Lakásunk padlózatát sokféle burkolóanyagból kialakíthatjuk. Hogy mikor melyiket válasszuk, azt különféle szempontok figyelembevételével kell eldöntenünk. Át kell gondolnunk, hogy a használat közben milyen hatások érik majd, mi a helyiség funkciója, milyen lesz a berendezése, és nem utolsósorban mennyibe fog kerülni.
A műanyag padlóburkolatok tartósak, strapabíróak, kopás- és savállóak, könnyen tisztíthatók, és a kétkomponensű, öntött műanyagaljzatok kivételével olcsóbbak a természetes köveknél, márkásabb kerámialapoknál, vagy a fánál, parafánál. Kellő odafigyeléssel, kézügyességgel magunk is vállalkozhatunk a padlózat leragasztására.
n Nem másnak látszani
A műanyag padlóburkolatok üvegfátyol hordozórétegre épülnek, habalátéttel. Erre kerülnek rá színnyomással a lekülönbözőbb árnyalatok, mintázatok, majd legfelülre a koptatóréteg. A habalátét minőségétől függ a hő- és hangszigetelés, a kopórétegtől a kopásállóság. Műanyagok alkalmazhatók a lakás vizes helyiségeiben (fürdőszoba, konyha, mosókonyha, hobbiszoba, kondicionálóterem stb.) Minden anyag akkor esztétikus, ha a saját anyagszerűségét tükrözi, és nem más anyagokat utánoz. Márpedig a műanyag burkolatoknál igen elterjedt a természetes anyagok fotóeljárással történő imitálása. Bármennyire tökéletes is azonban a minta megjelenítése és a minőség, az utánzat érzékelhető. Ez okozhatja sokak ellenérzését velük szemben, holott ha nem akarnak másnak látszani és semleges mintázatúak, akkor jól használható, praktikus és esztétikus burkolatai a lakásnak.
A legelterjedtebbek a PVC és a linóleum burkolóanyagok. A legvékonyabb polivinil-klorid burkolat 0,8 mm, a legvastagabb 3 mm. Felhasználás előtt érdemes kiteríteni, hogy kisimuljon. A fektetéshez vizes bázisú, vagy oldószeres ragasztót használhatunk, ez utóbbival azonban óvatosan bánjunk, mert ha a szükségesnél többet kenünk fel, feloldhatja az anyagot, a burkolat megnyúlhat, hullámossá válhat. A PVC padlók nem igényelnek különösebb karbantartást, elég a felületüket időnként mosószeres ruhával áttörölni. A szennyeződések megtapadását viasztartalmú padlóápoló szerek felkenésével akadályozhatjuk meg. A bútorok okozta elszíneződéseket, festékfoltokat karcmentes mosogatószerrel tüntethetjük el. Szerves oldószereket, festékhigítókat sose használjunk. Újabban a kopásállóságot tovább növelő polimer diszperziós filmbevonatok is kaphatók, amelyeket a használati útmutató eligazítása szerint lehet felvinni a felületre.
n Meghökkentő kombinációk
Műanyagburkoló anyagok jobbára tekercsben, különböző szélességi méretekben méteráruként kaphatók. A kínálatot bővíti a lapra vágott forma. A különböző négyzet, téglalap, vagy fríz elemek egymással tetszőlegesen kombinálhatók, így meghökkentő padlóburkolat hozható létre. Az anyag- és mintázati variációk száma szinte korlátlan. Bármely beltéri helyiségben lerakhatók, de különleges kopásállóságuk révén nagy forgalmú helyiségek burkolására is alkalmasak. Lerakásuk kissé munkaigényesebb, mint a tekercses PVC burkolóé, mivel laponként kell leragasztani, és a padlóminta kialakítása során hagynunk kell érvényesülni a burkolat variációs előnyeit. Ehhez azonban előzetes tervezés, fektetési terv szükséges. Felragasztásukhoz oldószermentes diszperziós ragasztó ajánlott, amit fogazott kenőlappal kell a teljesen sima, sík, portalan aljzatra felkenni. A sok színben gyártott fugacsíkok alkalmazásával tovább növelhető a burkolat tagoltsága.
Léteznek öntapadó padlóburkoló PVC lapok is. Ezek a védőfólia eltávolítása után bármilyen por- és zsírmentesített felületre könnyen felragaszthatók. Nagy kopásállóságú poliuretán védőréteggel rendelkeznek, felületük strukturált.
n A linóleum reneszánsza
A természetes anyagokat kedvelők a linóleumot választhatják. A gyakorlatilag kifogyhatatlan mennyiségű és megújuló természetes anyagokból (lenmagolaj, faliszt, parafaőrlemény, gyanta, mészkő és színezők) gyártott linóleumot sokan összekeverik a PVC-ből készült műanyagpadlóval, pedig jelentős a különbség. A jó minőségű linóleum egyesíti magában a melegburkolatok kellemes tapintását és hőérzetét, valamint a gres- és márványlapok nemességét. További előnye, hogy hézagmentesen rakható, antiallergén, antisztatikus, erősen kopásálló, nem töltődik fel elektromossággal, nehezen éghető, és padlófűtés fölé is ragasztható. Egyedi minták, még monogramok is kirakhatók belőle. Korábban elsősorban középületekben használták, ám manapság, amikor ez az anyag a reneszánszát éli, lakások előtereiben, sőt a nappaliban, gyermekszobában, étkezőben is igen kedvelt.
Az újabb műanyag burkolóanyagok családjába tartoznak a kvarc vinillapok.
Ezeket UV-kezelt poliuretánból és kvarchomokból állítják elő nagy nyomású préseléssel, magas hőfokon. A rendkívül tartós anyagot nagy megterhelésnek kitett padlózatok burkolására ajánlják a gyártók. A széles színskálában kapható kvarc vinillapokat elsősorban iskolák, üzletek, raktárak, ipari helyiségek, irodák, folyosók padlóinak burkolására használják, de lakások előterében, közvetlenül a bejárati ajtók közelében is jó szolgálatot tehetnek. E termékek között profilírozott, csúszásmentesített, valamint nagy nyomású vízsugárral vágott ívelt, mintázott változatok is találhatók.
A műanyag padlóburkolatok sorában végül megemlítendők a garázsok, raktárak, ipari üzemek, irodák, üzletek kedvelt burkolatai, az önterülő, színezett poliuretán, epoxi és akril bázisú padlóburkoló műgyanták.
Különböző színek, csillámok hozzáadásával és egy kis vizuális fantáziával fantasztikus felületek képezhetők ezekkel a felettébb tartós, de meglehetősen drága anyagokkal.
Hozzászólások