“Ötvözött” ablakok

A különféle anyagból készülő nyílászárók mellett számos érv és ellenérv szól, ám a kombinált alumínium-fa, alumínium-műanyag termékek a különféle anyagok előnyeit igyekszenek egyesíteni.

 

 

A fa fő vonzerejét természetes volta jelenti. Más megoldásokhoz képest hátránya, hogy felületkezelést igényel, és alaktartása sem túl megbízható, hiszen a hőmérséklet és a páratartalom változása egyaránt hat a fára. Ezt elkerülendő a tok és a szárnyak kialakításakor az anyagot rétegezni szokták, és ragasztó alkalmazásával kerülik el a vetemedést. E rétegzéses megoldás a fahibákat, görcsöket is kiküszöböli.

 

Műanyagból, fémből
Műanyag ablakokat általában ütésálló modifikált kemény PVC-ből gyártanak, többkamrás megoldással, acélbetét merevítéssel. A fóliás vagy acryl bevonatoknak köszönhetően sokféle megjelenéssel, akár fautánzatú kivitelben is gyárthatók. A műanyag ablakok karbantartási igénye minimális: felületkezelést nem igényelnek, jól tűrik az időjárás viszontagságai mellett a Nap UV sugárzását is. Hátrányaként szokták említeni jó hőszigetelő képességét, mely emellett azért fő előnye is. Rossz szellőzésű épületben azonban a túl jól szigetelő nyílászárók miatt penészedés alakulhat ki a falakon.
Az alumíniumot számos előnye, nagy ellenálló képessége miatt alkalmazza a jármű-, és repülőgépipar is. Ennek oka, hogy egyaránt jól tűri a perzselő hőséget, a hideget, havat, jégesőt, mindemellett újrahasznosítható, és alaktartása is kiváló.

Alumínium és fa
Az alumíniumot a nyílászárók gyártásakor előszeretettel „ötvözik” keményfával, ennek következtében a szoba felé egy elegáns, a bútorokkal harmonizáló látványt kapunk, kifelé pedig – a fémnek köszönhetően – tartós, kiválóan szigetelő ablakot. A két anyagot többnyire nylon csatlakozókkal építik össze, ez lehetővé teszi az elmozdulást, a dilatációt minden irányban. A szigetelő légrés az alumínium és a fa között azért is lényeges, mert az összeépített két anyag hőtágulása nem azonos mértékű.
A kombinált anyagú ablakok számos technikai fejlesztést tartalmaznak, növelve ezzel a kellemes lakóérzetet is. A szellőztetett aluprofilok, az üveg távtartók gondoskodnak a páralecsapódás során keletkező nedvesség elvezetéséről. A körbefutó tömítések jó hangszigetelést biztosítanak.
A sarokvasak és az alumínium profilok kötésének köszönhetően az ablakok a legszélsőségesebb esetekben is megtartják formájukat, tehát itt az alumínium segít kiküszöbölni a fának azt az előnytelen tulajdonságát, hogy a páratartalom- és a hőmérséklet-változásokra alakváltozással, kisebb-nagyobb deformációval válaszol.
Alumínium-fa ablakokat sokféle méretben lehet gyártatni, méreteinek korlátai gyakorlatilag megegyeznek a fa nyílászárók gyártási korlátaival. E termékek utólagos beépítése javasolt.
Az alu-fa ablakok karbantartási igénye minimális, mindössze a vasalatokat ajánlatos évente műszerolajjal bekenni. A fa részek átfestésére csak ritkán van szükség, az alumíniumborítás pedig semmilyen karbantartást nem igényel, csak a karcolásoktól ajánlatos óvni.

Alumínium és műanyag
Az alu-műanyag ablakokat az alu-fa termékekkel szemben főként olyan helyiségekben érdemes alkalmazni, ahol időnként magas a páratartalom. Ilyen lehet a konyha vagy a fürdőszoba. Ez az ablak tartós, ellenáll az időjárásnak, a korróziónak, karbantartási igénye pedig szintén minimális. A műanyag, amiből készül, nem nedvesedik át, és nagymértékben ellenálló a savakkal és alkoholokkal szemben, így könnyen tisztítható.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop