Túl sok pára, nedvesedés, penészgomba a falakon – ezek egy nem túl egészséges klímájú otthon jellemzői. A lakás nem megfelelő szellőzése elősegíti a penészesedés kialakulását, légúti megbetegedéseket vagy allergiát okozva, amely különösen veszélyes a gyermekek és idősek számára. Hogyan lehet elkerülni a páradús levegőt az egészséges belső lakóklíma érdekében, milyen szerepe van ebben a ház hőszigetelésének?
A ház optimális légnedvességszintje 40–60%
A falak nedvesedése gyakori jelenség a régi házaknál, de új építésűeknél is előfordul, ha például a kivitelező nem várja meg, hogy a falakból eltávozzon az építési nedvesség. Hogy otthonunk helyiségeiben kellemes belső lakóklíma alakuljon ki, fontos a megfelelő hőmérséklet és relatív páratartalom. Egy bizonyos mennyiségű nedvesség jelenléte természetes és szükséges a normál működéshez, hisz a túl száraz levegő ugyanolyan egészségtelen, mint a túl párás. A ház optimális légnedvesség-szintje 40–60 százalék közötti, a probléma a túlzott mennyiség, főleg, ha nem tud szabadon távozni.
Miért veszélyes otthonunk túlzott nedvessége?
Az épületekbe a nedvesség egy része a külvilágból kerül be, vagy a rossz tetőszerkezeten vagy a talajból a lábazat rossz szigetelése miatt. Nedvesség az épület belsejében is keletkezik az emberek napi tevékenysége során (fürdés, vasalás, főzés stb.), ezért fontos a rendszeres szellőztetés, főleg a konyhában és fürdőszobában. Ennek hiányában, illetve, ha az épület falai sem páraáteresztő anyagból és hőszigetelésből készültek, a beltéri páratartalom magas maradhat, elősegítve a penészgombák megjelenését, ez pedig izom- és ízületi fájdalmakhoz, fáradtsághoz, légúti megbetegedésekhez, asztmához és allergiához vezethet. További gond, hogy a nedves falak, akárcsak a nedves ruhák, nem védenek a hidegtől, ezért fűtési időszakban is hűvösebb, kellemetlenebb a belső klíma. Érdemes tehát ellenőrizni a páratartalmat, akár műszerek nélkül is : a párás ablak, a túlságos soká száradó törülközők, a dohos szag a magas beltéri páratartalom jele, pláne, ha a falakon már megjelent a zöld, barna vagy fekete „virágzás”.
Szabaduljunk meg a beltéri nedvességtől!
A legfontosabb, hogy már az épület tervezésekor megfelelő víz- és nedvességvédelmi szerkezeti megoldásokat biztosítsunk: szellőzést, esővíz-elvezetést és hőszigetelést. Jó hír, hogy a homlokzatok hőszigetelését utólag is el lehet végezni. Ha szeretnénk minimalizálni a penész kialakulását, ideális választás a páraáteresztő kőzetgyapot hőszigetelés: alkalmazásának egyik előnye a falak páraáteresztő képességének megtartása, sőt, már az építési szakaszban elősegíti az ún. technológiai nedvesség távozását az épületből, megtartja a falak páraáteresztő képességét, nem tartja vissza a nedvességet, lehetővé teszi a rétegek közötti páralecsapódás elkerülését a falban, kiküszöbölve a penészgombák kialakulását.
A kőzetgyapot hőszigetelés pára áteresztő
A rosszul szigetelt lakásban élők ismerik a hőhidak okozta kellemetlenségeket, amikor a kívül hideg falak belső oldalán a pára lecsapódik, és a lakásban penészedés alakul ki. A ROCKWOOL kőzetgyapot elsőrangú páraáteresztő képességgel bír, amely hagyja az épület falait is „szellőzni”, javítva a benti levegő minőségét, minimalizálva a penész és más gombák kialakulásának veszélyét.
Hozzászólások