Folytonosság és megújulás

Novák István szegedi főépítésznek is köszönhetően különösen az utóbbi években Szeged építészeti, kertépítészeti kultúrája kiemelkedően magas színvonalra emelkedett, mintegy visszatalálva az elődökhöz, akiknek városszeretete, szakértelme, munkája nyomán ez a város méltán szerzett magának európai rangot, elismerést. A mai színvonal-emelkedés egyaránt érvényes az önkormányzat megrendelésére, anyagi támogatásával épült, épülő létesítményekre, mind pedig a kifejezetten magánerőből születőkre. Ami annál is inkább érthető, hiszen lényegében ugyanazoknak a tervezőknek, kivitelezőknek a munkáját, tehetségét dicséri ez is, az is. S ami különösen örvendetes: a rangos idősebb generáció mellett mindinkább szóhoz jut a közép- és fiatalabb generáció is. A továbbiakban az ő munkáikból mutatunk be néhányat, remélve, hogy ezek olvasóink tetszését is elnyerik, esetleg tanulságul szolgálnak az általuk elgondolt lakások, kertek építéséhez.

 

 

 

Tibor 1991-ben diplomázott a Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérmöki Karán. Több országos pályázaton sikerrel indult, állandó megrendelői közé tartoznak a környező települések önkormányzatai (például Szentes Kossuth terének, az általános iskola tornatermének építési, kiviteli tervei). A középületek és társasházak tervezésén túl természetesen családiház-terveket is készít. Tapasztalatai szerint a családi – tervtanács – (szülők, rokonok, barátok) sokszor rossz irányba viszi a tervezést, hiszen ők csak a nekik fontos szempontok alapján nézik az épületet, ami nem feltétlenül egyezik meg a megrendelő igényeivel. Az épületgépészet kiépítésekor – biztonságtechnika, épületfelügyeleti rendszer, napkollektor későbbi beépíthetősége, klimatizálási alapcsövek elhelyezése – célszerű figyelembe venni a technika intenzív fejlődését, ha többségük ma még luxusszámba megy is. Később talán már könnyebben elérhetők lesznek, ezért a megrendelő figyelmét fel kell hívni a lehetőségekre.

 

 

A szegedi születésú Papp Zoltán a Tömörkény István Művészeti Szakközépiskola szobrász szakán érettségizett, majd a BME Középülettervezési Tanszékén diplomázott. A későbbiekben még tanulmányokat folytatott a BME Rajz és Formaismereti Tanszékén, ahol színdinamikával és építészeti formatervezéssel gazdagította ismeretanyagát. A jellegzetesen eklektikus Szeged, a szecesszió karakteres szép jegyeivel együtt, külön kihívás a tervezőknek. A tervező két családi házat és egy többlakásos házat mutat be munkái közül.

 

 

Shulcz Péter sokféle tervezési feladatot végez, a családiházak mellett az utóbbi időben Szegeden mind több társasház tervezésére is kap megbízást. A legnehezebb feladatok egyikének a családi ház tervezését tartja, hiszen gondolatilag annyira különbözik egy jól és egy rutinból megtervezett, sablonokkal tűzdelt családi ház, mint a szabómester által a megrendelőre szabott ruha és a konfekció. Jó házat tehát nem lehet gyorsan megtervezni. Házait éppen ezért nem jellemezik azonos stílus – vagy formajegyek, hiszen az épület nem a stílusától válik korszerűvé. Eddigi tapasztalatai szerint ezen elvek betartása mellett vállalható, nagyszerű házak születnek. Az anyagi háttér is igen jelentősen befolyásolja a születendő épület létrejöttét, de nem elsődlegesen, mert mindig van másik megoldás, mindig vannak anyagok, amelyek olcsóbbá tehetik a tervezett házat. Az általa tervezett szegedi családi házak közül kettőt, társasházai közül egyet választottunk ki bemutatásra.

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop