűz jellege és mérete. Éghető folyadék vízzel nem, de letakarással jól oltható, sokszor elég egy vastag, de nem műszálas pokróc. A tűzoltókészülék lakásban nem kötelező, de rendkívül célszerű beszerezni.
Nagyon sokféle tűzoltó-készüléket lehet kapni: ma már teljes a skála a vízzel oltótól kezdve a gáz-, a hab-, és mindenféle más készülékig. Bármelyik könnyen beszerezhető. A kézi oltókészülék használatát külön meg kell tanulni, rendszeres időközönként ellenőrizni kell a működőképességét. Ajánlott felkeresni a szaküzleteket, de biztonságtechnikai bemutatón vagy kiállításon is sok hasznos fogást lehet elsajátítani.

Saját érdekünkben fontos megtanulni a különböző tűzesetekkel és azok oltásával kapcsolatos teendőket. Természetesen aki tüzet, vagy annak közvetlen veszélyét észleli, azt köteles jelezni a tűzoltóságnak. Ilyenkor közölni kell a tűz pontos helyét, hogy mi ég, és esetleg ember van-e életveszélyben.

A család minden tagjának ismernie kell teendőit tűz esetén, az elektromos áram főkapcsolójának helyét, a gáz-, és vízcsapok elzárásának módját. Ne pánikhelyzetben kelljen ezeket keresni! Fontos tisztában lenni a lakásból, lakóépületből való biztonságos menekülés útvonalával. Sokszor a lakók nem is tudják, hogy a legtöbb épületből vagy a lépcsőházból nemcsak a földszinten, hanem a legfelső szinten is lehet menekülni. Sajnos, a betöréses bűncselekmények számának rohamos növekedésére válaszul sokan az előtereket, a menekülési utakat jó erős rácsokkal zárják. A tűzvédelmi szempontok ezzel szemben azt igénylik, hogy lehetőleg minden ajtó könnyen és gyorsan nyitható legyen.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop