Lakásunk dekoratív színfoltja lehet az általunk megtervezett gipszkarton fal, amely mögé elrejthetjük az évek során összegyűlt apróságainkat, emléktárgyainkat, De akár vízi kedvenceinket is tarthatjuk üvegvitrin mögött, vagy színes mediterrán falfülkében. A lakberendező (vagy akár magunk) készítette rajzzal forduljunk szakemberhez, aki megépíti a gipszkarton falat.
A gipszkarton válaszfalak nem valódi teherhordók, belső válaszfalakként, egy vagy két rétegben a helyszínen szerelhetők össze, de elég jól terhelhetők: képesek akár mosdó, könyvek, tükör, üvegpolc, egyéb fali tárgy hordására.
A szerelés beméréssel és előrajzolással kezdődik, ezt követi a profilok rögzítése, majd a gipszkarton lapok felszerelése az egyik falvégtől kezdve. A szigetelőanyag csúszásmentes behelyezése után történik a második falsík szerelése. Ajtó- és ablaktokoknál, falfülkék kialakításánál, illetve más épületrészekhez való csatlakozásoknál további profilokat kell beépíteni.
Csak a már feszültségmentes gipszkarton lapok glettelhetők (nagy nedvességtartalom és hőhatás miatt feszültség keletkezhet, amely repedést okozhat a lapokon).
Magas követelmények esetén az egész felületet glettelni kell (surlófény, fényes felület). A kész gipszkarton fal a kívánt színre festhető. Lehetőség szerint használjunk több színárnyalatot, hogy kiemeljük, mozgalmasabbá tegyük a különböző felületeket.
Számos mód kínálkozik egy-egy ilyen gipszkarton fal ötletes kihasználására. Üvegpolcok, fabetétek, dekorlemezek kombinációjával egyedi megoldások alakíthatók ki, halogénizzók beszerelésével pedig csak fokozódik az izgalmas látvány.
Gipszstukkót is igénybe vehetünk a díszítéshez. Használhatjuk tagolóelemként (oszlop) és lezáró elemként is (rejtett világítás takarása) a kiválasztott gipszcsíkot. Régi polgári lakások díszeként jelent meg a csillár körüli rozetta, a mennyezet és a fal találkozását takaró stukkó. Ma feléledőben van e dekorációs elemek használata, számos cégtől kérhetünk információt, illetve válogathatunk a legkülönfélébb minták között.
Némely vállalkozás a meglévő rozetta vagy stukkó felújítását is vállalja, érdemes pénzt és energiát fordítani arra, hogy ezek
a szép motívumok ismét régi fényükben pompázhassanak.
Álmennyezet kialakítására is lehetőségünk van. Különféle alakzatok létrehozásával, szinteltolással és játékos színhasználattal egyedi mennyezeteket készíthetünk. A beépített világítótestek méretének variálása további megoldásokat kínál.
Vizes helyiségekben ügyeljünk arra, hogy a megfelelő (zöld) gipszkartont használjuk! A piperedolgok elhelyezésére a falfülke kiválóan alkalmas. Az egyéni ízlés szerinti csempeburkolat jól tisztítható, magát a mosdót is beépíthetjük ilyen módon.
Hozzászólások