Az égetett agyagból készült tégla 6000 éve a maradandóság, a hosszú távra tervezés és gondoskodás jelképe az otthonteremtésben. Ez a filozófia határozza meg az iparág világviszonylatban vezető cége, a Wienerberger konszern tevékenységét is. Hazai leányvállalata, a Wienerberg Téglaipari Rt. is látványos eredményeket könyvelhet el: az elmúlt tíz év alatt Porotherm termékcsaládja meghódította a magyar lakásépítési piacot. Egy-egy évben annyi téglát adnak el, hogy Budapesttől Rómáig épülhetne belőle egy – kínai fal?.
Ki gondolná, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia legdíszesebb épületei – a bécsi természettudományi múzeum, az osztrák parlament, vagy a birodalom egységes klinkertéglás – k.u.k. – kaszárnyái – már a Wienerberger-gyárat dicsérik, az innen kikerülő díszes terrakotta berakások a mai napig a bécsi belváros építészeti remekei. A cég 1819-es alapításakor az osztrák Alois Miesbach építési vállalkozó Bécs Wienerberg kerületéről nevezte el cégét, mely akkoriban otthont adott a téglagyáraknak. A bécsi tőzsdén már abban az évszázadban jegyezték a gyár részvényeit.
Igazán új fejezet 1986-ban kezdődött a Wienerberger történetében, amikor egy német építőanyag-gyártó csoport megvásárlásával kilépett a nemzetközi porondra. Méreteit tekintve ekkor nagyjából akkora volt a cég, mint a mai magyarországi Wienerberger. Mára Európában a legnagyobb, az amerikai piacra betörve pedig a világ legnagyobb téglagyártójává vált, huszonhat országban 216 gyára van. Hazánkban a Wienerberger Téglaipari Részvénytársasághoz tartoznak a kőszegi, a soproni, a balatonszentgyörgyi és a bátaszéki téglagyárak, a két solymári és az őrbottyáni üzem, az Alföldön az abonyi, a békéscsabai és a mezőtúri egységek, valamint a kőszegi áthidalóüzem. A Wienerberger konszern nemcsak tőkét, hanem gyártási és termékértékesítési know-how-t is hozott a magyar társaságba. A stratégia középpontjában a Porotherm Építési Rendszer elterjesztése állt az addig egységesen hagyományos (B 30 és HB 38 jellegű) téglákat alkalmazó piacon. A termékcsalád előnyei hamar meggyőzték a tervezőket és az építtetőket is: a Porotherm hőszigetelő és -megtartó képessége jobb, felhasználásakor kevesebb kötőanyagra van szükség, gyorsabban épülhet fel a ház, és rendszerben is alkalmazható. A Porotherm-termékpalettán belül egyre jelentősebb az áthidalók és födémek részaránya is, így ma már a Wienerberger-termékből kompletten megépíthető a ház, a pincétől a padlásig. A vakolható falazóelemek mellett a színükkel és természetességükkel otthonosságot és esztétikumot sugárzó burkoló- és klinkertégla, illetve flaszter-klinker egyre népszerűbb az építkezők között.
Hogy a vállalat minél jobban megismerje a magyarországi lakóépület-igényeket, tavaly meghirdetett egy építészeti tervezői ötletpályázatot a Wienerberger Házak tervcsalád kidolgozására. A kiírás legfőbb követelménye szerint olyan gazdaságos, egyben színvonalas, felső-közép kategóriás lakóépületeket kellett tervezni a hazai szokások és igények alapján, amelyek alkalmasak a hazai környezetben való megépítésre, és természetesen alkalmazzák a Porotherm Építési Rendszert.
A legjobb tervek díjazására a hazai pályáztatási gyakorlatban példa nélküli összeget, 9,5 millió forintot ajánlott fel a cég. Az építésztársadalom megmozdult a felhívásra, rendkívül sok pályázat érkezett be. Az eredményhirdetésre a közelmúltban, 2001. januárjában került sor. A Wienerberger számára nyilvánvalóan az jelentette a legértékesebb véleményt, miszerint a pályázók tapasztalatai és munkái szerint is a PROTHERM Építési Rendszer kiválóan alkalmas családi házak építésére. A bírálóbizottság értékelése szerint a Wienerberger Ház olyan üzenetet közvetít a társadalom felé, amely tömegméretekben követhető, árban elérhető, szellemiségét arányrendszerén és anyaghasználatán át rejtve közvetítő, módszeriben a – szükségből erényt – elve alapján építkező, érzelem és ingergazdag mesterséges környezetet kelt életre. Teszi ezt a divat és értékállóság, az értelmes költségvállalás, a pontos és gyors szolgáltatás jegyében. A díjazott művek olyan lehetőséget adtak a Wienerberger Rt. kezébe, hogy továbbdolgoztatva őket épületegyüttesként is méltók lehetnek a megépítésre, hiszen alkalmazhatók Magyarország legkülönbözőbb tájegységeire jellemző módon, és alkalmasak lehetnek az eltérő lehetőségekkel rendelkező társadalmi rétegek tömegméretű kiszolgálására is.
Hozzászólások