Ha kellemes klímájú és energiatakarékos otthont szeretne, még nem késő belevágni a homlokzati hőszigetelésbe. Mint minden építkezési és felújítási folyamatba, a hőszigetelés tudományába is jó, ha beleássuk magunkat, hogy kontrollálni tudjuk a kiadásokat és a kivitelezőket. Összegyűjtöttük a témával kapcsolatos leggyakoribb tényeket és téves ismereteket.
1. Akkor járok a legjobban, ha a hőszigetelő anyagokat külön-külön, a legkedvezőbb áron vásárolom meg.
Téves. A homlokzati hőszigetelés egy rendszer, amely a következő elemekből áll: ragasztó, hőszigetelő lemez, erősítő háló, rögzítő dübel, alapozó és vékonyvakolat. Fontos, hogy a teljes rendszer ugyanattól a gyártótól származzon. Az egyes elemek egymáshoz kötődnek, csak azonosság esetén garantált a jó minőség, és csak a teljes rendszerre vonatkozik a gyártói rendszergarancia, amely 10 év is lehet.
2. A hőszigetelés hatékonyságát építési szabály írja elő.
Helyes. Jelenleg a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet írja elő, hogy új építések esetében a falaknak milyen hőátbocsátási tényezővel kell rendelkezniük. (U érték: megadja, hogy 1 °C hőmérséklet-különbség hatására 1 m2 falfelületen mekkora hőmennyiség áramlik át.) A jelenlegi előírások szerint ez épülettípustól függően nem lehet több mint 0,45-0,24 W/m2K, de a kritérium folyamatos szigorodásával lehet számolni. Felújításnál nincs előírás, de érdemes törekedni erre az értékre. Például egy 1980-as években épült átlagos házra 15 cm vastag polisztirol hőszigetelő lemez felrakása lenne optimális.
3. Tégla építésű új háznál a hőszigetelő rendszert érdemes csak a második évben, a teljes kiszáradást követően feltenni, mert a nedves falak nem tudnak kiszáradni és nagyon párás lesz a lakás.
Téves. A falakból párolgó építési nedvességnek valóban át kell haladnia a hőszigetelésen. Ha gyorsan szeretnének beköltözni, javasolt a perforált polisztirol lemez alkalmazása, amely lyukacsos, és ezért kiválóan átengedi az építési nedvességet. Ez a lemez kiváló páraáteresztő képessége miatt a későbbiekben is jó szolgálatot tesz.
4. Az a trend, hogy ki fogja szorítani a polisztirol hőszigetelő lapokat a természetes alapanyagból készült, és jobban szigetelő kőzetgyapot lemez.
Téves. Az építkezések többségében Európában a polisztirol lapokat használják gyakrabban. Az ásványi anyagból készült lapok is kiváló hőszigetelők, és páraáteresztők, de súlyosabbak (ezért nem növelhető a vastagságuk egy határon túl), nehezebb megmunkálni, és fokozottan kell óvni a nedvességtől őket. Az új generációjú polisztirol lapoknál a gyártók a páraáteresztést perforációval, a nagyobb hőszigetelést grafitőrlemény hozzáadásával érik el.
5. A hőszigetelő lemezek vastagságán nem szabad takarékoskodni.
Helyes. A költségeknek csak egy része a lemezek ára. A rendszer többi eleme, és a munkadíj ugyanannyi alultervezett lapok esetén is, de az energiamegtakaratás és a megtérülési idő annál kedvezőbb, minél vastagabb hőszigetelő lemezeket építünk be.
A homlokzati hőszigetelésről és a különböző rendszerek tulajdonságairól, valamint az alkalmazások bemutatásáról ide kattintva tájékozódhat.
Ha energiatakarékos és meleg otthont szeretne, még a tél előtt érdemes házának homlokzati hőszigetelését elvégeztetni. Ráadásul a Baumit nyereményjátékával visszanyerheti a hőszigetelő rendszer árának 30-200 %-át. A részletekért kattintson ide.
Hozzászólások