Hétszeres védelem

Több gyermek veszíti életét a statisztikák szerint a közúti balesetek során az autóban utasként, mint gyalogosként vagy kerékpárosként. Egy 50 km/óra sebességgel történő ütközés esetén a védelem nélkül utazó gyermek testsúlya huszonötszörösének megfelelő erővel vágódhat az előtte utazónak, vagy repülhet ki a szélvédőn át az úttestre. Ezt akadályozza meg a biztonsági gyermekülés, amely a gyermek védelmét hétszeresére növeli, és ezzel az életét mentheti meg.

 

 

2002. január 1-jétől Magyarországon is kötelező a biztonsági gyermekülés használata. Az előírás azokra a 12 év alatti gyermekekre vonatkozik, akiknek a testmagassága nem éri el a 150 centimétert, tehát akik a gépjármű saját biztonsági övével még nem rögzíthetők megnyugtatóan az autóban. Mentesül ez alól az, akinek a személygépkocsija nem alkalmas gyermekülés beszerelésére, aki több gyermeket akar szállítani, mint ahány gyermekülés beszerelhető, vagy akinek a gyermeke a gépkocsi biztonsági övével biztonságosan rögzíthető.

 

Milyet
vásároljunk?

A biztonsági gyermekülés gyűjtőfogalom, a kagyló nélküli egyszerű ülésmagasító is ebbe a kategóriába tartozik.
A választásnál fontos szempont a gyermek életkora, illetve súlya. Az életkortól függő, eltérő testi és alkati sajátosságokat és az ebből fakadó jellemző sérülékenységet figyelembe véve fogalmazza meg az ENSZ EGB 44/03 sz. előírás azokat a szigorú biztonsági követelményeket, amelyek teljesítése nélkül Európában – így hazánkban – nem szabad biztonsági gyermekülést gyártani, forgalmazni, és a gépkocsiba beszerelni. Az előírásoknak való megfelelést a terméken kötelezően elhelyezendő címkén feltüntetett jóváhagyási jel tanúsítja. A gyártónak a címkén a jóváhagyási jelen kívül további fontos információkat is közölnie kell.
– ENSZ EGB 44. sz. előírás
– minden gépkocsiba
beszerelhető
– súlyhatár
– jóváhagyási jel
– vizsgálati jegyzőkönyv száma
– gyártó

Csak azt a biztonsági gyermekülést vásároljuk meg, amelyen megtalálható a felsorolt adatokat tartalmazó címke, mert ez garantálja, hogy a körültekintően kiválasztott gyermekülés kielégítő védelmet fog nyújtani.
A biztonsági gyermekülésnek a gyermek alkatának és magasságának is meg kell felelnie. Gyermekünkkel együtt menjünk ülést vásárolni, próbálja ki, elég széles-e az ülőrész, a későbbi növekedését is figyelembe véve elég magas-e a háttámla, kényelmesen ül-e benne. A háttámla (vagy a fejtámasz) magassága akkor megfelelő, ha a gyermek füle fölé ér. Ennek az ütközés utáni visszacsapódásnál és a hátulról történő ütközésnél a nyak és a fej védelme szempontjából nagyon fontos biztonságtechnikai szerepe van.

Speciális,
vagy univerzális

A gépkocsiba szerelhetőség szempontjából négyféle gyerekülést gyártanak, a kategória megnevezését a jóváhagyási címkén fel kell tüntetni.
– – univerzális”, minden gépkocsiban
alkalmazható,
– – félig egyetemes”, csak meghatározott gyártmányú gépkocsiba
vagy modellváltozatába
szerelhető be,
– – speciális”, csak egy
meghatározott
gyártmányhoz vagy
modellhez készült,
– – ISOFIX + univerzális”, meghatározott gépkocsimodellekhez ISOFIX rendszerben használható, de hagyományosan – biztonsági övvel rögzítve – minden más gépkocsiba is beszerelhető.
A gépjármű gyárilag beépített biztonsági öve feleljen meg az ENSZ EGB 16 sz. előírás követelményeinek, és alkalmas legyen a gyermekülés megfelelő rögzítésére. A kiválasztott darabot próbáljuk bele az autóba is. Különösen fontos ez a menetiránynak háttal beszerelendő változatoknál, mert előfordulhat, hogy a beépített biztonsági öv nem elég hosszú a rögzítéshez, esetleg helyszűke miatt nem szerelhető be az ülés.
Magyar nyelvű használati-kezelési utasítás nélkül ne vásároljuk meg a gyermekülést. A tájékoztatóknak magyar nyelven és részletesen, lépésről-lépésre, rajzokkal vagy fotókkal illusztrálva kell bemutatniuk a helyes és biztonságos beszerelés és használat módját.

Babámnak,
gyereknek

Súlycsoportok szerinti felosztás
– csoport: 0?10 kg,
kb. 9 hónapos korig
-+ csoport: 0?13 kg,
kb. 12 hónapos korig

E két csoportba tartozó – bébikagylók” a legkisebbek szállítására alkalmasak, amelybe a picik a gyermekülés saját állítható biztonsági övével köthetők be. Ezeket a bébiüléseket a menetiránynak háttal kell beszerelni (Reboard-rendszer) az első vagy a hátsó ülésre, a használati utasítás szerint. A rögzítés a gépjármű hárompontos biztonsági övével történik. Ez a hátranéző, félig fekvő helyzet a csecsemő számára ideális és biztonságos. A frontális ütközésnél fellépő erők a babát az üléshez szorítják, így a terhelés egyenletesen oszlik el. Tilos az első ülésre rögzíteni a hátranéző bébiülést, ha az autó ülését működő légzsákkal látták el, mert a légzsák súlyos, akár halálos sérülést is okozhat. Nem szerelhető be a gyermekülés, ha az előrebillenthető ülést/üléstámlát nem látták el rögzítő retesszel. Léteznek olyan több funkciós babakocsik, amelyekről a jóváhagyási jellel ellátott bébiülések levehetők, és a gépkocsiba szerelve biztonsági gyermekülésként használhatók. A bébikagylók majd mindegyike bébihordozóként is használható, otthon hinta- és etetőszéknek is alkalmasak. Néhány modellhez kiegészítőként napfénytető, lábzsák, szúnyogháló és esővédő is kapható.
I. csoport 9?18 kg,
kb. 8 hónapos kortól
4 éves korig

A gyermek már tud ülni, de még szüksége van a testét megtartó és körülvevő kagylóülésre, amelynek párnázott oldalai védik, megtámasztják a fejet, a felsőtestet és a csípőt, védik a térdeket. Ezek a gyermekülések az autó hátsó ülésére már csak a menetiránnyal megegyező irányban, a gépjármű hárompontos – az üléstől függően esetenként kétpontos – biztonsági övével rögzíthetők. A gyermeket az ülés állítható saját ötpontos övével lehet bekötni. A vállövek magasságát a gyermek méretéhez úgy kell beállítani, hogy az mindig a válla fölött fusson. A gyermek övrendszerét minden alkalommal be kell állítani. A biztonsági gyermekülések többsége több fokozatban dönthető. Az előretekintő üléseknél a szakemberek nem ajánlják az alvó helyzetet, mert csökkenti az ülés védelmi képességét és növeli a nyakcsigolya sérülésének kockázatát. Legjobb, ha az ülésben még szívesen alvó kisgyerek fejének megtámasztására utazópárnát, vagy a vállhevederre húzható párnácskát használunk. A legtöbb I. csoportba tartozó gyermekülés a 0 csoporttal összevont kategóriájú, tehát a 0?18 kg súlyú gyermekek számára ajánlott. 10 kg-ig a menetiránynak háttal kell beszerelni, 10 kg felett pedig a menetiránnyal megegyezően. Csecsemőkorban ajánlott az ülésszűkítő vagy fejszűkítő használata, amely biztonságosan megtartja a pici fejét és testét, nem – csúszkál” az ülésben.
II. csoport 15?25 kg,
kb. 3-7 éves korig
III. csoport 22?36 kg,
kb. 6-12 éves korig

A gyermek szabadon ül, de a felnőttek öve még nem elegendő a gyermek biztonságos becsatolásához. Ezek a biztonsági gyermekülések lehetnek a felsőtestet megemelő ülőpárnák, vagy az oldal- és fejvédelmet biztosító háttámlás ülésmagasítók. Sokuknál a fejtámasz magassága állítható, esetenként az ülés szélessége is. A kisebb gyermekek részére a háttámlát úgy alakítják ki, hogy bizonyos korig az ülés saját övrendszerét, majd az autó hárompontos biztonsági övét kell használni a bekötésre. Ezért a háttámlán övvezetőt is kialakítanak. Amennyiben az autó biztonsági öve rögzíti a gyermeket, az ülés fő funkciója megfelelő magasra emelni a gyermeket, hogy ne a nyaka előtt haladjon az öv, mert ez ütközés esetén fulladást okozhat. Ezen üléseknél – a saját övvel rendelkezőknél is – 15 kg felett már a normál felnőtt biztonsági övet kell alkalmazni, 25 kg felett pedig a háttámlát is célszerű levenni és ülésmagasítóként használni.
A jó ülésmagasítónak van mellső vagy hátsó övterelője, hogy a felnőtt öv semmiképpen ne kerülhessen veszélyesen a nyak közelébe. 12 évnél idősebb, de 150 cm-nél kisebb gyermekek magasító ülőpárnát használjanak, de mivel a vállöv túl közel fut a nyakukhoz, övvezetőt kell beszerelni, vagy olyan ülésmagasítót választani, amelynek saját övvezetője van.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop