A konyha megtervezése nagy körültekintést kíván. Stílusát igazítsuk a lakás többi részéhez, különösen, ha az étkezővel közös légtérbe kerül. Nem mindegy, hogy többgyerekes családnak vagy egyedülálló embernek készül. A konyháról nem lehet eleget tudni, hiszen az itt használatos tárgyak, anyagok folyamatosan korszerűsödnek, kiválasztásukhoz az aktuális piaci helyzet felmérése ad megfelelő támpontot.
ERGONÓMIA. Konyhánk lehet egy vagy kétsoros, L és U alakú, de akár szigetpultos is. Az egysoros nyilvánvalóan keskeny
helyre való, itt célszerűbb a tolóajtós bútor. A kétsorosnál legalább 1,2 méter legyen a két sor között, az L formánál fontos, hogy
a sarokba kifordítható polcot tegyünk, az U alakúban sok tárolóhelyet alakíthatunk ki.
A konyhai beépítés sorrendjét a hűtőszekrény?mosogató?tűzhely háromszög határozza meg. Közöttük nem lehet túl nagy távolság,
a háromszögnek egy 6 méteres képzeletbeli vonalon el kell férnie. Legalább 30 centiméter hosszú pultok legyenek közöttük, de a tűzhely és a mosogató között 90 cm kell, hiszen itt történik az étel előkészítése. Mosogatót és tűzhelyet ne tegyünk sarokba, és
a gépek előtt hagyjunk elegendő helyet.
KONYHABÚTOR. A szekrények kiválasztásánál mérjük fel, mennyi és milyen nagyságú edény, tartós élelmiszer, fűszer, ital, háztartási gép, tisztítószer, vagy szakácskönyv számára kell megfelelő befogadó teret
biztosítani. Ma már vannak ügyes megoldások, a mély, kihúzható fiókos elemekben kéznél van minden.
MUNKALAP. A munkalapnál elsődleges, hogy strapabíró és jól tisztán tartható legyen, bírja az olaj- és ecetcseppeket, illetve az elkerülhetetlen karcolásokat.
A legjobb, ha nincsenek rések, ahol tenyészhet a baktérium. Erre a célra nagyon jó az olajjal kezelt tömör keményfa, az akril Corian, amely tetszés szerint formázható, nem foltosodik, könnyű felújítani; az MDF alapú munkalap. A kövek közül leginkább a gránit ajánlható, mégha nem is olcsó.
A csempepult nem megfelelő megoldás, mert a fugák hamar foltossá válnak, nehezen tisztíthatók.
Manapság egyre divatosabb a rozsdamentes acélpult, de érzékeny a karcolásra, és csak akkor szép, ha foltmentesre tisztítjuk. Szerencsés, ha a munkalapba beillesztjük
a mosogatót. Divatos az acél, gránit és műgyanta alapanyag egyaránt, de létezik már biokonyha fa mosogatótállal is.
HÁZTARTÁSI GÉPEK.
A tűzhelyek között óriási a kínálat, hiszen a hagyományos 4 mellett megjelent a 6 főzőlapos variáció is, de nem újdonság
a dominó elven egymás mellé rendelt főzőfelületek sora: gáz-, és kerámialap, lávaköves grill és olajsütő kombinációja sem.
Manapság gyakran szétválaszthatjuk a főző és sütő funkciót, beépítve a főzőlapot a munkapultba, a sütőt pedig az alá vagy szemmagasságba.
A hűtők között hódítanak a kör alakú, jégkocka- és üdítőadagolós, szintenként állítható hőmérsékletű változatok, illetve a fabútorokhoz szebben illeszkedő színes vagy nemesacél kivitelű berendezések.
A gépek elhelyezésénél ügyeljünk rá hogy legyen elég dugaszolóaljzatunk. Vegyük számba a mindennap használt darabokat,
és számoljuk ki, még hány szerkezetet szoktunk működtetni egyidejűleg.
PÁRAELSZÍVÓ. Ha konyhánk egy légtérben van a nappalival, különösen fontos, hogy jó minőségű pára- és szagelszívóról gondoskodjunk. Hatékonyabb, ha a vezetékes elvezetésűt használjuk, de ha nincs külső falunk, a visszaforgató is kiváló.
A készüléket a villanytűzhely fölé minimum 55 centiméterre, gáztűzhelynél pedig 65 centiméterre kell felszerelni.
(A pára- és szagelszívókról lásd összeállításunkat a következő oldalakon, valamint szakmai mellékletünk 32-33. oldalán.)
VILÁGÍTÁS. A konyhában különösen fontos a jó fény, hiszen ez – veszélyes üzem”. Néhány mennyezeti lámpatest szükséges
az általános világításhoz, illetve jó, ha a szekrények koronájában is elhelyezünk pár spotlámpát. Az étel előkészítésénél és a
mosogatásnál fontos, hogy külön fényforrást szereljünk a fölső szekrények alá is.
CSAPTELEPEK, KONYHAMALAC. Nagyon hasznos a fix részből kiemelhető, a csap végén zuhanyrózsával ellátott mosogató, ezzel könnyen öblítjük a nagyobb edényeket.
A hulladék eltüntetésére jó szolgálatot tehet a mindent bedaráló konyhamalac.
PADLÓ- ÉS FALBURKOLAT. A konyhapadlónak tartósnak és könnyen tisztán-tarthatónak kell lennie. Igényeink és ízlésünk szerint válogathatunk a különböző hideg- és impregnált melegburkolatok között.
A falakon kerüljük a rücskös felületet, ha ragaszkodunk a tapétához, csak a nedvességnek és gőznek ellenálló, jó minőségűt válasszuk. Ha lehet, olyan falfestéket használjunk, amely jól bírja a gőzt, és lemosható. A munkapult, a főzőlap, és a mosogató környékét mindenképpen burkoljunk csempével, lamináltlappal, természetes kővel vagy akár rozsdamentes acéllal.
Hozzászólások