Tisztítószerek a háztartásban

A háztartási tisztítószerek olyan vegyi anyagokat tartalmazó készítmények, melyekkel a nehéz és időigényes házimunka jelentősen megkönnyíthető, egyszerűsíthető. A különböző tárgyak, eszközök, felületek más-más típusú tisztítószereket igényelnek, ezért e termékek vegyi összetétele, kémiai felépítése a rendeltetési céltól függően változó. Használatuk során a tisztítószerek nemcsak tisztítanak, de ápolnak is, sőt felületi hatásuk révén az újraszennyeződést is késleltetik.

 

 

A tisztítószerek használata önmagában nem művel csodát. Többségük csak a mindennapi használattól átlagosan szenynyezett felületek tisztítása során hatásos. Az elhanyagolt, rendszeres karbantartást nélkülöző felületeken esetleg többszöri használattal sem érhető el kívánt eredmény.

 

Az általánostól a savasig, lúgosig
A legszélesebb körben használható tisztítószerek az ún. általános tisztítószerek, más néven lemosószerek. Ezek a készítmények háztartási gépek, konyhabútorok, falicsempék, ajtók és ablakkeretek, kőpadló, valamint egyéb padlóburkolók (műanyag, linóleum, csempe) tisztítására egyaránt használhatók. Mosóaktív anyagokat, fertőtlenítő, sűrítő és kézkímélő adalékokat, esetenként kevés ammóniát tartalmaznak. Hatóanyag-koncentrációjuk márkánként változó. A 15-30 százalékos készítményeket hígítva javasoljuk használni, míg az 5-10 százalékos termékek hígítása már nem szükséges.
Általános lemosásra, fertőtlenítésre még ma is sok háziaszszony használ hipót, vagy hipo-klorit tartalmú készítményeket. Sem a hagyományos terméket, sem korszerűbb illatosított változatait nem célszerű töményen használni, mert erőteljes oxidáló hatásuk miatt károsíthatják a tisztított felületet.
Makacs szennyeződések (pl. vízkő, tűzhelyre ráégett étel stb.) csak erős maró hatású, savas vagy lúgos készítmények segítségével távolíthatók el. A vízkőoldó szerek savra nem érzékeny felületek, például vízforralók, kávéfőzők, csaptelepek, mosdók, WC-kagylók vízkőmentesítésére használhatók. Zománcozott kádat soha ne tisztítsunk savas tisztítószerrel, mert a zománc fényét, esetleg színét is vesztheti.
Léteznek szervetlen savakat, (sósav, foszforsav), illetve szerves savakat (citromsav, ecetsav, hangyasav) tartalmazó készítmények. Utóbbiak kevésbé agresszív hatásúak, a tisztított felületet, a környezetet, és az egészséget kevésbé károsítják.

Foltos és színehagyott
Csaptelepek vízkőmentesítésénél óvatosan járjunk el. Nem megfelelő vízkőoldó használata maradandó csúnya sötét foltokat idézhet elő a korábban ragyogó vízcsapon. Kerüljük az agreszszív, sósav tartalmú termékeket. Ha nem ismerjük a gyártó tisztítási ajánlatát, használat előtt célszerű a terméket kevésbé látható helyen kipróbálni.
Hasonló körültekintéssel járjunk el a szőnyeg- és kárpittisztítókkal is, mivel a textíliák anyagai és színezékei nagyon sokfélék.
Erősen lúgos kémhatású készítmények a tűzhelytisztítók. A leégett zsíros, tapadós szennyeződés könnyebben eltávolítható, ha a terméket langyos, vagy előmelegített felületre porlasztjuk.
Erős maró hatású lúgos termékek a lefolyócső-tisztítók is. Egy részük szilárd nátronlúg és fémforgács keveréke, melyek a lefolyócsőben összeállt, dugulást okozó szerves törmeléket hatékonyan képesek roncsolni. Rendkívül balesetveszélyesek, ezért használatuk fokozott körültekintést igényel. Korszerűbb, folyékony változataik zsíroldó enzimeket is tartalmaznak, használatuk egyszerűbb és biztonságosabb. Elsősorban a megelőzésre alkalmasak.

Enyhét és kíméleteset
A tisztítószerek hatalmas választékában nehéz eligazodni. Hogyan, miként döntsünk, milyen célra melyiket válasszuk –
Nem érdemes ragaszkodni a hagyományos, drasztikus hatású szerekhez. Fedezzük fel az újdonságokat! Eszközeink hoszszabb élettartama érdekében mindenből az enyhébbet, kíméletesebbet válasszuk.
Vásárlás előtt minden esetben figyelmesen olvassuk el a terméken található használati, kezelési útmutatót. A gyártó javaslatából kitűnik, melyik szer mire használható. Bánjunk óvatosan a – mindenfajta felületre alkalmazható” feliratot tartalmazó készítményekkel. Ezekkel a termékekkel érdemes próbatisztítást végezni.
A háztartásban használt tisztítószerek vegyi összetételük vagy csomagolásuk miatt az emberi egészségre és a környezetre károsak is lehetnek. A veszélyesnek minősített háztartási tisztítószerek legtöbbször irritatívak, ritkábban ártalmas vagy maró hatásúak, tűzveszélyesek, vagy fokozottan tűzveszélyesek lehetnek.

Figyelmeztető jelek, szimbólumok
A háztartási tisztítószereken veszélyt jelző szimbólumokat találunk.
A jelöléseken kívül szöveges formában kötelező feltüntetni a termékfeliraton a termék használatával együtt járó kockázatokat (veszélyeket) és ezek elkerülésére vonatkozó, a biztonságos használatot segítő tanácsokat. Ezek figyelembevételével sok háztartási baleset elkerülhető.
Statisztikai adatok szerint a legtöbb gyermekmérgezést is a háztartás-vegyipari folyadékok okozzák. Az ilyen balesetek elkerülése érdekében az utóbbi tíz évben a veszélyes anyagok csomagolását a gyártók ún. – gyermekbiztos” zárral látják el. E csomagolásnak kettős védelmi hatása van, egyrészt a kisgyermekek (legjobban veszélyeztetett a 3 és 5 év közötti korosztály) nem tudják kinyitni, így nem juthatnak a veszélyes termékhez, másrészt a felnőttekben is tudatosul a termék különleges kockázata.
Ártalmasnak nem minősülő vegyi termékek is jelenthetnek veszélyt érzékeny, allergiára hajlamos személyek számára. Allergiát okozhatnak a mosó- és tisztítószerekben található felületaktív anyagok; a mosó, mosogató és zsíroldó készítmények enzim összetevői; a tisztítószerek oxidatív fehérítői és a gyakorlatilag minden termékben megtalálható konzerváló szerek, színezékek és illatanyagok. Az allergiát kiváltó anyag ismeretében a feliraton szereplő adatok áttanulmányozása segítséget nyújthat a megfelelő termék kiválasztásában.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop