Napfény ízű erkély

Aki szereti a finom ízeket, biztosan tudja, mit jelent egy aromás fűszerág. A friss fűszerek megfiatalítják, felfrissítik, izgalmasabbá teszik ételeinket. Jómagam talpalatnyi fűszerkertet gondozok: oregánót, kakukkfüvet, mentát, snidlinget nevelek méretes agyagcserepekben. Velük ízesítem a báránysültet, és a teraszról csipkedek zöldet a jéghideg limonádéba is.

 

 

A metélőhagyma a legkorábbi friss, cserepes fűszernövény, amit a piacon is beszerezhetünk. A megnyirbált snidlinget érdemes a kertbe vagy egy cserépbe kiültetnünk: megfelelően gondozva egész nyáron hozza a friss hajtásokat. Ha „pazarlóan” bánunk vele, kevesebb konyhasóra lesz szükségünk. Ha csak két virágládányi helyünk akad, oda csakis a kedvenceink kerülhetnek! Jól megfér egymás mellett a kis növésű kakukkfű, majoránna és oregánó. A bazsalikom, zsálya, citromfű terebélyes, hely- és napfényigényes, ezeket nem tanácsos összeültetni más növényekkel. A beültetett ládákak napsütötte helyet keressünk, mert a fűszernövények ízét a napsugár adja: napfénytől alakul ki az illóolajuk, amelyek megadják a zamatukat. Menta fajtákat vízcsap vagy patakocska, kerti tó közelébe ültessünk, imádják, ha állandóan nedves körülöttük a talaj, ugyanis mocsaras-vizenyős legelőkön őshonos. Gyerekkoromban, amikor nagypapa kaszálta a teheneknek a szénát, az mindig illatozott a friss mentától. Használhatjuk bárányételek, saláták, csokoládék, frissítő italok ízesítésére e fűszert.

 

 

Praktikák

A fűszernövényeket napfényes helyre ültessük, mert akkor lesznek a legfinomabbak. A szárításra szánt leveleket mindig erős napsütésben szedjük le, majd árnyékos, szellős helyen szárítsuk meg. Kis csokrokba összekötve, fejjel lefelé lógatva hagyjuk állni hetekig. Papírtasakban, zárható öblös üvegben vagy vászonzacskóban tároljuk. Ha a kultúrnövények közé bazsalikomot, fokhagymát és büdöskét ültetünk, aromájukkal elűzik a levéltetvet. A görög szigeteken minden háznál díszeleg egy-két cserépben gömb formájú görög bazsalikom. A hagyomány szerint ez a fűszer távol tartja a gonoszt a háztól.

 

Fűszerkerti leves

HOZZÁVALÓK: 1 evőkanál vaj, 1 póréhagyma, 1 gerezd fokhagyma, fél kg burgonya, 1 zöldségleveskocka, 2 dl tejszín, 1-1 csokor friss petrezselyem zöldje, snidling, tárkony, só, darált bors.
Olvasszuk fel a vajat, adjuk hozzá az összevágott póréhagymát, majd pároljuk puhára. Vigyázzunk rá, nehogy megbarnuljon pirítás közben. Tegyük a póréhoz a finomra összevágott fokhagymát, pároljuk vele még egy percig, majd jöhet hozzá a meghámozott és felkockázott burgonya. Öntsünk rá egy liter vizet, ízesítsük sóval, kevés darált borssal és a leveskockával. Főzzük körülbelül 20 percig, majd dúsítsuk tejszínnel. Kézi mixerrel pürésítsük, tegyük vissza lángra, és dobjuk bele az összevágott friss fűszerleveleket is. Forraljuk fel, és azonnal tálaljuk levesescsészékbe. Nyáron hűtsük jéghidegre, és csészéből kortyolgassuk.

 

Zsályás borjúragu

HOZZÁVALÓK: 30 dkg borjúlapocka, 2 evőkanál olívaolaj, 2 ág friss zsályalevél, 1 csokor új répa, 1 fej vöröshagyma, 1 cukkini, 1 karalábé, 2 dl tejszín, 1 csokor petrezselyemzöld, só, őrölt fehérbors, 1 evőkanál étkezési keményítő.
Egy nagy lábasban forrósítsuk fel az olívaolajat, tegyük bele a finomra összevágott vöröshagymát, majd addig pároljuk, míg üveges lesz. Adjuk hozzá a kis kockákra feldarabolt borjúhúst, fűszerezzük őrölt fehérborssal, összetépkedett zsályalevéllel és sóval, majd lefedve pároljuk 15 percig. Ha szükséges, pótoljuk az elpárolgott levet vízzel. Ha a hús kezd puhulni, adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket, majd pároljuk még öt percig. Öntsük hozzá a tejszínt, forraljuk össze, majd hideg vízzel elkevert keményítővel sűrítsük be a párolólevet. Tálaláskor szórjuk meg frissen összevágott petrezselyemzölddel. Körítésnek párolt, hosszú szemű rizst vagy árpagyöngyöt készítsünk.

 

Citromfüves pesztó eperhez

HOZZÁVALÓK: 1 nagy csokor citromfűlevél, 5 dkg pisztácia, 4 dkg marcipánmassza (színtelen), 2 evőkanál mandulalikőr, fél citrom leve, 1 narancs leve.
Mossuk meg alaposan a citromfűleveleket, majd csepegtessük le jól. Tegyük a leveleket egy gyorsvágó gépbe, öntsük hozzá a pisztáciát (ne legyen sózott), az összemorzsolt marcipánmaszszát, a likőrt, a citrom- és narancslevet. Ha ezzel megvagyunk, pürésítsük az egészet a gyorsvágó gépben. Töltsük jól zárható kis befőttes üvegekbe a zamatos pesztót, a felesleget azonnal tegyük mélyhűtőbe, ahol tartósítószer nélkül is sokáig eltartható. Tegyünk egy üvegtálkába megmosott és félbevágott epreket, hintsünk a tetejére cukrot, majd egy evőkanál édes pesztóval csorgassuk meg. A citromfüves pesztó kiváló kiegészítője gyümölcsös desszerteknek is. Elég csak megcsorgatni a nyalánkságokat ezzel az édes szósszal, hogy megbolondítsák az ételt.


Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop