A MODERN IKERHÁZ ÜRÖM EGYIK LEGDINAMIKUSABBAN FEJLÕDÕ RÉSZÉN, A TÁBORFÖLD LAKÓPARKBAN ÁLL. A NAPPAL SZEMBEFORDULÓ ÉPÜLET KERTJÉBEN SELYEMAKÁCOK KÖZÖTT TÜCSKÖK CIRIPELNEK, ÉS A KÖRNYEZET CSAK FOLTOKBAN EMLÉKEZTET EGY ZSÚFOLTAN BEÉPÜLT TELEPÜLÉSRE. SOKKAL INKÁBB TERMÉSZETKÖZELI NYARALÓÖVEZET ÉRZETÉT KELTI.
A tervező precízen, az utolsó apróságig gondoskodott arról, hogy milyen anyagok kerüljenek az épületbe. Aztán az élet máshogy akarta, hiszen a házat egy belsőépítész hölgy vette birtokba, aki kívül és belül is alakított a ház megjelenésén. Eredetileg törtfehér lett volna a homlokzat, de ő terrakottára festette, és milyen jól tette, hiszen azonnal életvidámság költözött a túlontúl is natúr színvilágba. Ugyancsak a hölgy ötlete volt mészkőlapokkal burkolni a teraszt és a házat körülfutó járdát is. A belső tér maradt az eredeti tervek szerint. A földszinten a nappalival egy légterű konyha-étkező kapott helyet, körben mindenhonnan az örökzöldekkel beültetett kertre látni. Az emeleten három háló és két fürdőhelyiség osztozik, a tusoló a két gyerekszoba között áll, a kádas fürdőszoba a hálóból nyílik, így intim helyet ad a relaxálásra.
Mint ahogy a ház egésze egy zöldekkel övezett, szeparált, intim tér, kertjébe és helyiségeibe nem lát be senki, így igazán kellemes helyet teremt a családi együttlétekre. Sajnos mindezt már csak az új, leendő lakók élvezhetik, hiszen a mostani tulajdonos Amszterdamba költözött, és bár fájó szívvel, de megválik lakásától. Hollandiában igyekszik megteremteni egy hasonló, hazájára emlékeztető, otthonos lakóteret. Nem lesz könnyű dolga.
Tervezői leírás
„ Az épület Ürömön a Táborföld lakóparkban található. Tájolása ÉK-DNY irányú, szabálytalan sokszög alakú, pince, földszint, tetőtér beépítéses. A ház enyhe lejtésű félnyeregtetővel, hagyományos szerkezetű, nagyrészt vakolt, részben terméskővel burkolt homlokzattal bír. A teherhordó falak 38-as Porotherm téglából épültek. A bejáratok környékén a homlokzati sík visszaugratása terméskő burkolatú. A kémények vakoltak, a tetőhéjalás kettős hódfarkú cserépfedés. Az épület homlokzatán megjelenik még a faburkolat is. A kerítés hármas tagolásban készült: egyrészt tömör beton glettelve, másodsorban glettelt nyersbeton kerítéspillér, harmadrészt deszkázott acél. A kapu, illetve a belső kertkapu kovácsoltvasból született.“
Bényei István
Bényei István építész
ISKOLÁI:
– Ybl Miklós Műszaki Főiskola építésztervező szakmérnöki diploma 1993-1995. (ÉTE diploma díj I.)
– Technische Universität Graz Építész kar 1992-94.
– Ybl Miklós Műszaki Főiskola magasépítő mérnöki diploma 1987-1991. (ÉTE diploma különdíj)
– Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem táj- és kertépítő szak, 1990
MUNKAHELYEI:
– B13 Építészműterem alapító, műteremvezető, 2003.
– Inarchi belsőépítész műterem alapító, műteremvezető, 1995 – 2002.
– Ybl Miklós Műszaki Főiskola (Budapest) építésztervező szakmérnöki képzés gyakorlatvezető 1996-1997.
– Arch. Prof. Hansjörg Tschom (Graz) építészirodája 1992-1995.
– Arch. Prof. Peter Breitling (Graz) építészirodája 1991.
B13 Építészműterem
1125 Bp., Budakeszi u 27.
Tel.: 1/200 0445
E-mail: istvan.b13@axelero.hu
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások