„Az idő több, mint pénz “ (Széchenyi)Aki építkezni akar, annak ideje elindulni teleknézőbe, hogy mire megérkezik a tavasz, megtalálja azt az ingatlant, amely minden szempontból megfelel tervei valóra váltásához. Élhető ott honunk megteremtése ideális esetben a telek körültekintő megválasztásával kezdődik. Fontos stációja ez egy épület megszületésének, mert egy jó választással megkönnyíthetjük további teendőinket, és gördülékenyebb lesz a teljes megvalósítási folyamat. A választást számos szubjektív körülmény befolyásolhatja. Figyelembe szoktuk venni munkahelyünk közelségét, a közlekedési lehetőségeket, az oktatási intézmények elérhetőségét, és így tovább. Az alábbi tanácsok – a szubjektív körülményektől elvonatkoztatva – a telekválasztás legfontosabb szakmai, műszaki szempontjait tartalmazzák.
Fekvés, közművek
Egy ingatlan értékét elsősorban a fekvése határozza meg, amely az árkategóriát is megszabja. Természetesen ez településenként más és más. Anyagi lehetőségeinket mérlegelve célszerű előrelátónak lenni, és megvizsgálni, hogy a felépítendő épület várható értéke megéri-e, hogy a drágább helyen vásároljunk telket. Javasoljuk, hogy keresgélés közben feltétlenül derítsük fel a kiválasztott telek környékének jövőbeni fejlesztési lehetőségeit, ami később emelheti ingatlanunk értékét. Fel kell tárnunk a terület közműellátott ságát, és az érintett önkormányzatnál mindenképpen érdeklődjünk a későbbiekben várható közművesítési elképzelésekről is.
Tájolás, talajviszonyok
Az építési telek talán legalapvetőbb tulajdonsága a mérete, de legalább ilyen fontos a tájolása is. A megálmodott épületet próbáljuk meg odaképzelni a telekre, és vizsgáljuk meg, hogyan járná azt körül a napfény, továbbá a telekhatár felé, valamint a szomszédos épületek felé mekkora és milyen világos terület marad. Fontos felmérni a telek lejtésviszonyait is, sőt, érdemes érdeklődni a szomszédoknál a talajvíz szintje felől. Megvizsgálhatjuk a szomszéd telkeken lévő kutak vízszintjét. A leendő szomszédok egyébiránt értékes információt adhatnak a talaj minőségéről és összetételéről is. Ezek a körülmények meghatározzák az alkalmazható műszaki megoldásokat, és ezzel az épület kialakításának költségeit.
A telekválasztásnak annak a fázisában, amikor néhányra szűkül a lehetséges ingatlanok száma, célszerű építész tervező közreműködését kérni. A szakember ugyanis olyan szempontokra is fényt deríthet, amelyek a későbbiek során meghatározó fontosságúak lehetnek. Egy jól kiválasztott telek ugyanis egy sokkal szabadabb tervezési folyamat kiindulópontja lesz, és valóban megfelelő teret biztosíthat megálmodott ott honunk megteremtéséhez.
Beépíthetőség, anyagmozgatás
Az ingatlan beépítési lehetőségeit helyi és országos szabályok határozzák meg. A település rendezési tervében, a helyi építési szabályzatban tájékozódhatunk a telek beépíthetőségéről. Ez az a pont, ahol már mindenképpen javasoljuk szakember bevonását. Szakember adhat segítséget abban is, hogy a kivitelezési technológiák megvalósításához van-e elég hely a telkünkön, valamint megoldható-e az anyagmozgatás, szállítás és tárolás. Előnyös, ha a szállító járművek könnyen elérik az építési telket. Érdemes végiggondolni, hogy a megálmodott épületnek adódik-e később bővítési lehetősége. Visszakanyarodva a kezdetekhez, gondoljuk át azt is, hogy a felépített ház adott esetben mennyire lesz forgalomképes a telekkel együtt.
Gasparovics Attila
okl. építészmérnök/tűzvédelmi tervező
Arkt Építész Stúdió, Eger
gasparovics.attila@gmail.com
Tel.: 70/776 4602
Hozzászólások