Helyszűkében

Ne gondoljuk, hogy feltétlenül káosz, ha nincs MEG mindennek a helye, és az sem igaz, hogy az a rend, ha semmi sincs szem előtt. Az otthonossághoz mindannyiunknál hozzátartozik a személyes holmik jelenléte, de mindenki maga dönt arról, mit minősít efféle lélekmelegítő kellékeknek. Az ésszerű tárolás alapja, ha rendszeresség van a dolgok elhelyezésében, s bár szűkös a rendelkezésre álló hely, ezt sikerül titkolnunk.

 

 

Mindannyian ültünk már dobozhegyek között a szoba közepén és néztünk körbe kétségbeesetten, mert esélyünk sem volt elraktározni a tárolókban megbúvó holmikat.

 

Milyen jól jött volna akkor egy szakember, aki súg, hogy mit hova tegyünk!
A tárolás aranyszabálya, hogy csak az legyen elöl, amit rendszeresen használunk, illetve a használat gyakorisága szerint szortírozzuk a holmikat. Ésszerű pakolással helyet spórolhatunk és a tágasság érzetét kelthetjük, de ehhez első körben csoportosítani kell a dolgokat. Fontos, hogy az egész házban egyszerre tegyünk rendet, hiszen ami ma útban van a nappaliban, az nem foglal kisebb helyet akkor sem, ha ideiglenesen áttesszük a konyhába, majd onnan lomtalanítjuk ki egy év múlva. Legyünk nagyvonalúak: minden lomot selejtezzünk ki, majd a használat helye szerint csoportosítsuk a dolgokat.

Szoba vagy szekrény?
Manapság a tárolóhelyiségek is egyre nagyobb számban kapnak helyet a tágasabb otthonokban. A padlás nem megfelelő erre a célra, a pince nem elég száraz, s a társasházakban nincs is lehetőség a biztonságos elszigetelődésre. A spájz leginkább a háztartási holmik elraktározására szolgál, a gardróbban ruhaneműket halmozunk fel, de ezeken az íratlan szabályokon is bármikor változtathatunk.
Ha módunkban áll, tartsunk fenn lakáson kívüli tárolót a lomoknak, s otthonunkba csak a legszükségesebbeket költöztessük be. Legyen téli-nyári gardób(szekrény) és ágyneműtartó, külön polc a tartós
és mindennap használt élelmiszereknek, sőt, a gyerekszobában akár évszakonként cserélgethetjük a játékokat., hiszen olyan pöttömöt még nem teremtett az ég, amelyik ne unna rá időnként a kedvenceire.
A gyerekholmik terén se halmozzunk fel semmit, a kinőtt ruhákat ajándékozzuk el.
Helyszűkében a divatos járható gardrób helyett elégedjünk meg egy mindent elnyelő szekrénnyel, s a kamra tárgyait is elrejti egy jól méretezett konyhai tároló. Ha elegendő a helyiségek belmagassága, építhetünk dobogót, amelyben az összes nemkívánatos kacat elfér (ha sajnálunk tőle megválni).

A méret a lényeg.
S hogy mekkorák az ideális méretek –
Kész bútoroknál erre nincs gondunk, de a helykihasználást legjobban a méretre gyártott bútorral érhetjük el. A gardróbot tekintve egy kabátnak vagy női ruhának 120-160 cm kell az akasztós részben,
egy férfinadrág félbehajtva 50 cm helyet foglal, egy felnőtt cipő 25-35 cm hosszú, egy ing vagy blúz 50-60 cm hosszan lóg,
s a vállfáknak 60 cm-s mélységre van szükségük, egy összehajtott pulóver 40×45 cm, egy retikül 20×25 cm-t foglal. Az alsó és felső szekrények távolsága a konyhában min. 50 cm, hogy ne verjük be a fejünket, de max. 60, hogy még elérjük a felső szekrények felső polcát.
Nehéz dolgokat derékmagasságban tároljunk, magasra csak könnyű, nem törékeny holmikat tegyünk, alulra inkább
fiókos megoldást tervezzünk. Ne feledjük, hogy a túl mély polcokba nem látunk be, csak ha szemmagasság alatt vannak.
A kiforgatható sarokelemeknek és a százszázalékban kihúzható fiókoknak is az ideális térkihasználás a célja.
A tárolóhely kialakításánál fontos a pormentesség és a jó megvilágítás, illetve az átláthatóság, hogy mindenről tudjuk, hova került (ne restelljük felcímkézni a zsákokat, dobozokat).

Bútorcsoportok
Az önálló bútorok (polc, fiók, doboz, láda, szekrény, puff, szekrény) sok helyet foglalnak, de tetszés szerint továbbtehetők egy másik helyiségbe. A polcnál nagyon ügyeljünk az alátámasztásra. Ma már ezernyi speciális tárolóval találkozunk a dvd-tartótól a ruhaliften át a klaviatúrapadokig. A legésszerűbb megoldás, ha amúgy kihasználatlan terekben rendezünk be tárolókat: kémény mellé, alkóvban, beugróban, lépcső alatt.
Sok esetben a térelválasztást is megoldhatjuk polcokkal, szekrényekkel, így egyszerre két szerepkörben is megjelenhetnek a tárolók. A nagyméretű fix bútorok mellett kiemelkedő szerep jut a könnyedén mozgatható mobil tárolóknak, a dobozoknak, kosaraknak, állványoknak is, melyek bármely stílusú otthonba megfelelnek,
s bár nem túl időtállók, de olcsók, így újat vehetünk helyettük, ha elavulnak.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop