Régi idők vezetékei

Sokan vonzódnak a régebbi típusú társasházak iránt. Hangulatuk megkérdőjelezhetetlen, s általában az áruk is elmarad az újaktól. Felújításukkor azonban sok a tennivaló, vásárláskor helyes ezeket számításba venni.

 

 

A gépészeti és elektromos hálózatok felújításának, cseréjének szükségessége a lakás korától és a szerelések, berendezések minőségétől függ. A gépészeti vezetékrendszerek és berendezések várható élettartama 20?30 év.

 

A berendezéseken és szerelvényeken (kád, WC, csaptelepek, kazán, radiátorok) 10 év után már szemmel láthatóak az avulás jelei, komfortosabbak és energiatakarékosabbak jelennek meg a boltokban. Eddig az időpontig kicserélhetők az alaphálózat bolygatása nélkül, melyet összekapcsolhatunk a lakáson végzett átalakítással is. 15?20 év elteltével már célszerű a teljes hálózatot újraépíteni.
A társasházaknál, továbbá még a házhoz tartozó közös tulajdonú, és a saját tulajdonú vezetékeket és berendezéseket is külön kell választani felelősségi, valamint pénzügyi szempontból.
A közös tulajdonúakat a társasház felújítási alapjából, vagy egyszeri befizetésekből a társasháznak kell felújítania (ha képes rá). Külön megállapodással egy-egy részt mi magunk elvégeztethetünk, melynek értékét jóváírathatjuk a társasházzal. (Ilyenek lehetnek a lakásunkon áthaladó függőleges fővezeték-szakaszok, kémények.) Ez akkor fordul elő, amikor teljes felújítást a ház nem tud finanszírozni, de egy-egy lakás felújítása során egyes szakaszokat célszerű elvégezni. A közös tulajdonú részeket a társasházi okirat rögzíti. (Eltérő rendelkezés hiányában, a közös-és magántulajdonú részek megosztása megtalálható keretes írásunkban.)

n A vízvezetékek
Néhány szó a régebben használt anyagokról:
A II. világháború előtt vízvezeték építésére ólmot használtak. A kapcsolatokat forrasztással alakították ki, az íveket – az ólom lágyságát kihasználva – saját anyagból hajlították a kívánt mértékben. Az ólom ellenáll a korróziónak, de idővel elvékonyodik és kilyukad, szerelése nagy szakértelmet kíván. Továbbá mérgező, különösen a gyerekek idegrendszerét károsíthatja. Mindezek miatt felújításkor az ólomcsöveket feltétlenül cseréltessük ki.
Az 1980-as évek végéig az ivóvízcsöveket döntően horganyzott acélcsövekkel és idomokkal (fittingek) szerelték kender- (kóc-) tömítésekkel. Ezek állapota igen változatos lehet. Korrekt szerelés esetén (horganyzott idomok, megfelelő szigetelés és tömítés) elérhetik a 20-30 éves élettartamot. Sajnálatos módon az anyagbeszerzési gondok miatt védelem nélküli vasidomok is kerülhettek a rendszerbe. A külső falba szigetelés nélkül szerelt vezeték könnyen rozsdásodik, gyakori vízelzárások alkalmával pedig a kóctömítés kiszárad és átereszt. Átalakítás előtt ezért ezeket a rendszereket vizsgáltassuk meg szakemberrel, azután döntsünk a felújításról vagy cseréről.
Ha a vezetékhálózatot meg is tartjuk, mindenképpen cseréljük le a csempeszelepeket és a hagyományos elzárókat megbízhatóbb golyós szelepekre. A beton és azbesztcement belső csatornák és kapcsolataik élettartama általában rövidebb, felújításkor kicserélendők. A PVC anyagúak élettartama a vízvezetékével megegyező.

n A fűtés
korszerűsítése
Ez akkor érint minket, ha saját rendszerünk van, és nem központi vagy távfűtésről beszélhetünk. Gázkonvektoros fűtés megtartásakor a konvektorok cseréjével korszerűsíthetünk, ezt terveztetni és engedélyeztetni kell. Korábban készített központi fűtésnél a fűtési vezetékek anyaga leggyakrabban szabadon szerelt acélcső volt. Ezek a rendszerek, ha korrekt hegesztési kapcsolatok készültek, hosszú élettartamúak. Ha a látvány nem zavaró és légtelenítési problémák sem voltak, a hálózat 15-20 éves kor körül még megtartható.
A meglévő kazán állapotát és hatásfokát figyelembe véve szakértő javasolhatja a megtartását vagy cseréjét, ha az energiatakarékosság a szívügyünk, akkor erre külön hívjuk fel a figyelmet. A kazánnal együtt a kémény(ek) állapotát is felül kell vizsgáltatni.
Az öntöttvas radiátorok hosszú élettartamúak, de áttagosításukra egyre kevesebb szakember vállalkozik. Az alumínium radiátorok élettartama megfelelő, de felújításkor a 15 évesnél régebbi acéllemez radiátorok cseréje javasolt.

n Elektromos rendszerek
Lakásunk elektromos hálózatát és berendezéseit akkor érdemes felújítani, ha amúgy is végzünk felújítást (mivel az új vezetékezés bontással jár), vagy új nagy teljesítményű fogyasztót akarunk üzembe helyezni, valamint ha annyira elavult, hogy életveszélyessé válhat. Az elektromos hálózat élettartama átlagosan 30 év. Ennyi idő alatt a vezetékek, csatlakozások elhasználódnak, és a szabványok, igények oly mértékben változnak, hogy a csere indokolt. Többletenergia az áramszolgáltatótól igényelhető.
Amennyiben a lakás vezetékeit védőcsőbe húzták, úgy a vezetékek cseréje többnyire megoldható a régi csőbe húzott új, lehetőleg sodrott rézvezetékkel.
Az 1800-as években épült házaknál gyakran a világítógáz csőrendszerébe vezették a villanyvezetéket. Ezeket érintésvédelmi okokból ne használjuk fel, építsünk be új védőcsöveket.
A két világháború között úgynevezett acélpáncélcsöveket használtak. Ezek általában ma már porladnak, a kanyarok összenyomódtak, ez esetben is az új védőcső a megoldás.
Az 1960-70-es években épült házaknál gyakran találkozunk MM falvezetékkel, melyeket a vakolat alá védőcső nélkül helyeztek el. Megtarthatók, ha megfelelő állapotban vannak.
Az alumíniumvezetékek cseréje is indokolt, mivel könnyen megtörnek az íveknél és a csatlakozások kialakításakor, ezért megszakadhatnak, vagy túlmelegedve tüzet okozhatnak.
A mai szabványok szerint földelőhálózat kiépítése kötelező. A gépészeti csővezetékeket öszsze kell kötni, és földelni kell. Régi házakban ilyen rendszerek nem készültek, tehát kialakításuk a felújítóra vár. A földelés nélküli csatlakozókat iktassuk ki, és vizsgáltassuk meg a földelt kivitelűeket is, mert gyakran ezeknél is hiányzik a földelővezeték. Ha sok szerelvényt kell kicserélni, akkor már esztétikai szempontból is érdemes mindenből újat vásárolni.
A gépészeti és elektromos hálózatok korszerűsítése óhatatlanul együtt jár a lakás egyéb szerkezeteinek a megbontásával. A vízvezeték és a csatorna felújításakor számítani lehet a fürdőszoba újjáépítésére (berendezések és burkolatok), a fűtési és elektromos rendszerek felújításakor pedig legalább egy festésre. Mi a teendő, ha új hálózatot szeretnénk kiépíteni, de a meglévő elektromos rendszerhez nem kívánunk hozzányúlni – Nos, ezért nem muszáj szétverni a lakást. Új számítógép-, telefon-, antennahálózatot kiépíthetünk vezetékcsatornába szerelve is. Ezek műanyag csatornák, pattintható fedéllel és osztott belső rekeszekkel. Esztétikus megoldás a falak tövében lábazati csatornát készíteni a burkolatokhoz illeszkedő színben. Ha szomszédos helyiségbe is át akarunk jutni a vezetékekkel, csak a falsarkokban, rejtetten törjük át a falat. A szerelvényeket közvetlenül a vezetékcsatorna fölé, vagy a vezetékcsatornába építhetjük.
Létezik vezeték nélküli számítógép-hálózat és riasztórendszer is.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop