Kerámiamágia

Az utóbbi években – az egyre színesebbé, formagazdagabbá és érdekesebbé váló lakberendezési lehetőségek közül is – a kerámiaburkolatok kimagaslóan sokféle újdonsággal szolgálnak. FelHasználhatók elegáns lakásbelsők kialakításához, fürdőszobapultok építésében, homlokzatok burkolására, vagy a kerti lépcsők kialakításakor. Rohamos elterjedésük titka, hogy szakszerű kiválasztás, megfelelő kivitelezés esetén funkcionálisan, technikailag és esztétikailag is a legelőnyösebb ár-érték arányt mutatják. Azaz: örök életűek.

 

 

Ma már a modern kerámiaipar minden felhasználási területre tud megfelelő burkolatot kínálni. A forgalmazónak viszont, aki a megrendelővel kerül kapcsolatba, nemcsak széles körű áruismerettel, de műszaki tájékozottsággal, jó ízléssel is rendelkeznie kell, hogy az adott helynek és célnak megfelelő terméket ajánlja. Ezt a hozzáértést a legjobb szaküzletekben lehet megtalálni, ahol többnyire az optimális burkolási tervet is elkészítik a vásárló számára. A kivitelezőről is érdemes alaposan tájékozódni, nem árt megnézni néhány referenciamunkát, a burkolási terv betartását pedig meg kell követelni.

 

A régi-új rusztikus

 

 

A tradicionális, – rusztikus” burkolatokra jellemző, hogy a kerámialapok széle – organikus”, azaz természetesen töredezett hatású. A lerakási hézag széles, öt milliméter körüli, a – fugarajz” hangsúlyos. A legújabb gyártástechnológiákkal elérhető, hogy egyazon terméken belül minden egyes lap mind felületében, mind árnyalatában eltérjen a többitől, úgy, ahogy ezt egy régi terrakotta vagy természetes kő burkolatnál is láthatjuk.

 

Az ilyen burkolat a lakásbelsőt meghitté, családiassá varázsolja. Ezt a hatást fokozza, ha különböző méretű lapokból épül fel a burkolat kiosztása. Az úgynevezett – modular” rendszerben 3?4 féle méret és akár 3?4 féle szín kombinációjából készül a nappali padlóburkolata. Ez a változatosság szemet gyönyörködtető, főként, ha ornamentális lapokkkal díszítik a geometrikus elrendezést. Újdonság, hogy a modern kerámiagyárakban készült rusztikus lapoknak magas a kopásállósága, fokozott igénybevételre is alkalmasak, kül- és beltérben egyaránt.

 

A legfőbb újdonság azonban az, hogy a tradicionális, anyagában színezett, magas kopásállóságú burkolólapokat a gyárban – rettifikálják”. Magyarán: milliméter pontossággal egyenesre vágják és egyformára szabják, így küszöbölve ki az úgynevezett – eltérőséget?, amely alapvető jellemzője a kerámialapoknak. Az ilyen különleges minőséget persze meg is kell fizetni.
Techno,
vagy minimal stílus

A most divatos – techno”, – zen” vagy – minimal” stílusú enteriőröknél nagy jelentőséget kap a – rettifikálás”, mert a különböző méretek alkalmazása itt is irányzat. Elsősorban nagy méretű burkolólapokat alkalmaznak, eközben a fugarajz nem hangsúlyos, a hézagok igen finomak, a lehető legkisebbek. A burkolat jellege elegáns, hűvös, és nagyon modern. A felület kicsit fémes csillogású, vagy bőrszerűen selymes. A díszítmények üvegből vagy fémből készülnek, geometrikusak és sorolhatók.
Érdemes néhány szót szólni a kerámialapok két alapvető tulajdonságáról, amit akár fogyatékosságnak is tekinthetünk, megfelelő tudás és gondosság esetén azonban nem okozhatnak problémát.
A tónusról szólva – amelynek a techno stílusnál különös jelentősége van – emlékeznünk kell arra, hogy a kerámialap nagy számú összetevőből álló természetes anyag, ráadásul az égetés során az alagútkemencében nem lehet mindig állandó hőmérsékletet garantálni. Következésképpen a lapok tónusa minden égetésnél kicsit különböző lesz. Érdemes tehát a szükségesnél többet rendelnünk az adott tételből, hogy ha meghibásodás miatt fel kell törni a burkolatot, rendelkezzünk tartalékkal. Ha mégis kevésnek bizonyul az első rendelés, néhány nap vagy hét elteltével még jó eséllyel lehet utánrendeléssel fordulni a forgalmazóhoz, de csakis a dobozokon vagy raklapon feltüntetett tónuskód megjelölésével.

Méretpontosság
A másik fontos jellemző a kalibráció, amely számkód formájában szerepel az áru csomagolásán, és utánrendeléskor meg kell adni. Az égetés során ugyanis a lapok 3-8 százalék térfogatvesztést szenvednek, ezért a kemencéből kikerülő lapok méretszóródása jelentős. Ennek kiküszöbölésére a gyártósorba az égetés után, a dobozolás elé számítógép-vezérlésű, fotocellás – kalibráló” gépet iktatnak, amely minden lapot oldalanként három ponton megmér, és a közel azonos méretűeket együvé válogatja. A kialakuló csoportokat kaliber számmal jelölik, amely tájékoztatást ad arról, hogy az adott szállítmány valós mérete mennyire tér el a névlegestől. Ráadásul azonos kaliberen belül is van a méretpontosságnak egy, a szabványban meghatározott tűrése – ami annál tágabb, minél nagyobb méretű lapról van szó. Tehát minél nagyobb méretű lapot használunk, annál szélesebb fugahézagot kell alkalmazni. Ezt a problémát oldja meg a – rettifikálás,” azaz a lapok égetés után egyformára vágása, hiszen a rettifikált lap, bármilyen nagy méretű, minimális (1-2 mm) fugahézaggal fektethető. Az ilyen különleges minőséget persze meg is kell fizetni.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop