Magyar kézművesség – 2010 és kézművesség az egyházművészetben címmel érdekes, átfogó kiállítás látható július 25. és augusztus 27. között a városligeti Vajdahunyadvárban, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.
A kiállításon A Magyar Kézművességért Alapítvány, az IPOSZ és a BKIK Kézműipari Tagozata által kiírt országos pályázat válogatott anyaga kerül bemutatásra. A pályázatra beadott alkotások válogatását és minősítését a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus valamint a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya szakértőiből álló zsűri végezte.
{gallery}images/stories/verysimple/amka/f{/gallery}
A kiállítás eredményhirdetéssel összekötött hivatalos ünnepélyes megnyitóját (a bekerült 200-nál több kiállító részvételével) július 26-án tartották. A kiállítók ezt megelőzően szavazhattak a helyszínen az Aranyfokos és a Kristály kézműves vándordíjakról. A szavazás eredménye alapján az Aranyfokos vándordíjat Kiszel Árpád Magyar Kézműves Remek-díjas ceglédi bútorasztalos mester, a Kristály vándordíjat Adonyi Kata Magyar Kézműves Remek-díjas törökbálinti ruhakészítő birtokolhatja 1 évig.
A kiállításon látható tárgyak ma élő tárgyalkotó népművészek, kézműves iparművészek alkotásai, amelyek természetes alapanyagok felhasználásával, kézműves technikával készültek, többségükben napjaink magyar kézművességének – mintegy 45 szakma, mesterség képviselőinek – legújabb, legszebb népművészeti és iparművészeti munkái. Az alkotások egy-egy hazai tájegység népi motívumkincsét, forma- és színvilágát tükrözik; az évszázados hagyományokra épülve, új stílusirányzatokkal ötvözve napjaink igényeinek is megfelelnek; illetve egyéni tervezés alapján készültek. A kiállításon az otthon, a lakás berendezésére, díszítésére alkalmas használati eszközök, dísztárgyak; az öltözködés-kultúra elemei (öltözékek, kiegészítők, ékszerek), textiljátékok, hangszerek és más kézműves mesterségek – köztük kihalófélben lévő szakmák – tárgyai is szerepelnek.
A kiállítás emellett ízelítőt nyújt az egyházi díszítőművészet elemeit képező alkotásokból. Egyházi textíliákkal, papi palástokkal, csipkékkel, ikonokkal, ólomüveg- és intarzia-táblaképekkel, faragásokkal, szenteket ábrázoló tűzzománc-képekkel, kerámia-szobrokkal, templomi kellékekkel (kelyhekkel, csengővel, gyertyatartókkal) és más liturgikus tárgyakkal találkozhat a látogató.
A Magyar Kézművességért Alapítvány a kiállítás anyagát színes fotókon bemutató háromnyelvű albumot adott ki, amely a helyszínen is kapható.
A kiállítás megnyitóján Földesi József, az A Mi Otthonunk magazint kiadó Kalangya KKt. Tulajdonosa ajándékokat adott át az alkotóknak, egyúttal felajánlotta, hogy a magazin honlapján öt-öt alkotás fotóját és rövid leírását ingyenesen szerepelteti a kézművesség és a népművészet népszerűsítése érdekében.
{gallery}images/stories/verysimple/amka/a{/gallery}
Hozzászólások