Fűtéskombináció

Az energiaárak dinamikus növekedése egyre gyorsabb megtérülést kínál a gázfűtést részben vagy egészben kiváltó alternatív fűtési rendszerek vásárlóinak. Összeállításunkban a kombinált fűtés megoldásait gyűjtöttük csokorba.

 

 

Ma már nyilvánvaló, hogy a gázár-támogatási rendszer átalakítása miatt a gázfűtés ára két éven belül drasztikusan emelkedik, egy 100 négyzetméteres családi házban élő család havi fűtés számlája jövőre minimum 10 ezer forinttal múlja felül a tavalyi állapotot. Mit tehetünk –

 

Kevesebb gázt!

Mivel a gázár növekedése ténykérdés, költségeink mérséklése érdekében a felhasznált gáz mennyiségét kell valamilyen módon csökkentenünk. Kitűnő megoldás erre a fal-, födém-, és a nyílászáró-szigetelés, vagy a jobb hatékonysággal üzemelő fűtéstechnikai eszközök (pl. kondenzációs kazán) rendszerbe állítása, most azonban mégsem ezzel foglalkozunk, hanem a gáz részbeni kiváltására képes alternatív fűtőanyagokat és technikai megoldásokat állítjuk fókuszba.

Egyszerű, de nagyszerű

Nem kell jósnak lenni ahhoz, hogy tudjuk: ismét divatba jön a cserépkályha és a kandalló. A beruházás ugyan minimum 100 ezer forintos beruházást igényel, de kétszeresen is megtérül. Egyrészt anyagilag, hiszen – különösen vidéken – a tűzifa ára fűtőérték alapon számolva már ma is olcsóbb a földgáznál. Másrészt életminőségben, ugyanis a duruzsoló tűz varázsa nemcsak a testet, de a lelket is melengeti. Persze ezek az eszközök nem az egész lakás fűtésére alkalmasak, de használatuk a nappali, folyosó fűtésének részbeni kiváltásával már napi egyszeri bekészítés esetén is hatásosak.
Még jobban jár anyagilag, aki a gáz bevezetésekor nem dobta ki a régi vegyestüzelésű kazánt. Itt csak egy kart kell időnként elfordítani, hogy ismét hagyományos fűtőanyag vagy újfent gáz melegítse a radiátorokban keringő vizet. Miért jó ez – Az év során rengeteg éghető anyag gyűlik öszsze (gallyak, papír, használt sütőzsiradék stb.), ráadásul a hulladékelhelyezés problémáját is oldja a tüzelés. Persze a tüzelőanyag aprítása, hamuzás napi elfoglaltságot igényel, tehát csak az vágjon bele a beruházásba, aki hajlandó napi 10-15 percet fizikai munkára áldozni.

A jövő megérkezett

Érzékelhető gázmegtakarítás kényelmi kompromisszumok nélkül is elérhető, persze ehhez először minimum 1-2 millió forintot kell befektetni. Szakértők szerint a legnagyobb kifutás előtt álló kombinált fűtési mód a napenergia hasznosításán alapul. Egy 4-6 négyzetméteres napkollektor éves szinten egy négyfős család használati meleg víz igényének akár 80 százalékát is képes előállítani azáltal, hogy előmelegített víz kerül a bojlerba. Bár a beruházási összeg első pillantásra borsos, mivel a fűtőanyag ingyen van, a befektetés 10-15 éven belül megtérül. Sajnos a fűtés tekintetében már nem ilyen jó a helyzet: egy lakás fűtése a melegvíz-előállításnál nagyságrendileg nagyobb energiát igényel, tehát lényegesen több kollektor (nagyobb befektetés) szükséges.
Másik ésszerű, már ma is jól elérhető megoldás a hőszivattyú. A fordított hűtőszekrény elvén működő, a földben elraktározódott energiát hasznosító készülék előnye, hogy télen fűtésre, nyáron hűtésre is hasznosítható, hátránya, hogy 4-6 millió forintos induló befektetést igényel, igaz, alacsony hőmérsékletű fűtési rendszer (pl. padlófűtés) képes a gázfűtés teljes kiváltására.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop