Gázkonvektor – a mostohagyerek

A nyolcvanas években nagy népszerűségnek örvendő gázkonvektoros fűtési rendszert számos kritika érte, mióta megjelent hazánkban. A „vád képviselői” elsősorban a gazdaságtalan, költséges fűtést hangoztatták. Úgy tűnik azonban, hogy a Németországban végzett mérések mást igazolnak.

 

 

Forrás: www.epitinfo.hu/www.epitesiportal.hu

 

A mérések szerint, miután a hagyományos központi gázkazánnal történő fűtésről áttértek a konvektoros fűtésre, mintegy 20 %-kal csökkent az energiafelhasználás. Az ok nem feltétlenül a kazán és a konvektor hatásfokbeli különbségében keresendő, tehát az alacsonyabb energiafelhasználás nem azt jelenti, hogy az eddigi feltételezésekkel szemben a konvektor mégiscsak jobb hatásfokkal fűt. Sokkal inkább a használat mikéntje a magyarázat.

A hagyományos gázkazán általában nem a fűtendő helyiségben szokott lenni, ezért a hőleadás közben némi veszteséggel kell számolni. Ellenben a gázkonvektor mindig az adott helyiségben helyezkedik el, a hőt közvetlenül tudja leadni a környezetének. Nem elhanyagolható, hogy az őrláng is ad némi meleget, így "alapjáraton" is hasznosítjuk valamelyest a konvektort. Szintén előny, hogy a hőfokot általában a konvektoron lehet állítani, azaz minden helyiségben külön lehet beállítani az adott szoba hőmérsékletét, míg a kazán esetében egységes meleget kell biztosítanunk a teljes lakásban.

Szintén a konvektor mellett szól, hogy mivel közvetlenül képes a hőt leadni a szoba levegőjének, így viszonylag gyorsan felfűti a lakást, nem kell megvárni, míg a falak is átmelegednek. Ez lehetővé teszi, hogy amennyiben nap közben senki nem tartózkodik otthon, letekerjük a konvektort, és hazaérve körülbelül fél óra alatt ismét elérhetjük a kívánt hőfokot. A szoba felfűtése közben a konvektor kellemes sugárzó hőt ad, amely jó hatással van az emberre, arról nem is beszélve, hogy amennyiben a szoba levegőjét sugárzó hővel fűtjük, a megszokottnál egy-két fokkal alacsonyabb hőmérsékletet is elegendőnek érzünk. Mindemellett azt is érdemes figyelembe vennünk, hogy míg a gázkazán elektromos árammal működik, addig a gázkonvektor használata közben semmilyen segédenergiára nincs szükségünk.

Sokan azonban a fűtés megválasztásánál nem csak a fenti energia- és költséghatékonysági szempontokat veszik figyelembe, hanem az esztétikát is. Mi tagadás, ezen a téren van még mit javítani a gázkonvektorokon, de akinek sikerült felkelteni az érdeklődését, az azért bátran nézzen szét egy üzletben, vagy akár az interneten. Meg fog lepődni, milyen sokat változott a dizájn a konvektorok terén, már nem csak a jól ismert 80-as évekbeli készülékekkel találkozhatunk.

Aki szeretné meglévő fűtését lecserélni, vagy még nem döntötte el, milyen rendszerrel fogja épülő otthonának fűtését megoldani, annak még egy apró adalék a gázkonvektorról. Míg egy átlagos központi fűtés kialakítása elérheti a másfél – kétmillió forintot is, addig a konvektoros fűtést két- háromszázezer forintból is "megúszhatjuk". A gázkonvektoros fűtéshez ugyanis nem szükséges kiépíteni egy rendszert, mindössze a készülékeket kell megvásárolni és beüzemeltetni.

Mindenkinek egyéni igényei vannak, ha fűtésről van szó, nem jelenthetjük ki egyértelműen, hogy minden háztartásban megfelel a gázkonvektoros fűtés. Ennek a cikknek nem a konvektorok melletti kampányolás a célja, hanem egy – talán méltatlanul mellőzött – alternatíva bemutatása. Aki tehát még nem döntött, annak érdemes figyelembe vennie ezt a lehetőséget is.


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop