Strapabíró talpalávalók

A terasz, a veranda, a gépkocsibejáró csak néhány azon kültéri helyszínek közül, amelyeket a megszokott beton helyett izgalmasabbá, esztétikusabbá tehetünk egy modern burkolattal.

 

 

Egy családi ház esetében a kültéri járóburkolatok alapvetően két csoportba sorolhatók. A térburkoló kövek jellemzően gépkocsibejárók, parkolók, járdák, kerti utak burkolására szolgálnak, míg a járólapok a kisebb igénybevételnek kitett és kevésbé terhelhető kültéri felületek burkolására alkalmasak (veranda, terasz). Összeállításunkban ez utóbbiakkal foglalkozunk részletesen.

 

Műszaki paraméterek

Számtalan jövőbeni bosszúságtól és felesleges kiadástól kímélhetjük meg magunkat, ha a hagyományos esztétikai és anyagi szempontok mellett vásárláskor a padlólap műszaki paramétereinek mérlegeléséről se feledkezzünk meg.
A kültéri burkolatoknak éves szinten 70-80, napi átlagban 10-20 fokos hőingadozást kell folyamatosan elviselniük. Ennek az igénybevételnek csak a kifejezetten kültérre gyártott fagyálló járólapok képesek megfelelni.
A járólapok csomagolásán mindig feltüntetik a kopásállósági mutatókat is. Minél magasabb az érték (1-5), a burkolólap annál nagyobb igénybevétel elviselésére képes. Pénztárcánk védelmében ugyanakkor célszerű mérlegelni, hogy az adott helyen mire van ténylegesen szükség. Egy évente tízszer használt napozóterasz esetében gyakorlatilag a legkisebb kopásállóságú burkolat is elegendő, egy nagy ügyfélforgalmú iroda vagy egy népes család nyári ebédlő-verandáján viszont a maximális értékű burkolóanyag megvásárlása kifizetődőbb. Tekintettel arra, hogy a kerámia padlólapoknál a kopásállóság elsősorban a máz minőségétől függ, a kopásállósági érték mellett a gyártó által adott garancia hossza (1?10 év) is árulkodó lehet.
Lényegesen nagyobb mechanikai terhelést kell elviselniük a járólapoknak, mint a fali csempéknek, ezért ügyelnünk kell arra, hogy nehogy tévedésből például lábazatburkoló lapot vegyünk járólap helyett. A fali burkolatok jellemzően 5?6, a járólapok általában 7?12 mm vastagságúak.

Silányat soha!

A termék tartóssága egyébként nem csak a vastagságtól, de a minőségétől is függ. Csábítóan alacsony ára ellenére se vásároljunk olyan másod vagy harmadosztályú árut, amely repedezett, vagy kissé domborúra, görbére sikeredett. Legalább ilyen fontos, hogy a lerakást is szakértő kezekre bízzuk.

A szakszerűtlen aljzatkiegyenlítés, ragasztás miatt bekövetkező törés, felfagyás esetén a gyári termékgarancia nem jár.
A jelenlegi levegőszennyezettség mellett indokolt, hogy kültérre könnyen tisztítható, saválló, elszíneződésre nem hajlamos járólapot válasszunk. A porózus, nedvszívó anyagok, mint például mészkő, márvány kültérre kevésbé ajánlhatók.
Végül még egy szempont, amiről gyakran megfeledkezünk, pedig életveszélyessé teheti a mindennapokat. Különösen a télen is használt verandán vagy kültéri lépcsők burkolásakor ügyeljünk arra, hogy biztonságos tapadást garantáló járólapot válasszunk, különben télvíz idején csak – négykézláb” közlekedhetünk rajta. Általánosságban igaz, hogy minél simább a padlólap felülete, annál csúszósabb lesz nedvesség, dér, hó hatására.

Padlólapok
választéka

A mázas kerámia padlólapok talán a legnépszerűbbek napjainkban. Rendszerint különböző adalékanyagokkal (kaolin, kvarc, földpát stb.) dúsított, természetes agyagásványból készülnek. Kétszer égetik: először 1200 °C-on, majd mázzal 1000 °C körüli hőmérsékleten. Minőségét – a technológiai fegyelem betartása mellett – a gyártáshoz felhasznált anyagok (massza és máz) tulajdonságai, illetve ezek egymáshoz viszonyított hőtágulási képessége befolyásolhatja. Többek között ezeknek a szemmel nem látható tényezőknek köszönhető, hogy látszólag egyforma padlólapok között akár 4?5-szörös árkülönbség is lehet. Jó tudni, hogy a nyers kerámialap porózus, nedvszívó anyag, a felületére égetett máznak nem csak esztétikai, de nedvességzáró feladata is van.
A mettlachi olyan kerámialap, melyet a mázas lapoknál magasabb, az alapanyag zsugorodási hőmérséklete feletti hőfokon égettek ki, ezáltal mechanikai tulajdonságai jelentősen javultak: tömör szerkezetű, erősen fagy- és kopásálló, anyagában színezhető burkolóanyagról van szó, mely a nedvességet alig vagy egyáltalán nem veszi fel. Kedvező ára és vitathatatlan jó tulajdonságai ellenére napjainkban kissé háttérbe szorult.
A műgyantával kötött gránitporból és zúzalékból préselt gres padlólap anyagában színezhető. Kitűnő nyomószilárdság, fagy-, sav-, lúg- és kopásállóság, fantasztikus színgazdagság, minimális nedvszívó képesség és jó tisztíthatóság jellemzi. Relatíve magas ára ellenére egyre kedveltebb.
A pirogránit tűzálló agyag és samott keverékéből sajtolással készül, felületével a durván megmunkált mészkőre emlékeztet. Könnyen formázható, így akár 50×50-es lapok készítésére is alkalmas.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop