A könnyűszerkezetes házépítési technológia Európa-szerte egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Az érdeklődés már hazánkat is elérte, mind többen találkoztak valamilyen könnyűszerkezetes építési móddal, vagy most ismerkednek vele. De eligazodunk-e a technológiával kapcsolatos fogalmakban – Cikkünkben csokorba gyűjtöttük az alapkategóriákat.
Készházak
Előre elkészített, teljes magasságú falelemekből, lehetőleg saroktól sarokig legyártott tetőelemekből álló épület. Az elemeket időjárástól független gyártóhelyen készítik el, majd a helyszínre szállítás után fölállítják az előkészített alapra.
A készház általában fa- vagy acélvázas. Európában a készház fogalmat használják azokra a habbetonnal vagy hagyományos téglával építő cégek is, amelyek a fenti meghatározásnak megfelelő gyártástechnológiát alkalmazzák.
Az Európai Készházépítők Szövetsége egy új védjegyet hoz létre, melyet csak azok az épületek kaphatnak meg, amelyek a fenti definíciónak és az egyéb Európai Uniós műszaki előírásoknak megfelelnek.
Helyszínen szerelt könnyűszerkezetes épületek
Vázszerkezetük fából vagy acélból készül, ez módszer Észak-Amerikában terjedt el, több mint 100 éve.
A védőkezeléssel előkészített, részben megmunkált fagerendákból helyszíni szereléssel állítják össze az épület vázát, amelyet szintén a helyszínen burkolnak kívül-belül. A külső burkolat az időjárási körülményektől függően lehet fa vagy fa alapanyagú táblás burkolat (a déli államokban), vagy a zordabb éghajlaton (Kanadában) burkoló téglafal.
A helyszíni szerelés előnye a méretek változtathatósága, a folyamatok ellenőrizhetősége. A módosítás nemcsak a falak, a nyílászárók helyét érintheti, de az elektromos, gépészeti kapcsolatokat, a berendezési tárgyakat is.
Gerenda-, rönk-, blokk- vagy boronaház
Az épületet különálló pallókból vagy gerendákból hozzák létre. A pallók készülhetnek kör alakú fatörzsekből, masszív élfából vagy többrétegű, enyvezett különálló lemezekből. Egy blokkházat nem lehet könnyűszerkezetes háznak nevezni, akkor sem, ha az egyes pallókat gyárban előre elkészítik.
Fémszerkezetes készház (szerelt ház)
Építési módja mindenben azonos a fa vázszerkezetes építési móddal, azzal az eltéréssel, hogy a fagerendák, padlók helyett vékony falú tűzi horganyzott acél – C”- és – U”-profilból készül a vázszerkezet, mely semmiféle kezelést nem igényel.
Jótállás
Rövidebb időtartamot jelöl, ami általában nem több 3 évnél. Rendeltetésszerű használat esetén előforduló hibánál az építtető bejelentését a kivitelező köteles elfogadni, megvizsgálni, és ha szükséges, azt javítani. Vita esetén a bizonyítás a kivitelező feladata, tehát ő fizeti a műszaki vezetőt is.
Szavatosság
Ha gyártási vagy szerelési mulasztás következménye a hiba, a kivitelezőnek díjmentesen kell kijavítania. Vita esetén a bizonyítás, a szakértői díj fizetése az építtető kötelessége. A szavatosság időtartama általában 10 év.
Fix ár
Az ár a szerződésben foglalt szolgáltatást, az összes anyagot és munkadíjat tartalmazza, magában foglalja az áfát és tartalmazhatja a tervezés, a szükséges engedélyeztetési eljárások és minden olyan ügyintézés költségét is, amire az építtető megbízást ad. A már meghatározott ár az infláció és az árak változásától független. A vállalkozó cég kötelezi magát, hogy költségtúllépésről csak akkor lehet szó, ha az építtető az eredeti terveken módosít, és az csak árváltozással valósítható meg. A készházakat forgalmazók készek és képesek komplett finanszírozási rendszert egyénileg felkínálni, illetve segítséget nyújtani a megfelelő feltételeket nyújtó intézmény kiválasztásában.
Átalánydíjas szerződés
Az adott megbízás részletesen kimunkált árajánlat, vagy költségvetés nélkül, egy fix összegért történő vállalása. A szerződésben vagy mellékleteiben a feladatot a felhasználandó anyagok minőségi és mennyiségi meghatározásával kell közölni. Mindössze egy, a végöszszeg szerepel. Ha a megrendelés nem változik, a vállalkozó a szerződéskötés után semmilyen indokkal nem emelhet árat. Az esetlegesen felmerülő többletköltségek a kivitelezőt terhelik.
ÉMI (Építési Minőségellenőrző Innovációs Kht.)
Nemcsak az Európai Unióban, hanem Magyarországon is valamennyi beépítésre kerülő anyagnak szabványnak kell megfelelnie, vagy be kell vizsgáltatni. A bevizsgálást Magyarországon egyedül az ÉMI végezheti, az általa kiadott engedély az ÉME-szám (Építési Megfelelőségi Engedély). A kivitelező ezzel igazolja, hogy az anyag az építménybe beépíthető. Az engedély meglétét az építtető is ellenőrizheti az ÉMI hivatalos weboldalán (www.emi.hu). Fontos tudnivaló, hogy ezzel a számmal nem a kivitelező, hanem a termék gyártója rendelkezik.
MAKÉSZ
Az ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő Tagozata által létrehozott MAKÉSZ védjegy a minőség garanciája. Azok a vállalkozások kapják meg, amelyek rendelkeznek
– érvényes ÉMI-engedéllyel (ÉME), vagy
– érvényes, bármely külföldi minősítő intézet által igazolt termék- és gyártóhelyi minősítéssel.
Panasz esetén a védjegy birtokosai vállalják, hogy vitás esetekben elfogadják az ÉVOSZ Etikai Bizottságának és az ÉMI független szakmai testületének döntését.
A MAKÉSZ védjegy alkalmazásának célja a magyar piacon a megfelelő minőséget garantáló könnyűszerkezet-építő vállalkozások népszerűsítése, a megrendelők készházak iránti bizalmának erősítése. A védjegy nem helyettesíti az ÉMI-engedélyt (ÉME)! Fontos, hogy a védjegy nem nyújt pénzügyi garanciát, és a tagok nem rendelkeznek adatokkal egymás pénzügyi helyzetéről.
Hozzászólások