A szabadtéri tűzrakás és kerti grillparti a nyár egyik legkedveltebb időtöltése. Sok élelmiszeráruház kínál készre pácolt húsokat, csak rá kell tenni a rácsra, de magunk is pácolhatunk egyszerűen és változatosan, akár titkos receptet is kikísérletezve. Szebbnél szebb és változatosabb grillsütők is kaphatók, közöttük a tűzgyújtást segítő készítmények. Az alábbiakban néhány fontos alapszabályt ismertetünk a pácolásról és a tűzrakásról, nem csak kezdőknek.
ELÕKÉSZÍTÉS, PÁCOLÁS
Grillezéshez kizárólag friss húst használjunk, a nagyobbakat szalonnával, félbe vágott vöröshagymával borítsuk be, a széleit vagdossuk be, hogy ne ránduljon össze. Főleg a szaftos húst jó grillezni, mert a túl sovány (karaj) kiszárad, füstölt húsárut (pl. sonka) pedig lehetőleg ne grillezzünk, mert a magas hő hatására rákkeltő vegyületek keletkeznek.
A szeletelt húsokat célszerű a pácolás előtt egy kicsit klopfolni, majd a sütés előtt csomagoljuk alufóliába (legalább kétszer, hogy a forgatás közbeni sérülés miatt ne csurogjon el a húslé), így jól megpárolódik, és szaftos is marad. Mindig az alufólia matt fele nézzen a parázs felé. Ha alufólia nélkül sütünk, a szeleteket csak egyszer forgassuk meg, különben sok levet veszítenek. A hús akkor sült át, ha a villa nyomán megjelenő húslé már nem véres. A legtöbb grillétel elkészítéséhez 20-30 percre van szükség, kivéve ha marhahús a menü. Mielőtt föltálaljuk a grillt, bontsuk ki a fóliából, és egy kicsit pirítsuk meg. Ha fólia nélkül sütjük a húst, acélrácsot használjunk, mert arra nem ragad rá a hús.
Tűzrakóként a földön rakott tűz fölé állított rostély éppúgy megteszi, mint a lábakon álló, guruló, állítható csodaszerkezetek. A tűz akkor megfelelő, ha nagyjából egyenletesen fehér, pernyés és mindenhol körülbelül azonos mértékben izzik a parázs. Ez akár fél órába is beletelik, de várjuk ki türelemmel. A tűz erősségét a parázs szét vagy összehúzásával tudjuk szabályozni. A grillrácsot ne kenjünk be sütés előtt olajjal, mert ráég. Mindig lassan, nagy parázs fölött süssünk, a lángtól ugyanis könnyen megég a hús, miközben a belseje sületlen marad. A grillekhez a mártásokon kívül friss kenyeret és friss salátákat kínáljunk.
TÛZRAKÁS
Az aprófát és újságpapírt manapság folyékony készítmények váltják fel (faszéngyújtó és lámpaolaj, faszéngyújtó folyadék stb.). Megkönnyítik a tűzgyújtást, különösen a lángra nehezen lobbanó faszén esetében, ugyanakkor elővigyázatlan használat mellett komoly balesetet, égési sérüléseket okozhatnak. A tűz meggyújtásához egy alkalommal csak kevés (max. 1 dl) folyadékot szabad a fára vagy faszénre önteni. Várjuk meg, amíg folyadék beszívódik, csak utána gyújtsuk meg. A gyújtófolyadékot tilos közvetlenül az izzó szénre, nyílt lángba vagy bármilyen egyéb felhevített anyagra önteni, a maradékot tartalmazó flakont pedig zárjuk vissza és vigyük árnyékos helyre, nehogy belobbanjon a gőze. Kerüljük el, hogy a folyadék vagy a párlat bőrre, szembe kerüljön, mert viszketést, bőrirritációt okozhat. A kisgyermekeket biztonságuk érdekében ne engedjük a tűzgyújtó hely közelébe mindaddig, amíg parázslik a tűz.
Mézzel sült oldalas
Hozzávalók: 80 dkg sertés oldalas, 4 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál borecet, 1 evőkanál méz, 2 dkg szezámmag, só
Az oldalast a bordacsontokkal párhuzamosan 2-3 ujjnyi darabokra vágjuk. Az olívaolajat elkeverjük a borecettel és a mézzel, végül hozzáadjuk a szezámmagot. Az így elkészített marináddal a húsokat bekenjük, majd letakarva a hűtőbe tesszük és 8-10 órát érleljük. Sütés előtt a húst sózzuk, majd az oldalas darabokat egymás mellé a grillrácsra helyezzük, és többször forgatva ropogósra sütjük.
Elkészítési idő: 40 perc + pácolás.
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások