Időnk jelentős részét belső terekben, falak között töltjük, és nem is sejtjük, hogy a beltéri levegő sokszor jóval szennyezettebb, mint a külső. A korszerű hőszigeteléssel és nyílászárókkal, a légtömörségi követelmények szigorodásával szinte teljesen lecsökken, sőt, meg is szűnhet az épület természetes szellőzése. A fokozott légzárás miatt elengedhetetlen az épületek mesterséges szellőztetése.
Rögtön leszögezhetjük, hogy az ablakon keresztül szabályozhatatlan a szellőztetés, a felfűtött levegő ilyenkor egyszerűen a szabadba távozik. Hátránya továbbá, hogy az ablak környéke jelentősen lehűl, ami penészgombák megjelenéséhez vezethet, csakúgy, mint a szellőzésmentes térben megnövekedett páratartalom. Az eredmény: lakhatatlan, egészségtelen épület, körülményes és költséges felújítás. Ezért mind a passzívházakhoz, mind az alacsony energiaigényű házakhoz elengedhetetlen a kontrollált hővisszanyerő szellőztetőgépek alkalmazása. Gépi szellőzéssel elérhetjük a zárt helyiség egyenletes és rendszeres átöblítését, jelentősen javul a komfortérzetünk, jobb lesz a közérzetünk.
szellőzés hőveszteség nélkül
A szellőzéskor keletkező hőveszteség hővisszanyerővel minimalizálható. Az elszívott levegő hőtartalmának nagy részét egy keresztáramú hőcserélőn nyerik vissza, amely előmelegíti a befújt friss levegőt. A hulladékhő akár 90 százaléka is visszanyerhető! A berendezés egy átlagos méretű családi háznál szokásos 100- 120 m3/h levegőcserénél évi kb. 15-20 000 forint elektromos áramot fogyaszt, ugyanakkor jelentősen csökkenti a fűtési költséget. Néhány szellőztető készülékben található bypass szabályozás, amelynek vezérlése figyeli a külső és a belső hőmérsékletet, és ha a beállított paraméterek szerint úgy előnyösebb, a friss levegőt direkt módon (nem a hővisszanyerőn keresztül) engedi befújni a szobákba. Ez nyári éjszakákon előnyös, amikor a benti hőmérséklet magasabb, mint a kinti, és nem kell, hogy a külső (friss) levegőt az elszívott levegő felmelegítse.
kompakt gépek passzívházakhoz
Az energiamegtakarítás jegyében születő korszerű, nagy hatásfokú és kis energiafelhasználású szellőztető berendezések szerves részei a passzívházaknak. A hővisszanyerő szellőztető rendszerek biztosítják, hogy az alacsony hőveszteségre törekvő épületekben mindig friss és kellemes, egészséges legyen a levegő. |
Hozzászólások