Mostanában sajnos egyre több rémisztő hírt hallunk olyan panelépületekről, ahol a nem megfelelő hőszigetelési rendszer vagy ezzel kapcsolatos hiányosságok a homlokzat teljes leszakadásához vagy egyéb katasztrófákhoz vezettek. Ezek az esetek mindenképpen felhívják a figyelmünket arra, hogy a hőszigetelés során mennyire körültekintően kell eljárnunk mind a felhasznált anyagok kiválasztása, mind az alkalmazott technológia, a kivitelezés során annak érdekében, hogy ilyen esetek a jövőben ne fordulhassanak elő.
De vajon milyen tényezők vezetnek az ilyen balesetekhez, és hogyan előzhetjük meg azokat – Erről kérdeztük szakértőnket, Zsótér Zoltánt, a Mapei Kft. falfelületek védő- és dekorációs bevonatainak termékfelelősét:
Mindenekelőtt nagyon fontosnak tartjuk a megfelelő engedélyek beszerzését, úgy mint:
• ÉMI engedély;
• tűzoltósági szakvélemény kérése;
• szakvélemény bekérése a szigetelés megbontása, és a régebben elkészített felület technológiájának feltárása esetén;
• rendszergarancia a gyártótól;
• megfelelő dübelezési terv, dübel-kihúzási vizsgálat,
• valamint tapadási (szakítószilárdsági) vizsgálat.
Mi, a Mapei Kft-nél olyan típusú épületek esetében, ahol a fogadófelület kellően sík, a telibe ragasztásos technológiát javasoljuk a maximális tapadóerő biztosításához, ugyanis telibe ragasztás esetén a hőszigetelő táblára ható erők kiegyenlítődnek, és nem csak néhány pontban, hanem a felület teljes síkjában hatnak.
Milyen szerepe van a ragasztónak és a telibe ragasztásos technológiának abban, hogy ezeknek a panelépületeknek a homlokzata biztonsággal elviselje a különböző időjárási viszontagságokat?
Kiemelt fontossággal bír a megfelelően jó minőségű ragasztó alkalmazása. A ragasztó minőségét, ezáltal a megfelelő tapadást és rugalmasságot, pedig a ragasztóban lévő műgyanta mennyisége határozza meg. Csak egy megfelelően jó minőségű, tehát megfelelő műgyanta értékkel bíró ragasztó – telibe ragasztásos technológiát alkalmazva – tudja azt garantálni, hogy a hőszigetelő tábla külső és belső oldala közötti jelentős hőmérséklet különbségeket, és az abból adódó deformációkat, hőtágulásokat elviselje. Az erős szélviharoknak is csak az átlagosnál magasabb minőségű ragasztó tud biztonsággal ellenállni, ebben az esetben is a telibe ragasztásos technológiának köszönhető, hogy a hőszigetelő táblák széleire gyakorolt erőhatás kiegyenlítődik és a hőszigetelő lapok megfelelő tapadása biztosított.
A Mapei-nél a hőszigetelő rendszer elemei is folyamatos és szigorú minőségellenőrzési eljárásokon esnek át, származásuk igazolt, előállításuk is nagyrészt Magyarországon történik.
A Mapetherm PS hőszigetelő rendszerünk Kiváló Építési Termék (KIVÉT®) védjegyet nyert el, vagyis független szervek is igazolták kiváló minőségét.
Mire kell még odafigyelni a kivitelezés során?
Valóban fontos a dübelezési terv készítése is, illetve szakvélemény bekérése a rendszergazdától és a dübelgyártótól a hőszigetelő rendszer kialakításának részleteire vonatkozóan. Figyelembe kell venni a panelépületeknél a magasságra, a szél-szívó erejére vonatkozó dübelezési alapszabályokat. Nem elhanyagolható kérdés, hogy milyen anyagú dübelt, hány db-ot használunk és milyen kiosztásban.
Összességében azt javasoljuk a szükséges engedélyek beszerzésén túl, hogy a szigetelést mindig a gyártó és az ellenőrzést végző szervek bevonásával kell tervezni, a hőszigetelési rendszer elemeit nem külön-külön összeválogatva, hanem a kompatibilitás érdekében rendszerben alkalmazni. Nagyon sokan nem tartják szem előtt, hogy már a nevéből fakadóan is a hőszigetelés egy komplex rendszer mely különböző elemekből épül fel (ragasztó, hőszigetelő táblák, merevítő hálók stb.) Ha nem rendszerben gondolkodunk, az összeválogatott egyes alkotóelemek összeférhetősége, együttdolgozása nem biztosított.
Ne feledjük, minden rendszer csak annyira lesz megbízható, mint a rendszer leggyengébb eleme.
Miben lát a Mapei még megoldást a problémák elkerülésére?
A Mapei mindig is nagy hangsúlyt fektetett a kivitelezők oktatására-képzésére. Fontosnak tartjuk, hogy a termékeinkkel dolgozó szakemberek tisztában legyenek a helyes felhasználással, a legújabb technológiák elsajátításával, a kivitelezési és törvényi szabályozásokkal. Fontosnak tarjuk, azt, hogy ahol Mapei hőszigetelési munka folyik ott szakértő munkaerővel, anyagaink jó minőségben legyenek felhasználva azért, hogy a megrendelők sok évig-évtizedig élvezzék energia-megtakarításaik gyümölcsét, és megszépült lakóházaik képét.
Valamint hamarosan elindítjuk a Gyártói Minőségi Garancia Programunkat a KIVÉT® díjas MAPETHERM Hőszigetelő Rendszerünkre, amelynek célja, hogy ezzel is számos ponton segítsük partnereinket a kivitelezésben. Ez a garancia program magában foglalja többek között a tervezői és technológusi segítségnyújtást, a projektek követését, személyre szabott ajánlatok nyújtását, egyedülálló logisztikai szolgáltatást, a partnerek által vállalt garanciális idő biztosítását és még számos támogatást.
Hozzászólások