Tervezzünk fürdőszobát!

A fürdőszobát a lakberendezésben a hálószoba mellett az – intim zóna” helyiségeihez soroljuk. Azaz a fürdőszoba nem élettér, mint a nappali vagy a konyha, hanem saját, intim terünk, ahol elkezdjük és befejezzük a napot. Mindezt azért fontos hangsúlyozni, mert az elmúlt évtizedben a lakáson belül reprezentatív értéket kapott a fürdőszoba, ezért sokan annyi pénzt költenek rá, mint egész lakásukra együttvéve. Ez a jelenség önmagában véve csak akkor baj, ha az ember előbbrevalónak tartja a presztízst saját kényelménél és szokásainál.

 

 

Akár újat építünk, akár a meglévőt alakítjuk át, a fürdőszobát érdemes alaposan megtervezni, hiszen egy későbbi átrendezés nem olyan egyszerű művelet, mint például egy szobáé. Először is gondoljuk át, mit szeretnénk elhelyezni a fürdőszobában. A berendezés összeállítása függvénye annak, hogy hány tagú a család, milyen életkorúak a családtagok, milyenek a szokásaik és az igényeik. A ma épülő lakásokban, házakban már természetes a külön vécé, s ha többen lakják a lakást, érdemes a fürdőszobában is gondoskodni róla. A reggeli – sorban állás” elkerülését szolgálja a divatos duplamosdó is, bár sokszor csak a mindennapi használat során derül ki, hogy az egyik mosdó mégis feleslegesen foglalja a helyet.Gondoljunk a tárolásra is! Szorítsunk helyet néhány szekrénynek akár a mosdó alatt, akár külön, hisz a kád körüli rakodófelület és a tükör melletti kis polcok nem elegendőek a törülközők, tisztító- és tisztálkodószerek tárolására.

 

 

Az alaprajz

 

Készítsünk vagy készíttessünk pontos, méretarányos alaprajzot a fürdőszobáról! Az alaprajzon fel kell tüntetni a határolófalak méreteit, az esetleges kiszögelléseket, a nyílászárók pontos helyét, méretét (szélesség, magasság), az ajtó nyitásirányát, az ablakok párkány- (parapet-) magasságát, és az esetleg már meglévő vízkiállások, lefolyók helyét. A felsoroltakon kívül érdemes megmérni a helyiség belmagasságát is. A kész alaprajz sokat segít a berendezési tárgyak optimális elhelyezésében.

 

 

Egy kis ergonómia
A fürdőszoba kialakításánál, térszervezésénél első szempont, hogy a helyiség ne legyen túlzsúfolt, kényelmesen lehessen benne közlekedni, törülközni vagy akár hajat szárítani. Nem szégyen elővenni a centimétert és megmérni, mekkora a távolság két kezünk között, ha kitárjuk a karunkat, így máris megvan, hogy mennyi helyre van szükség ahhoz, hogy a fürdőkádban állva kényelmesen megtörülközzünk. A bútorokat úgy helyezzük el, hogy a szekrényajtókat bátran ki tudjuk nyitni, és hátralépve ne üssük be magunkat a kád szélébe, ha kiveszünk valamit a szekrényből. Különösen fontos ez tetőtéri fürdőszobában, ahol a ferde falsík és az alacsonyabb parapetmagasság gátat szabhat a kényelemnek.

Stílus, anyagválasztás
Akár új otthon építéséről, akár részleges felújításról van szó, ügyeljünk a stílusbeli egységre! Bármilyen stílusban is rendezzük be lakásunkat, a fürdőszobának harmonizálnia kell az adott stílussal, bele kell olvadnia a lakás egységébe. A minimál stílusban berendezett lakás fürdőszobájába éppúgy nem illik a római fürdők hangulatát idéző kerámia, mint a skandináv jellegűhöz a márványburkolat. Vajon milyen színűek legyenek a szaniterek – A legjobb választás mindig a fehér. Ugyanaz a szín máshogy jelenik meg a porcelán mosdón, mint az akrylkádon, ezért más színeknél könnyen előfordulnak árnyalatbeli eltérések a különböző anyagokból adódóan. A fehér egyhangúságát szebbnél szebb burkolatokkal, kiegészítőkkel, és nem utolsósorban a világítással lehet oldani.Különféle anyagokat kombinálhatunk egymással a fürdőszobában is. Egyre divatosabb a fa és parafa használata padló- és falburkolatként. Egy?két éve néhány gyártó kifejezetten fürdőszobai használatra kezdett burkolatokat gyártani trópusi fafajtákból, de készülnek már vízálló laminált padlóburkolatok is. A fa használata barátságos hangulatot áraszt, és sokkal melegebbé teszi a fürdőszobát.

A gépészet
A fűtés
A fürdőszoba fűtésének egyre divatosabb megoldása a csőradiátor, közismertebb nevén a törülközőszárító radiátor. Pontos számítások kellenek ahhoz, hogy az adott helyiség optimális fűtőértéket meghatározzuk, ha csak a csőradiátor fűtőerejére hagyatkozunk. Az utóbbi időben kezd népszerűvé válni a padlófűtéssel kombinált fűtésmód, ilyenkor egy kisebb teljesítményű csőradiátor is elegendő a falra.
A vécé
Ha vécét is építünk a fürdőszobába, alkalmazkodnunk kell a csatorna helyéhez. Míg a vizet gyakorlatilag bárhová elvezethetjük a fürdőszobán belül, a csatorna általában nagyobb kötöttséget jelent. Ezért célszerű először a vécé helyét meghatározni, és csak utána gondolkodni a többi berendezési tárgy (mosdó, zuhany, fürdőkád) helyéről. Ha a vécé közel esik az ajtóhoz vagy éppen rányílik, érdemes egy alacsonyabb parapetfalat építeni elé, hogy a fürdőszobába lépve ne azon akadjon meg azonnal a szemünk. A vécékagyló kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy alsó vagy hátsó kifolyású-e, ettől függően választható álló vagy fali vécé. A kagyló lehet mélyöblítésű vagy síköblítésű. Az előbbi diszkréciója miatt nagyon divatos az USA-ban, s itthon is egyre többen választják, de kisgyermekes családoknak kifejezetten a síköblítésűt ajánljuk, hiszen a szülő jó, ha látja az – eredményt”, különösen betegség idején. A külön vécét (vendégvécének is nevezik) akkorára tervezzük, hogy beférjen egy kézmosó, törülközőtartó és egy kisebb tükör a kézmosó fölé, így a vendégeket nem muszáj beengedni a fürdőszobánkba.
A bidé
Nálunk is mind többen használnak bidét, ami higiénés célokat szolgál. Ha elegendő hely van, praktikusan a vécé mellé telepítik. Néhány gyártónak van fedeles bidéje, ami esztétikusabb, mint a fedél nélkül tátongó változat. Érdemes a vécét és a bidét azonos szanitercsaládból választani, így sokkal egységesebb a helyiség berendezése. Ha a helyiség adottságai nem teszik lehetővé külön bidé felállítását, hasznos lehet a vécével kombinált változat. Sokan idegenkednek tőle, pedig használata épp olyan higiénikus, mint a külön bidéé. A kombináció lényege egy speciális, de majd minden vécéhez használható tető, amelybe beépítették a csaptelepet, ez azonban a vécé használata közben nem zavaró. A hideg-meleg vizes kiállást a vécé mögé telepítik. (Erről előre tájékoztatni kell a vízszerelőt, hogy ne okozzon nehézséget a bekötésnél.)
Kád vagy zuhany?
A kérdés sokaknak fejtörést okoz. Nagyobb fürdőszobába érdemesebb ezt is, azt is betervezni, komfortosabb, ha mindkettő van benne. Akárcsak a kádat, a zuhanyozót is lehet fal mellé, sarokba vagy térbe állítva telepíteni. Ha nincs lehetőség külön zuhanykabin felállítására, megoldás lehet a fürdőkád szélére szerelhető kádparaván, ami felfogja a fröccsenő vizet. Néhány éve nagy divat a sarokkád, amely látványos ugyan, mégsem túl kényelmes és rengeteg helyet foglal el, ezért sokan viszszatérnek a hagyományos, egyenes kádhoz. A kád kiválasztásánál a forma mellett a funkció is fontos. Egyre többen döntenek a korábban gyógyászati segédeszközként használt hidromasszázs mellett, ami nemrég még luxusnak számított. A hidromasszázs azonban nagyon egészséges, nem azonos a pezsgőfürdővel, aminek csupán élvezeti értéke van, élettani hatása nem nagyon. Míg a pezsgőfürdőben levegőbuborékok törnek fel a kád aljáról, addig a hidromasszázs a kád különböző pontjain elhelyezett fúvókákból víz és levegő keverékét fújja erős sugárként az emberi testre. A masszázs a test felületén szétrobbanó levegőbuborékok által jön létre, amelyeket a vízsugár irányít, és jó hatással vannak a nyirok- és vérkeringésre, az anyagcsere-folyamatokra, a cellulitiszre, azaz az egész szervezetre. Természetesen nem mindegy a kádhéj és a fúvókák elhelyezkedése: nevesebb gyártók ergonómiailag és anatómiailag tesztelik a kádakat, mások viszont tesztelés nélkül építik be a fúvókákat a hagyományos kádakba, ami legrosszabb esetben káros is lehet. Ezért érdemesebb inkább a drágább, de jó nevű gyártók termékeit megvásárolni.
Csaptelepek
Vásárláskor – bármennyire is furcsa – a csaptelepeknek elsősorban a súlyára kell figyelni. Minél nehezebb a csaptelep, minél több benne az anyag, annál nagyobb atmoszférájú nyomást bír. Ezzel arányos természetesen az ár és a gyári garancia időtartama is. A legtöbb gyártó ma már kerámiabetétes csaptelepeket hoz forgalomba, ami lényegesen fejlettebb a gumibetéteseknél. Hátrányuk viszont, hogy a kerámiabetét nehezebben bírja a szennyeződéseket, és hamarabb tönkremegy, ha olyan házban, lakásban használják, ahol nincs központi vízszűrő berendezés. A csaptelepcsaládok nagy stílus- és színválasztékban kaphatók, mindenki megtalálhatja fürdőszobájába a leginkább odaillő darabokat. A kiegészítőket (szappantartó, törülközőtartó stb.) érdemes a csaptelepekkel azonos színben megvenni, ezzel is egységesíteni, harmonikussá tenni a berendezést.
Burkolatok
Mind több helyen találkozhatunk a fürdőszobában fával, ennek ellenére még mindig a hidegburkolat a legelterjedtebb. Luxus fürdőszobákba gyakran építenek be természetes köveket – márványt, a mészkövet és a gránitot – , és nagy divat az üvegmozaik is. A márvány nagyon szép, de kényes burkolat. Szerkezeti adottságaiból következően kevéssé lúg- és saválló, szinte minden karcolás meglátszik a felületén. Fürdőszobai burkolatnak azért alkalmas mégis, mert a fürdőszoba általában nincs kitéve nagy igénybevételnek. Az üvegmozaik színvilága és apró mérete számtalan variációt tesz lehetővé, egyedi szín- és minta-összeállítások keverhetők ki számítógéppel, így mindenki olyan fürdőszobát tervez belőle, amilyet csak akar. Bár a mozaik alapvetően az antik kultúrát juttatja eszünkbe, a forgalomban lévő üveg- és kerámiamozaikok minden stílussal, sőt más kerámiaburkolatokkal is kombinálhatók. A burkolat színtervezésénél vegyük figyelembe, hogy mennyire sötét vagy világos a fürdőszoba. Ablaktalan vagy északi fekvésű fürdőszobába szerencsésebb a világos vagy vidám színösszeállítás.
Világítás
A fürdőszoba megvilágításának tervezésénél – a központi világításon túl – legfontosabb a tükörvilágítás. Ha van rá lehetőség, érdemes a tükör két oldalára telepíteni a világítótesteket. Ha a megvilágítás felülről jön, a tükörhöz közel hajolva fejünkkel árnyékoljuk a fényt. Gondoljunk a konnektorokra is, a hajszárító, a borotva, esetleg az elektromos fogkefe számára. Mielőtt kijelöljük a helyüket a tükör mellett, gondoljuk végig, hogy jobb vagy bal kézzel fogjuk-e a hajszárítót vagy a borotvát, mert nem szerencsés, ha a tükör közepén előttünk húzódik a vezeték. Fontos tudni, hogy azokon a falakon, amelyekben vízvezeték fut, csak 140 cm-es magasság fölé telepíthető dugalj és kapcsoló.
Kivitelezés
A fürdőszobai munkák kivitelezésének két legfontosabb fázisa a gépészet kialakítása és a burkolás. A fűtésszerelés és a vízkiállások pontos helyének kialakítása mellett fontos a hidromasszázskád bekötése is. Előzőleg győződjünk meg arról, hogy elégséges-e a víznyomás, és terhelhető-e a meglévő elektromos rendszer. A kád bekötését szakembernek kell végeznie, akit legtöbbször a forgalmazó üzlet küld a helyszínre. Az elektromos bekötésnél szakember tölti ki az érintésvédelmi jegyzőkönyvet, és vízvezetékszerelő köti be a kádat. A kivitelezés során ügyeljünk a szigetelésre! Sokan meg akarnak takarítani 2-3 négyzetméter burkolatot, és nem csempéznek a kád alatt, de ez – főleg akrylkád körül – nagy veszélyeket rejt. A kicsapódó párát ugyanis beszívja a kád mögötti falfelület, és néhány hónap alatt a fal túloldala gombásodni, penészedni kezd. A hibát utólag csak a kád kiemelésével, és a csupasz fal burkolásával lehet orvosolni, a – beteg” falat pedig speciális anyagokkal kell kezelni, majd újratapétázni, festeni. Érdemes tehát akár olcsóbb csempével is, de mindenképpen burkolni a kád mögötti részt is. A burkolat kiosztásáról készítsünk rajzot, így egyrészt könnyebb dolga lesz a burkolónak, másrészt nagyobb esély van arra, hogy azt látjuk viszont, amit korábban elképzeltünk.
Anyagi vonzatok
Ha a különbségeket zongorázni lehetne?
Óriási árkülönbségekkel találkozhat az, aki időt és energiát nem sajnálva végigböngészi a piaci kínálatot. Az árkülönbségek adódhatnak a minőségi különbségekből, ami nem csak a már említett hidromasszázs-termékekre vonatkozik, hanem a kerámiaburkolatokra is. A burkolatok árát meghatározza a gyártási technológia, az ebből adódó műszaki jellemzők (kopásállóság stb.), valamint a méret és a szín. Minél kisebb, annál drágább, és minél sötétebb árnyalatú (több benne a festékanyag), annál többe kerül a burkolat.
Az anyagfajtákból adódó árkülönbségeket mindig meg kell fizetni. A nemes anyagok (márvány, gránit, mészkő) a hagyományosnak akár az ötszörösébe kerülhetnek, és mindenképpen nagyságrendekkel megdrágítják a kivitelezést.
Ne feledkezzünk meg a formatervezésről sem! A design minden termékcsaládban megtalálható, a kádaktól a szanitereken át a csaptelepekig. Neves formatervezők, sok esetben építészek adják nevüket a különféle termékekhez, és természetesen ezt is meg kell fizetni.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop