Kéményfelújítás

A kémény az épület egyik legfontosabb szerkezeti eleme. Feladata a tűzhelyekben, kazánokban, kályhákban, kandallókban keletkező égéstermék biztonságos elvezetése. Legutóbbi számunkban az egyre korszerűbbé váló tüzelőberendezésekhez megfelelő kémények megválasztásáról írtunk, most felújításukat vesszük alaposabban szemügyre.

 

 

A hagyományos, égetett téglából épített kémények egy bizonyos használati idő után felújításra szorulnak. A kéményszerkezet épületen kívüli része ki van téve az időjárás viszontagságainak, de gyakran felgyorsítják a károsodási folyamatot a helytelenül üzemeltetett tüzelőberendezések is.

 

Falazott kéményeknél a leggyakoribb hiba, hogy a habarcs kipereg, a nedvesség a kémény falazatát átáztatja, az átázott fagyhatáron kívüli szerkezetekben a víz megfagy, és a falszerkezet tönkremegy.

Falazott kémények

A hibák javítása a hiba jellegétől függően más és más módon történhet.
– Első lépésben a hiba okát kell megszüntetni.
– A szétfagyott, épületen kívüli kéményszakaszt vissza kell bontani és újra kell építeni.
– Amennyiben a kémény az alsóbb szakaszokon is károsodott, meg kell erősíteni és tömörré kell tenni a falazatot. Ennek leghatékonyabb módja az az építőipari műszaki engedéllyel rendelkező javítási mód, amikor a kéményfugákat, az esetleges folytonossági hiányosságokat speciális hőálló habarccsal töltik ki. Az eljárás során – ha szükséges – a kémény keresztmetszetét speciális fúrószerkezet segítségével megnövelik, majd felfújható zsalut helyeznek el a kémény belsejébe. A zsalu és a falazat közé juttatják a javító habarcsot, ami megszilárdulás után nagyszilárdságú, hőálló béléscsővé alakul. Szilárd tüzelőanyaggal üzemeltetett tüzelőberendezések esetében ez az egyik legjobb megoldás, de alkalmazható huzat hatása alatt álló gázkészülékekhez is.
– Ha nem szükséges a kémény statikai megerősítése, akkor a tüzelőberendezés működési módjának megfelelő béléscsővel kell ellátni a kéményt. A bélelés nagy gyakorlatot és szakértelmet igénylő feladat. Csak megbízható szakemberrel végeztessünk ilyen munkát!
A bélelésre számos anyagfajta alkalmas. Olcsósága miatt szívesen alkalmaznak alumínium béléscsövet. Az alumínium – különösen a vékony falú, hajlékony csővezeték – azonban sérülékeny. Ha a bélelés során elakad, a béléscső megsérül, és az egész bélelési eljárás felesleges pénzkidobássá válik.
A saválló acél kedvezőbb üzemeltetési feltételeket biztosít. Ha az anyagminőség és a falvastagság megfelelő, a bélelt kéménybe gázzal, olajjal, vagy szilárd tüzelőanyaggal működő berendezés égésterméke bevezethető.
– Közkedvelt megoldás gázüzemű tüzelőberendezések égéstermékének elvezetésére a hőre keményedő műgyantával átitatott üvegszövet béléscsöves eljárás. Ennek előnye, hogy a méretre gyártott béléscső hideg állapotában lágy, könnyen áthúzható a kémény szelvényén, majd az ezt követő eljárás során forró gőzzel felfújják, és ekkor nyeri el végleges alakját. A megkeményedett béléscső sima, tömör kürtőt eredményez, amelybe megfelelő kivitelezés és tömített idomdarabok beépítése esetén túlnyomásos gázkészülékek égésterméke is bevezethető.
– Zárt égésterű, vagy égéshő tüzelőberendezések égéstermékének elvezetésére túlnyomásos égéstermék elvezető berendezést kell alkalmazni. Ebben az esetben csak erre a célra minősített szerkezetet szabad beépíteni.

Egyesített és kettős falú gyűjtőkémények

A gyűjtőkémények többségének műszaki állapota nem megfelelő. Előfordul, hogy a kéményszerkezetet utólag megvésték, egyes idomdarabok megrepedtek, az építőelemek közötti fugák hiányosak, a kémény nem tömör. Egyes esetekben előfordulhat, hogy a kémény szabad keresztmetszete is kisebb a szükségesnél.
Ha a keresztmetszet nem megfelelő, a kéményt bővíteni kell. Erre csak engedélyezett eljárást szabad alkalmazni!
Az ún. felbővítés után a kéményt tömörré kell tenni, melyre alapvetően kétfajta eljárás jöhet szóba:
– felfújható zsalu, és a zsaluzat és a kéményfal közé juttatott nagyszilárdságú, hőálló habarcs,
– hőre keményedő műgyantával átitatott béléscső.
A kéményszerkezet javításával egyidejűleg a tüzelőberendezés égési levegő utánpótlását is meg kell oldani.
A felújított gyűjtőkéménybe továbbra is csak szakaszos üzemű gázkészülékek (átfolyó rendszerű gáz vízmelegítők) és fali hősugárzó kályhák égéstermékét szabad bevezetni.
Folyamatos üzemű gázkészülékek (kazánok, cirkók, kombi készülékek) csak huzatnövelő ventilátorral ellátott gyűjtőkéményekbe köthetők be. Ebben az esetben a felújítást követően műszeres mérés szükséges, ellenőrizni kell, hogy a huzatnövelő ventilátor leállása (meghibásodás, áramszünet) esetén a tüzelőberendezések is leállnak-e automatikusan.

Csak szakemberrel!

A kéményépítés, javítás, felújítás speciális szaktudást igénylő feladat. A rossz minőségű kivitelezés sok kellemetlenséget, jelentős anyagi kárt, életveszélyt is okozhat. A tüzelőberendezés és a hozzátartozó égéstermék elvezető berendezés megválasztásához feltétlenül kérjük ki épületgépész szakember tanácsát.

Minden bélelési, javítási eljárás akkor zárul le, ha a javított kéményszerkezetet a kéményseprő szolgáltató vállalkozás átvette, arról pozitív szakértői véleményt adott ki!
A javítást végző vállalkozóval célszerű úgy megállapodni, hogy a munka befejezését követően beszerzi a szükséges szakértői véleményt is.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop