Mesterember kiválasztása

Ugye ön sem szereti, ha vadidegenek osztják be pénzét és idejét – Pedig az otthonunk építésével, felújításával megbízott vállalkozó lényegében ezt teszi, korántsem mindegy tehát, hogy kibe fektetünk bizalmat.

 

 

Számtalan történet kering országszerte előleggel lelépő, szavatossági problémák alól kibújni igyekvő, napokat késő, a szóban kialkudott árat utólag letagadó, önmagukat vállalkozónak nevező kóklerokról. Érdemes lenne kimutatni, hányan nem mernek addig szerelőt, kivitelezőt hívni, míg „körmükre nem ég a baj“, pusztán azért, mert attól tartanak, hogy visszaélnek tájékozatlanságukkal, és belerokkannak a borsos számlába, vagy már előre félnek a kivitelezéssel kapcsolatos bonyodalmaktól.

 

Foglaljuk írásba!

Sajnos az elmúlt 15 év bebizonyította, hogy – különösen nagyvárosi környezetben – a piac nem képes kivetni magából az üzleti stratégiájukat pusztán „kaszálásra“ építő, tisztességtelen vállalkozókat. Egy lakásfelújítási megbízás kiadásakor lényegében csak önmagunkra számíthatunk, de szerencsére van néhány alapszabály, amire alapozva a kockázat csökkenthető.
Minden esetben ragaszkodjunk a munka számunkra legfontosabb elemeit (ár, határidők, elvégzendő feladatok) tételesen rögzítő szerződés aláírásához, vagy egy hasonló tartalmú írásos árajánlat benyújtásához. Nem közjegyző által hitelesített ügyvédi dokumentumra van szükség, de egy általunk vagy a vállalkozó által szabadon megfogalmazott nyilatkozatra mindenképpen. A hangsúly az írásba foglaláson van, mert ez egyrészt utólag számon kérhető, de ami talán még fontosabb: mivel súlyt ad a kimondott szónak, a szélhámosok többségét visszariasztja.
Ne elégedjünk meg látszatmegoldásokkal: egy névjegykártya hátoldalára árajánlat címén felírt szám ne legyen számunkra megnyugtató, inkább kétségeinket erősítő. Bármilyen jó árat is mondjon a kivitelező, ha vállalásait nem hajlandó előzetesen aláírni, inkább álljunk el megbízásától.

Az előleg – hazárdjáték

A másik vízválasztó az előleg. Hazárdjáték bármekkora összeget előre kifizetni a kivitelezőnek. Az a vállalkozó, aki nem tudja megfinanszírozni egy munka megkezdését, vajon hogyan fog helytállni az esetleges szavatossági problémákért – Ha a megbízás komolyságának indokával kíván előleghez jutni a kivitelező, hivatkozzunk a fentebb említett szerződésre, mely nem csak a mi, de – előírásszerű teljesítés esetén – az ő érdekeit is védi. Amennyiben anyagvásárlás címén kerül sor az előleg kérdésére, ragaszkodjunk ahhoz, hogy csak a termékek megérkezésekor fizetünk, vagy elkísérjük a forgalmazóhoz, és ott rendezzük a számlát.
Lelkiismereti okokból se engedjünk az előlegkérésnek. Vajon nem a bizalom jele-e, ha egy kivitelezőt, akit legfeljebb kétszer láttunk, akinek esetleg csak a mobilszámát ismerjük, hozzáértését csupán a saját szavai támasztják alá, ennek ellenére kötelezettséget vállalunk arra, hogy beengedjük az otthonunkba, s egy-két hét múlva – a munka elkészültekor – akár több százezret is kifizetünk – Természetesen egy ház generálkivitelezésekor a beruházás nagysága és időigénye miatt méltatlan lenne az utólagos fizetés. Ebben az esetben viszont a részteljesítések szerinti kifizetéshez ragaszkodjunk. Például az összeg 10 százalékát adjuk át, ha kész az alap, újabb 10 százalékát, ha állnak a falak. Ilyen volumenű megbízásoknál egyébként semmiképpen ne elégedjünk meg egy bemondott cégnévvel és mobilszámmal. Kérjünk referencialistát, ellenőrizzük a céget a cégbíróságnál, a kamaránál.

Többet kevesebbért

Szerencsére a vállalkozók többsége tisztességes, viszont a megrendelők tapasztalatlanságában bízva a szabad ármegállapítás jogával nem ritkán visszaélnek. Míg egy kiló kenyér átlagárával többé-kevésbé mindenki tisztában van, az csak keveseknek nyilvánvaló, hogy mennyibe kerül egy tető felújítása, a központi fűtés kiépítése, vagy a térkő lerakása. Az irreális ajánlatok kiszűrése a festők, burkolók esetében viszonylag egyszerűen – még telefonon keresztül is – megoldható. Mivel itt négyzetméter ár alapú a díjszabás, a díjak egyszerűen összehasonlíthatók, a legolcsóbbak tesztelésekor – festők esetében – már csak azt kell tisztáznunk, hogy a takarítás, a bútormozgatás stb. benne van-e az árban, illetve a fal felületébe beleszámolják-e a nyílászárókat. Burkolók esetében az ajzatkiegyenlítés, a padlólap fektetésének módja (háló, diagonál), a küszöb és lábazat kialakítása, az alátétfólia fektetés plusz költsége adhat utólag módot a vitára, ezért célszerű ezt előzetesen tisztázni.
A gáz-, víz-, fűtés-, villanyszerelők, kőművesek, ácsok árajánlatát nehezebb összevetni, mert jellemzően nem egységárat adnak, hanem szép kerek összeget. Alapelvként itt is tartsuk szem előtt: egy árajánlat nem árajánlat. Tekintsük a kivitelezőkeresést munkának, mellyel – pár napos energiabefektetés árán – akár több százezer forintot is megspórolhatunk. Tűzzük ki célként, hogy minimum 5, de inkább 8-10 árajánlatot gyűjtünk be.
Információforrásként a helyi arany oldalak és hirdetési újságok mellett érdemes figyelni a villanyoszlopra ragasztott hirdetéseket, és a postaládában talált szórólapokat is. Ha valaki minden héten hirdet, vagy féloldalas reklámokban népszerűsíti magát a helyi lapban, joggal gondolhatjuk, inkább vállalkozóról, mint a szó klasszikus értelmében vett iparosról van szó. Következésképp kicsi a valószínűsége, hogy tőle kapjuk a legalacsonyabb árajánlatot (már csak azért is, mert a díjazásban a hirdetésnek is meg kell térülnie.) Érdemes rákérdezni, vajon tárgyaló partnerünk személyesen is közreműködik-e az építkezésen, vagy csak az embereinek hajtja fel a munkát. Ez esetben is borsosabb számlára számíthatunk a reálisnál. (Hasonló a helyzet a nagy cégekkel, melyeknek szintén el kell tartaniuk az adminisztratív munkaerőt.)
Egyre használhatóbb médium az Internet, hátránya, hogy itt jellemzően a régi szakembereket nem lelhetjük fel. Igen jó tippeket szerezhetünk a barátok és a szomszédok körbekérdezésével, mert a pozitív személyes tapasztalat a legjobb ajánlólevél. Ne csak a környékbeli vállalkozókat kérjük fel abban bízva, hogy ők a legolcsóbbak, mivel a közelből kell felvonulniuk. A tapasztalat – különösen nagyobb munkáknál – ezt nem igazolja vissza.

Merjünk alkudni

Ha sikerült begyűjteni az árajánlatokat, ne lepődjünk meg, ha akár száz százalékos áreltérést tapasztalunk. Szabad a piac, mindenki annyit kér, amennyit akar, viszont a mi pénzünkről van szó, tehát a döntés is a miénk. Ne legyünk szemérmesek, még a legjobb ajánlatból is lehet faragni. Például, ha az ajánlattevőtől részletes kalkulációt kérünk. Ebből rögtön kitűnnek a túlárazott tételek, vagy legalábbis eldönthetjük, hogy megér-e nekünk négyzetméterenként kétezer forintot a régi csempe leverése, vagy a 20-30 ezer forintos megtakarításért magunk látunk hozzá. Vagy kérdezzünk rá bátran, hogyan lehetne a számla értéke 10-20 százalékkal kisebb – Itt az egyes segédmunka jellegű feladatok saját kezűleg történő elvégzése mellett szóba jöhet néhány apróbb módosítás a tervben, melyekre eddig nem gondoltunk, jelentősége sincs számunkra, a végszámla összegét mégis jelentősen befolyásolja. (Pl. a falazás-vakolás munkadíja közel felére csökken, ha nem kisméretű téglát használunk, s lényegesen kevesebb habarcsra is lesz szükség. Sőt elképzelhető, hogy a vakolás-falazás kiváltható gipszkartonnal stb.)
A jó szakember, a kívánatos munkapartner arról ismerszik meg, hogy ilyen kérdésekre konstruktív válaszokat ad. Az ő telefonszámát érdemes elrakni, és ajánlani az ismerősöknek is.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop