Akinek saját szigete van egy tengeren (de szép lenne!), nem akar telefonálni és internetezni, a tévéadások közül legfeljebb az ingyenesek érdeklik, azt a következőkben említett kérdések nem érintik. Gyanítom, mi, sziget nélküliek vagyunk többségben…
A házunkat, lakásunkat a településsel, a közösségekkel a közművek kötik össze. (Maga a szó is a közösség által fenntartott szolgáltatásra utal.)
Közmű ha van, és ha nincs
A lakóépület alapvető működéséhez szolgáló közművek az elektromos áram és az ivóvíz minőségű víz. Ennek hiányában építési engedély nem adható. Saját házi közműpótló berendezéssel (áramtermelővel és kútra telepített, az ÁNTSZ által bevizsgált házi vízművel) magunk is előállíthatjuk ezeket. Fontos közmű a szennyvíz, esetleg a csapadékvíz elvezetését biztosító csatorna. Csatorna hiánya esetén zárt szennyvíztárolót kell építenünk, amiből a szennyvizet szippantós kocsi viszi el. Szóba jöhet biológiai alapon működő szennyvíztisztító is. Az épület fűthetőségét gázvezeték, gáztároló, vagy távfűtővezeték biztosíthatja. Szilárd tüzelés, hőszivattyú esetében erre nincs feltétlen szükség. Gyengeáramú, nem közmű szolgáltatások a távközlési rendszerek (telefon, TV, informatika). Ezek lassan eggyé is válnak és vezeték nélkül is működtethetők.
Hát ennyi mindennel kötődünk-kötődhetünk a „köz“-höz.
A közműnyilatkozat
Meglévő víz-, gáz- , elektromos és csatornahálózatra a közmű üzemeltetőjének engedélyével köthetünk rá, díj ellenében. Előzetesen úgynevezett közműnyilatkozat kérésével tájékozódhatunk, amelyben a közmű meglétét, annak elérhetőségét és főbb feltételeit rögzíti a szolgáltató.
A közműnyilatkozat adatlapjain a várható mennyiségeket meg kell jelölni, ezért jó, ha hozzáértő nyújtja be azokat. A nyilatkozat kéréséhez hivatalos helyszínrajzot és esetleg a szolgáltató által előírt egyéb iratokat is mellékelni kell. Mivel a szolgáltatók térségenként változnak, egységes eljárásra nem számíthatunk, van, ahol tulajdoni lap is szükséges. Csak anynyit tehetünk, hogy tájékozódunk, vagy szakemberre hagyatkozunk.
A tervezés
A rendszereket, és a házunkhoz, lakásunkhoz való kapcsolatát valakinek meg kell terveznie, mielőtt megépülnek és üzemelni kezdenek. Az ország és a települések hálózatának tervezését erre specializálódott közműtervező cégek végzik, az ingatlanjaink előtt futó közmű nyomvonalának megterveztetése azonban az adott területen lakók feladata. A közműtársulást azon ingatlantulajdonosoknak kell megszervezniük, akiknek igényük van víz-, gáz- vagy/és csatornavezeték építtetésére. A közmű elkészülte után a tulajdonos a társulás marad, de üzemeltetésre átadja azt a térségi közműszolgáltatónak. A terveket szakirányú jogosultsággal rendelkező közműtervező cégek vagy magántervezők készítik. A terveknek a szabványok, hatósági előírások mellett az üzemeltető igényeinek is meg kell felelnie. Utólagos rákötés esetén a társulás részére fizetni kell.
Közműtervezésre leggyakrabban az épület közműbekötésekor van szükségünk. Az utcai vezetéktől el kell jutnunk a fogyasztási helyekig, általában egy mérőóra közbeiktatásával. Jó tudnunk, hogy a gáz-, víz-, távhő-, elektromos rendszer mérőórája a közműszolgáltató tulajdona, és attól kifelé üzemelteti a vezetéket, a házé pedig a belső hálózat az esetleges almérőkkel. A belső rendszer terveinek szakszerűségét a szolgáltató ellenőrizheti. A közműbekötéseket is csak szakirányú képesítéssel rendelkező, a szolgáltató által elfogadott, a Magyar Mérnöki Kamarában bejegyzett tervező készítheti. (Távközlési rendszereknél, ahol átalánydíjas, vagy központban mérhető a fogyasztás, a szolgáltató az első fogyasztási vagy elosztási pontig felel a működésért.)
Egyeztetések
A tervezés időrabló része a többi szolgáltatóval, az út kezelőjével történő egyeztetés és jóváhagyás. A közterületen ugyanis a földben többféle vezeték is húzódik, a nyomvonalak feltérképezése, az előírt távolságok és mélységek biztosítása, az összes érintett jóváhagyó pecsétjének beszerzése nem egyszerű feladat. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a szennyvíz felfelé nem hajlandó folyni, és a közműtérképek valóságtartalma legalábbis megkérdőjelezhető, valamint a nagyobb útfelbontásokhoz gyakran jóváhagyott forgalomtechnikai tervet is mellékelni kell, nos, a feladat sokszor meglehetősen összetett. A vezetékek keresztmetszeteinek a fogyasztási igénynek megfelelő méretezését pedig még nem is említettük!
A terv csak akkor kész, és akkor fizessünk, ha az összes érintett által jóváhagyott közműpecsétes terv áll rendelkezésre. A hazai gyakorlat szerint sok esetben célravezető a szolgáltató által ajánlott kivitelezővel teljes körű szerződést kötni, amelynek része a tervezés is.
A közműtársulás jogi személyiséggel nem rendelkező építőközösség, mely egy meghatározott cél megvalósítására, önkéntes szerveződéssel jön létre. Tagjai közül képviselőt (képviselőket) választ, aki(k) jogosult(ak) a társulást képviselni, a megvalósításban közreműködő szervezetek tevékenységébe betekinteni. A társulás tagja lehet minden érintett ingatlantulajdonos, aki önként, írásbeli nyilatkozattal vállalja a közmű építésének egy ingatlanra jutó költségét.
Hozzászólások