Kapcsolószekrények, kapcsolók, konnektorok

Egyre több az elektromos eszköz az otthonunkban, egyre több a kapcsolni-, szabályoznivaló, és egyre több mindent kell az elektromos hálózatra csatlakoztatni. Ezért aztán elektromos vezetékek hálójában élünk.

 

 

A modern otthonok lakóit a kapcsolók, elektromos dugaljak felépítése, a vezetékek kötése, a falba rögzítés módja többnyire cseppet sem izgatja, nincs is tudomása róla. Szerencsére a korszerű villamosépítési technológiák szinte mindent el tudnak rejteni a szemünk elől.

 

n Tűzveszély helyett
Néhány évvel ezelőtt még az igényesen épített házakban is faszekrényeket használtak a villanyórákhoz, számos esetben házilag barkácsolva, lángmentesítő bevonat nélkül. Nem egy ház égett le akkor a fából készült kapcsolószekrény miatt.
Örvendetes, hogy ezen a téren is elindult a – rendszerváltozás”, és megjelentek a hazai piacon a kemény műanyag dobozok, amelyek a változó időjárási viszonyok közepette, kültéren is használhatók. Elkezdődött a villanyszerelők továbbképzése is, és ma már a mesterek nyolcvan százaléka a tűzbiztos termékeket szereli be.
Minden építkezőnek elemi érdeke, hogy már a tervezés időszakában döntést hozzon otthona tűzvédelméről, és biztonságos kapcsolószekrényét képzett villanyszerelővel építtesse be. Ezután a korszerű kábelösszekötő dobozok, kiselosztók, Mi-elosztók hoztak új korszakot a villamos installációs és elosztórendszerek világába: a kifogástalan műszaki értékű, biztonságos elektronikai termékek szép, formatervezett kivitelben kerültek a házépítők kezébe.
A legtöbb elosztó már tűzvédelmi berendezéssel ellátott, szükség esetén ártalmatlan gázzal az elosztón belül olt, így az értékes készülékben nem tesz kárt.

n Egységes szerelvénycsíkok
Alapvető fontosságú, hogy a szerelvények megfelelően legyenek rögzítve a falon (bár figyelmetlen használattal egy jól szerelt aljzatot is ki lehet cibálni a falból), és a használatuk kényelmes legyen. Az utóbbi években az ipari formatervezés is csatasorba állt, a kapcsolóknak, aljzatoknak szépeknek is kell lenniük, nézzenek ki jól, ha már sok van belőlük.
Az elektromos hálózatok korszerűsödésével teljesen eltűntek a – kétlyukú” aljzatok. Kizárólag védőérintkezős (földelt) dugaszolóaljzatok szerelhetők fel a lakásokban, abból viszont egyre többre van szükség.
Ha előrelátóan tervezünk, a hosszabbítók kábeldzsungele is mérsékelhető. Ahol egymáshoz közel sok elektromos eszközt kell árammal ellátnunk (konyhagépek, számítástechnikai eszközök, szórakoztató elektronikai eszközök), a dugaszolóaljzatok számát is meg kell növelni.
Hasonlóan megnövekedett a kapcsolni-, szabályoznivalók száma. Egymás mellett sorakozhatnak lámpák kapcsolói, a klíma és a redőnyök szabályozói.
A szerelvények egymástól meghatározott távolságban kerülnek a falba süllyesztett dobozokba. Külső burkolatuk viszont egységes elemként jeleníti meg őket, összefüggő keret pattintható rájuk. Így szerelvénycsíkok jönnek létre, amelyek elemei igényeink szerint követhetik egymást, akár kapcsolók és csatlakozóaljzatok.
A szerelvények műanyag burkolatai egyre jobban belesimulnak a fal síkjába, vonalaik egyre lágyabbak, hatalmas a színválaszték. Már nem egyetlen lehetőség az egységes fehér műanyag burkolatú megjelenés. A szürke különböző árnyalataitól az élénk pirosig, halványzöldig, a feketétől az alumínium színéig terjed a kínálat, készülnek kapcsolók színes dekorációs csíkokkal, díszítő keretekkel. A színeket a lakás hangulatának megfelelően válogathatjuk, akár szobánként igazodva a helyiség egyedi hangulatához.
Ma már a szerelvénycsaládok része a forgatógombos fényerő-szabályozó is, így a lámpák fel-le kapcsolása mellett lehetőség van a fény erejének a szabályozására is.
A villanykapcsolóknál nagyon hasznos a jelzőfényes változat, különösen olyan helyiségekben, ahol éjszaka tartózkodunk, hiszen a világító vékony csík azonnal megmutatja a kapcsolót, és segít a sötét helyiségben eligazodni is.
n Elrejtett
vezetékek
Ugyancsak az irodákban jellemző, de otthon is megvalósítható, hogy az elektromos, telefon-, számítógép-hálózati csatlakozókat a szoba közepére helyezzünk, ha már oda álmodtuk az íróasztalunkat. Padlóba süllyesztett házban, dobozban is elhelyezhetőek a csatlakozóaljzatok.
Ahol nincs lehetőség a vezetéket, szerelvényeket a falba süllyeszteni, diszkréten elrejthetők csatornában (kevésbé igényes helyen – kamra stb. – akár bilincsekbe rögzített csövekben), és megoldás lehet a falon kívüli kapcsolók, aljzatok felszerelése is.
Szerelvényeket akár szabadban is elhelyezhetünk, persze csapadéktól védett helyen felszerelve. Ezek a kapcsolók szigetelt burkolatban, a dugaljzatok fedéllel vannak ellátva.
A korszerű lakásokban amit csak lehet, a falba rejtett csövekben vezetnek, például az informatikai hálózatot, a telefonzsinórokat, a kábeltévé, a parabolaantenna vezetékeit, de akár a hangszórók kábeleit is. Az eszközökhöz mind-mind csatlakozóaljzatot is szerelhetünk a falra.
Az intelligens házakat behálózó BUS-rendszerek megszokottól eltérő felépítésű kapcsolói is illeszthetők a hagyományos kapcsolók sorába, egységes megjelenéssel.
A technológia a rádióirányítású kapcsolók használatát is lehetővé teszi, melyek utólagos szerelés, felújítás után is elhelyezhetők bárhol a szoba falán.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop