Lakásunk berendezésében egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert a kényelmes, puha kárpitozott bútordarabok. Kárpitozásuk meghatározza otthonunk összképét, hangulatát. A használati érték szempontjából azonban a huzatok anyaga, színe, mintázata, a kárpitozás módja mellett fontos tényező minőségük, tartósságuk.
Napjainkban sok forrásból szerezhetünk be kárpitozott bútorokat. Válogathatunk a nagy külföldi áruházláncok kínálatából, a jó nevű magyar gyártók termékeiből, de vásárolhatunk a tradicionális családi kisvállalkozásoktól, a városi pinceműhelyekben működő – restauráló” kereskedőktől a használtcikk üzletekig. Formáját, színvilágát, anyagát, komfortosságát, gyártási módját tekintve oly sokszínű a piac, hogy a döntés nem könnyű.
A kritikus vázszerkezet
Kárpitozott bútor vásárlásakor fontos szempont a kényelem, a minőség, a megbízhatóság, a várható élettartam, az alapanyag és a garancia. A komfortérzet könnyen kipróbálható a helyszínen, sokkal nehezebb a többi kritérium felmérése. A minőséget a lelkiismeretes munkán kívül meghatározzák a gyártó által felhasznált alap-, segéd- és kiegészítő anyagok. Merjük megtapogatni a bútort és rákérdezni a részletekre, a belső szerkezeti felépítésre.
A kárpitozott bútor – lelke” a korpusz, azaz a bútor teste, annak is legkritikusabb része: a teherviselő vázszerkezet. A tartós, masszív vázak – másként keretek -, és a további alkotóelemek fenyőfából, de inkább nemesebb keményfafélékből (tölgy, dió, bükk, újabban trópusi fajták), de semmi esetre sem préselt faforgácsból, szintetikus anyagokból állnak. Lényeges, hogy a faelemek megmunkált (gyalult, csiszolt) fából készüljenek, ezek nem sértik fel, nem roncsolják a habanyagot, vattapaplant, szövetet. A jó vázat csapolással állítják össze a stabilitásnak megfelelően előírt vastagságú száraz fából, nem pedig csavarozással illesztik, netán szegezéssel ütik össze.
Párnázat és rugózat
Fontos, hogy mi kerül a vázra, milyen a párnázat anyaga, szerkezete, hány rétegből áll, milyen az összedolgozás. A kényelmes fekvő-, ülő-, támaszkodófelületek kialakításához sokféle segédanyagot használnak.
Ezek növelhetik a bútor értékét, minőségét. A szintetikus habokkal gyártott bútorok viszonylag olcsók, ám a szivacsos betét néhány év alatt elveszti formáját, összetömörödik.
Magas minőség csak rugós szerkezettel, tradicionális anyagokkal érhető el. Számos szakember a Bonell-rugózatra esküszik, ugyanakkor sok kárpitos a műgonddal elkészített, kézzel fonott epedarugózatra szavaz, mely húsz év múltán is jól viseli használója terhét. Fekvőalkalmatosságokhoz bevált a falap-, valamint a hevederrugózat.
Az sem közömbös, mi kerül a rugók fölé, mi tölti ki a fotel, a karosszék oldalfalát. Márkás darabokhoz, stílbútorok restaurálásához nem használnak szivacsot. Újra szerephez jutnak a hagyományos, természetes anyagok, mint a vatta az afrik, az állati szőr.
Eredeti vagy kópia
Vásárláskor ajánlatos rákérdezni, eredeti termékkel avagy kópiával van-e dolgunk. Mostanság divatosak a nemes anyagú stílbútorok megszólalásig hasonló klónjai. – Megszólaláskor”, azaz néhány éves használat után azonban kiderül a turpisság, midőn leválik a furnér a hordozó fenyőkeretről, esetleg elvásik az értékesnek látszó kárpit, és előbukkan a szivacs. Más kérdés, ha valaki a látszat kedvéért, tudatosan vásárol olcsóbb másolatot.
Nem érdemes beugrani minden akciónak, a mesésen alacsony ár rejtett, netán típushibákat, sérüléseket takarhat. Mindenképpen érdeklődjünk a jótállásról, garanciáról.
A huzatot, bútorszövetet tekintve gazdag a választék. Jelenleg a földszínű zseniliaanyag a trendi, de tarja magát a selyembrokát és a jacquard is.
Hódít a drapp, a terrakotta, a bordó. Ismét divatos a bőrbevonat, de a klasszikus fekete, mélybarna helyett inkább a vad színek, árnyalatok. Szövetek tekintetében nem mindig érvényes az axióma, miszerint az olcsó egyenlő a vacakkal. Megesik, hogy a kárpitos szaküzlet a raktárkészlettől kíván szabadulni, esetleg kifutóban van az anyagtípus. A szín és a minta a kelme legszembeötlőbb jellemzője, nem mellékes a kikészítés módja sem. A nyüstös gépeken készült szövetek egyszerűbb szerkezetűek, mintájúak. A Jacquard gépeken szőttek bonyolult és igényes mintázatúak. Bár tapintásra meglehetősen eltérőek, mindkét szövettípus tartós. A bársonyok vastagabb, legalább három fonalrendszerrel készülő kettős szövetek. Bármennyire kíméletesen bánunk is nagyra becsült kárpitozott bútorainkkal, a rendeltetésszerű használat során idővel megfakulnak, elöregednek. Elkopnak a textíliák, tömörödik, csomósodik a vatta, szétzilálódik, – elvándorol” a szőr, széttöredezik az afrik, deformálódik a párnázat, megereszkedik a rugózat. Ekkor jön el a váltás ideje.
A minőségi új garnitúra egy vagyonba kerül, nem mindenki engedheti meg magának a teljes cserét. Sokan érzelmi okokból is ragaszkodnak megkedvelt bútoraikhoz. Noha a szakipari munka, a szövet és a többi kellék sokba kerül, egy új berendezés árának harmadából kifutja a felújítás. Nem véletlen, hogy a tisztességes kárpitosmesterek címei közkézen forognak. Házilagosan nem ajánlatos próbálkozni, kivéve, ha lomtalanításkor rábukkantunk egy-egy lepusztult, értékes darabra, s érzünk magunkban elegendő kurázsit, hogy a barkácskönyvek tanácsaira és saját kézügyességünkre hagyatkozva pénzünket, szabadidőnket áldozzuk a kísérletre.
Hozzászólások