Romantikus tűzfészek

Vannak, akik a nappalijukat teszik kellemesebbé kandallóval, mások a lakókonyhát varázsolják otthonosabbá kemencével. A tűz pattogása, lobogása megfelelő környezetet nyújt azoknak, akik romantikára vágynak.

 

 

– A kandalló általában kiegészítő fűtésként szolgál ősszel és tavasszal, de megfelelően méretezett, nagyobb fűtési teljesítményű konstrukcióval, különleges, ventilátoros légelvezető csövek közbeiktatásával, vagy a tűztérben elhelyezett hőcserélővel fejlesztett forró vízzel távolabbi helyiségek is melegen tarthatók egész télen – állítja Márton István, a Tűzfészek Kft. ügyvezetője.

 

A kandalló lehet nyitott vagy zárt tűzterű, különféle tűzálló anyagokból a helyszínen épített, vagy gyárban öntöttvasból készített. A nyitott tűzterű nagyon hangulatos, az égő fa látványa, illata sajátos élményt nyújt, de a fűtés hatásfoka gyenge, gyorsan leég a fa, és sokat kell szellőztetni a friss levegő pótlásáért. Nem szabad a kandallót felügyelet nélkül hagyni, mert a kipattanó szikra lakástüzet okozhat.

Biztonság és
jó hatásfok

A kandallók hatásfoka az úgynevezett üvegkerámia betétes ajtók kifejlesztésével, huzatszabályozó pillangószelepek beépítésével ugrásszerűen megnőtt. A zárt tűztérből nem jut füst a lakásba, nem röppen ki parázs, nem kell megvárni, amíg teljesen elfogy a tüzelőanyag. Az ajtó felfogja a fából kifreccsenő apró nedvességcseppeket. A belső légtértől függetlenített, a padlózaton át bevezetett levegőbetápláló csövön a tűztér közelébe érkező friss levegő táplálja a tüzet, így nem kell sűrűn nyitogatni az ablakot, hogy pótoljuk az elhasznált oxigént. A liftes ajtajú változatoknál, amíg a kandalló közelében tartózkodunk, a kémény felmelegedése, a parázs kialakulása után fel is húzhatjuk az ajtót.
A kandalló működtetésének egyik legfontosabb feltétele a megfelelő kémény. A kémény feladata a füstgázok kivezetése, illetve az égéshez szükséges oxigén biztosítása. Új ház építésekor már a tervezésnél gondolni kell a majdani kandallóra. Kész lakásnál füstnyomáspróba alá kell vetni a kéményt, alkalmas-e kandalló üzemeltetésére. Csak ezután tervezhető meg, hogy milyen típusú, teljesítményű kandalló csatlakoztatható hozzá. A minimális keresztmetszet 14×14 cm, de a kör keresztmetszetű kémény az ideális, melynek átmérője a huzatigénytől, azaz a kandalló teljesítményétől és a kémény magasságától függ. Egy kéménybe csak egy tüzelőberendezés köthető be, a kandallóhoz is saját kémény szükséges. A kisméretű tömör téglából falazott, belül habarccsal kikent kémény hétvégi házaknál, fafűtéses tüzeléshez még megfelelő, de korszerűbb a hőszigetelt, bélelt kémény. A legjobb megoldás a gyárilag készült, hőszigetelt kerámiaelemekből, vagy sav- és hőálló nemesacélból épített kettős falú kémény.
Egyéni
stílusban

A kémény helye nagyjából megszabja a kandalló elhelyezhetőségét is, mert vízszintes irányú nagyobb eltérések a kellő huzat miatt nem megengedhetők.
A kandallót általában hosszú falsík elé célszerű elhelyezni, de kerülhet sarokba is. Legoptimálisabb helye azonban a tér közepe. Ennek függvényében lehet üvegezett két-három oldalon, sőt körben is. Összekötheti a nappalit a hálószobával, amerikai konyhával.
Célszerű előre gyártott tűzteret vásárolni (öntöttvas vagy samotttéglával bélelt lemezfalút), amit a kandallóépítő mester az ízlésünknek legmegfelelőbb burkolattal lát el. A rusztikus kőből, bontott csiszolt téglából, terméskőből, zsírkőből, kerámiákból, klinkertéglákból, fémekből épített, fapárkányos modellektől az elegáns, csillogó márványon át a legmodernebb design szerint tervezett egyedi darabokig bármilyen stílusút megrendelhetünk.
Fontos elhelyezési szempont a megfelelően szilárd alap, hiszen roppant súlyt kell viselnie. Amennyiben emeleten kívánunk kandallót felállítani, statikussal meg kell vizsgáltatni a födém szerkezetét, vagy eleve úgy kell azt megtervezni, kivitelezni, hogy bírja a terhet.
Kandallóban bármilyen száraz, lombos fa eltüzelhető. A különböző fafajtáknak eltérőek az égési tulajdonságaik. A kemény fák nyugodt lánggal égnek, kevés a hamujuk, magasabb a fűtőértékük, a szagképződés kicsi. A magas gyantatartalmú, tűlevelű fák élénk, gyors lánggal égnek, hajlamosak a fröcskölésre, gyakori a szikrakicsapódás, ezért kevésbé alkalmasak kandallók fűtőanyagának. Zárt tűzterű kandallókat fa granulátummal, fabrikettel, sőt olajjal és gázzal is fűtenek. Léteznek elektromos hősugárzó kandallók is, itt az illúziót imitált parázzsal próbálják megteremteni.

Általános
szabályok

Kandallót csak szilárd, teherbíró alapra, vagy statikailag méretezett, ellenőrzött födémre szabad építeni. Védeni kell a talajnedvességtől és talajpárától. A kandallónak legyen saját kéménye, amely megfelel az OÉSZ és az MSZ előírásainak.
A kandalló és elhelyezése feleljen meg a BM tűzvédelmi rendeleteiben előírtaknak.
Kandallót csak éghetetlen anyagból szabad építeni, szigetelőanyagként csak ásvány- vagy salakgyapot jöhet számításba. Éghető anyagú födémre kandallót telepíteni szigorúan tilos.
Kandallót elhelyezni csak 12 m2-nél (30 m3-nél) nagyobb helyiségben szabad, amelynek legalább egy szabad nyílása vagy nyitható ablaka van.
Éghető anyagú nyílászáró, beépített szekrény, textíliák és műanyag berendezés, szőnyeg, bútor a tűz sugárzási zónájában a kandalló tűztérnyílásától 100 cm-nél közelebb nem lehet.
A kandalló előtti nem éghető burkolat külső vonala a tűztér külső síkjától vetületben legalább 60 cm-re, a lábazati résztől legalább 40 cm-re, oldalirányban legalább 40 cm-re legyen.
A kandalló előtti területet szikrakicsapódás ellen nem éghető anyagú, hideg- (legalább 5 cm vastag) vagy fémlemez burkolattal kell ellátni.
Mészkövet a kandalló tűzterébe beépíteni szigorúan tilos.
14 kW teljesítmény feletti nyílt tüzelésű kandalló közelében 5-10 m-es körzetben könynyen megközelíthető helyre egy db 5 kg-os porral oltó tűzoltó készüléket kell elhelyezni.
Hamuzó és hamutároló berendezést nem szabad éghető anyagból (pl. műanyag szemétgyűjtőből) készíteni.
Zárt helyiségben üzemelő kandallónak legalább egy kézzel (könnyen) kezelhető égéstermék-elzáró berendezéssel kell rendelkeznie.
A, B, C tűzveszélyességi osztályú és III. IV. V. tűzállósági fokozatú épületrészben nyílt tűzterű kandallót létesíteni nem szabad.
A szemöldökpárkány faszerkezetének minimum 2 cm-rel a tűz sugárzási zónáján kívül kell lennie, ha a tűztér a szemöldök felett 30 cm-en belül van, akkor 5 cm-rel (de min. 2 cm-rel).
A tüzelőtartót a tűztértől 4 óra tűzi határértékű, de legalább 25 cm vastag önhordó fallal kell elkülöníteni.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop