Feng Shui A TÉR PSZICHOLÓGIÁJA

Előző számunkban Szilvásy Judit építőmérnökkel, feng shui tanácsadóval bemutattuk egy családi ház kertjén keresztül a térrendezés ősi kínai művészetét. Ezúttal a lakásban folytatjuk a feng shui szabályainak ismertetését.

 

 

Minden háznál és lakásnál fontos, hogy a bejárati ajtó széles legyen, pontosabban ez legyen a legszélesebb ajtó, és az előszoba mindig a ház méretét tükrözze – mondja Szilvásy Judit. – Ha a lakás nagy, akkor az előszoba is legyen nagyobb, ha nem elég tágas, akkor tükrökkel lehet megnövelni a térhatást. A képeken bemutatott családi házban elég tágas az előszoba, kényelmes kanapé is helyet kapott

 

a bejárati ajtó mellett, hogy a négytagú család le tudjon ülni a cipőhúzáshoz. A növények mindenütt fontosak, mert a mai rohanó világban minden elgépiesedik, de a növényekkel be tudjuk hozni a természetet az otthonunkba. Nagyon fontos, hogy az előszoba megfelelően és hangulatosan legyen megvilágítva, fényesnek kell lennie, hogy szívesen térjünk haza. A bejárati ajtónál ajánlott szélcsengőt felfüggeszteni. E ház esetében még nincs, de tanácsoljuk, hogy tegyenek fel egyet. Az oszlopokat a feng shui nem nagyon szereti, mert visszafogják a csi áramlását. Itt díszítőelemként funkcionál, növényeket tartanak rajta, s mivel a sarokban található, egy szép építészeti elemként jelenik meg. A lépcsővel kapcsolatban – elrendezése mellett – lényeges az is, hogy a lépcsőfokok tömöttek, zártak legyenek, mert így nem hatol át rajtuk az energia. A lépcső funkciója, hogy az életenergiát a földszintről felvigye az emeletre. Ezt úgy lehet elérni, hogy szőnyeget terítünk a lépcsőre, vagy hosszúkás levelű növényeket helyezünk el a lépcső mellett, melyek szintén felfelé viszik az energiákat.

 

– A háziak a lépcső mellé egy vázát tettek. Előnyös ez, vagy nem ajánlott?

 

– A lépcső merevségét oldja ez a kecses, íves váza. A váza egyébként a bejárat közelében nagy szerencseszimbólum a feng shuiban. A szőnyeg színét is tudatosan választották meg, mert a lépcső a Hírnév területére vezet fel. A terrakotta színű szőnyeg pedig erősíti ennek a területnek a csijét.

 

– Milyen elveket kell követnünk a nappali kialakításánál?
– A nappaliban a bútorok elrendezésénél ügyelnünk kell arra, hogy az ülőgarnitúrából lássuk a bejárati ajtót, ez itt szépen megvalósul. Úgy gondolom, hogy ebben a helyiségben túl sok párnát tettek a kanapéra. Háttal az ablaknak ülni nem a legjobb, ezért azt ajánlom, hogy tegyenek növényeket az ablakpárkányra. A sarokban lévő növény itt előnyös. A szúrós, hegyes levelű növényeket a feng shui nem kedveli, helyette szív alakú, vagy gömbölyded levelű növényeket ajánlunk, mert ezek a levelek nem – szurkálósak”, nem támadó jellegűek.
– A világításnál fontos, hogy a lámpák lefelé, vagy fölfelé szórják a fényt?
– Ebben a nappaliban jók ezek a lefelé világító lámpák. A szoba belmagassága megfelelő, nem az átlagos panellakás magassága, így a fényt nyugodtan irányíthatjuk fentről lefelé, ezzel lesz kellemes a képek megvilágítása is. A nappali a délnyugati területre, tehát a Párkapcsolat helyére esik, ami a föld elemhez tartozik. A fal és a kanapé színe helyesen ennek a területnek a csijét erősíti. A Párkapcsolat területén mindent párosával célszerű elhelyezni, az ablakban például két kacsa látható, ami nagyon jó hatással van ennek a területnek a csijére. A kacsák a feng shui szimbólumrendszerében a házastársi hűséget szimbolizálják. Ebben a térben az osztott ablakok nem a legjobbak, hosszú távon kicsit szűk látókörűvé tehetik az itt lakókat. Jobb lett volna, ha az ablak egybefüggő. Az ovális asztal sokkal kellemesebb, mint a négyszögletes, mert nem érezzük a sarkok – támadó” jellegét. Kellemes időtöltést, jó beszélgetési, tévénézési lehetőséget teremt a szoba hangulata.
– A jobb oldali ablakból kilátás nyílik a télikertbe?
– Sőt, még a kerti épületeket is láthatjuk a télikert mögött. A feng shui nagy gondot fordít arra, hogy ablakkal szemben ne legyen ajtó. Ha mégis előfordul, akkor vagy függönnyel, vagy szélcsengővel javít a helyzeten. Az itt látható kolomp nagyon jó erre a célra. Olyasmit kell belógatnunk a térbe, amin megakad a szemünk, itt a macskás kolomp zsinórja szolgál erre a célra. Ezt a gyerekek napjában többször meg is huzigálják, főleg akkor, ha a télikertben gyülekezik, vagy itt étkezik a család. Az ablakban lévő kristályváza, mivel megtöri a fényt, sejtelmes fényjátékot hoz létre, a szivárvány összes színével beteríti a télikertet. Fantasztikus érzés lehet ilyenkor itt ülni és figyelni a szivárvány áradatát. A hegyes levelű növények az ablakba téve betörésvédelmet nyújtanak, tehát az ilyen növényeknek és a kaktuszoknak csak az ablakpárkány az egyetlen megfelelő helye. Az ablakpárkányra egyébként elhelyezhetünk számunkra kedves tárgyakat, itt rézedényeket láthatunk. A saját elemünket szimbolizáló tárgyak a legjobbak, mert ha rájuk nézünk, akkor jókedvvel, megelégedettséggel töltenek el bennünket.
– A fürdőszoba mennyire fontos terület a feng shui tanai szerint?
– A fürdőszobát sem kell másodlagos fontosságú helyiségnek tekinteni. Manapság nagy divat a hatalmas fürdőszoba, ahol szinte lakni lehet. A fürdőszobába is növényekkel vihetjük be a természetet.
A fürdőszoba a nappali fölött helyezkedik el, így – egyezően a nappalival – ez is a Párkapcsolat helyére esik. Az elemünknek megfelelő páros jin-jang gyertyát elhelyezve erősíthetjük a terület csijét. A tükrök nagyságánál figyelembe kell vennünk, hogy kényelmesen – elférjünk” bennük. A fürdőszoba bútorzatán kedves jelképeket tehetünk a fogantyúk helyére. Ebben a fürdőszobában a hal fogantyú a sok utódot szimbolizálja. Játékosságával elfeledteti velünk, hogy valójában egy fürdőszobában vagyunk. A fürdőszoba külső falára azért került a házaspárt ábrázoló festmény, hogy ezzel is ellensúlyozzák a fürdőszoba rossz elhelyezkedését, és erősítsék általa
a Párkapcsolat csijét.
– Mi a benyomása az emeleti gyerekszobáról?
– Amíg a gyerekek kicsik, fontos, hogy a szobájukban színkavalkád legyen, hogy az érzelmi és szellemi világuk gyorsabban és megfelelően fejlődjön. Ez itt nagyon szépen megvalósul, színekben gazdag, kellemes hangulatú a szoba. A lágy, ívelt formák jellemzők itt is, de az ágyra egy nagyobb takarót tennék, hogy az ágy sarka ne mutasson a bejárati ajtó felé. Ez ugyanis olyan, mintha kitessékelne minket a szobából. Jó, hogy a mennyezet világosabb színű a falaknál, ez növeli a belmagasságot, tágasabbnak tűnik a szoba. A gyerekszobában minden megfelel a feng shui elveinek.
– Ebben a házban az étkező és a konyha egy térben van. Ez milyen hatással van a csi áramlására?
– A feng shui szereti elkülöníteni a konyhát az étkezőtől. Azt mondja, hogy a konyhában ne nagyon étkezzünk. Manapság nagyon divatosak az amerikai konyhák, amikor a nappalinak egy része maga a konyha. Ilyenkor válasszuk el a konyhát az ebédlőtől. Mindig figyeljünk oda az élekre, hogy amikor belépünk egy helyiségbe, milyen bútornak az éle irányul felénk. Az él elé helyezett növény tompítani tudja annak rossz érzést kiváltó hatását, semlegesíti. Ebben a konyhában a fal éle elé helyezett kardvirág tölti be ezt a szerepet. Az ebédlőben mindig párosan legyenek elrendezve a székek, és soha ne legyen óra a falon, mert az az idő múlását szimbolizálja. A modern dolgokat mindig ötvözhetjük a régiekkel, ahogy ebben a konyhában is egy régi típusú sütőt helyeztek el. Ennek a sütőnek azonban itt nincs jó helye, mert túlságosan közel van a falhoz, nehéz hozzáférni. Jobb lett volna az elrendezés, ha harminc centivel odébb teszik. A konyhában látható képkeret segítségével harmonikus hatást érünk el. Tűz elem a sütő, a fal föld elem, mert sárga, és a kép fém elem. A tűz, föld, fém elemek egymásutánjával itt a feng shui szempontjából harmonikus területet kapunk. Az ebédlőben a sok ablak nem megfelelő, javaslom, hogy tegyenek fel függönyöket, vagy növényeket helyezzenek az ablakba, idegesítő az ablakokon átáramló sok energia. (A család csak két hónapja lakik ebben a házban, ezért nincsenek még függönyök. – A szerk.)
– A folyosón egy kis beugróban sok szép, apró tárgyat helyeztek el. Mit szolgál ez a gyűjtemény?
– Hobbisarkot, vagy házi szentélyt minden lakásban érdemes kialakítani, itt a számunkra kedves tárgyakat tarthatjuk. Például ha gyűjtünk valamit: köveket, kristályokat, kis szobrokat, tobozt. Ebben a házban a Kreativitás életterületén helyezkedik el a hobbiszekrény: mindenféle apró katonákat, metszett köveket helyeztek itt el, amelyeket a világ minden tájáról kaptak vagy vásároltak. Ezek a kreatív energiát erősítik, ami a fém elemhez tartozik. Ezen a területen egyébként mind az öt elem megtalálható: az üveg a víz elem, a gyertyák hosszúkás alakja a fa elem, a gyertya színe tűz elem, a doboz és a sárga fal föld elem, s a fém elemet képviselik a kis szobrocskák. E terület harmóniát áraszt, a háziak biztosan szívesen üldögélnek ezen a helyen esténként, és nézik a megvilágított hobbiszekrényt.
– Hasonlóan kedves hely a falikút és környezete.
– A télikertben kialakítottak egy vízvételi lehetőséget egy patinás falikúttal. Figyeljük meg a kút egyszerűségét, a ház ura festette le ilyen szép színűre. A mögötte lévő terméskő fal még jobban kiemeli a kút szépségét. A falikút fölötti kép gyíkokat ábrázol, ami a tűz elemet képviseli. Víz elem a vízcsap, föld elem maga a kő, fém elem a beton színe, és fa elem a kép alakja, valamint a kút hosszúkás formája. Tehát az öt elem, s rajtuk keresztül az összhang a ház e részén is megtalálható.
– Ebben a házban ezek szerint már két helyen is megtalálható az öt elem teljes harmóniája. Hogyan hat ez a ház többi részére?
– Azon a területen, ahol az öt elem által megvalósult a harmónia, szívesen üldögélünk vagy töltjük el az időnket. A tudatalattinkra hat a harmónia, ami nem is tudatosul bennünk, s ezért nem is tudjuk megmagyarázni, hogy miért érezzük jól magunkat abban a térben. Ez a hatás az egész házra kihat, de arra a területre koncentrálódik, ahol az elemek miatt megvalósult a harmónia.
– Hogyan rendezzük be a dolgozószobát, hogy minél nagyobb kedvvel munkálkodjunk?
– A dolgozószoba berendezése akkor optimális, ha az ajtóval szemben és átlósan, a legtávolabbi helyen van az íróasztal. Így most háttal ülünk a falnak, mert ez egy olyan helyiség, ahol ezt nem lehetett megvalósítani. Ezért kíséri a fal szögletes vonalát egy áramvonalas asztal. Ha ilyen kreatív asztalt tervezünk, úgy érezzük, hogy az asztal vár minket és befogad, az asztal öblében ülünk. Nem jó az ablakkal szemben ülni, de növényekkel megoldhatjuk a takarást. Segítségükkel nem vonják el figyelmünket az utcai, kerti történések. A rend a lelke mindennek elv alapján célszerű iratainkat függőleges irattartóban tartani. Figyeljünk oda, hogy a mellettünk levő szekrény vagy dohányzóasztal éle ne irányuljon az íróasztal felé.
Nagyon fontos a helyi megvilágítás. Az általános világítás nem ösztönöz arra, hogy leüljünk dolgozni, de ha megvilágítjuk az íróasztalt, akkor szinte vonz minket, hogy üljünk oda. Ha nincs kedvünk munkához látni, egyszerű megoldás, ha gyertyát gyújtunk az íróasztalon, s amellett kezdünk el dolgozni. Az akvárium, a halak mozgása elvonhatja a figyelmünket a munkától, így nem igazán célszerű az íróasztalra tenni. Vigyázzunk arra, hogy a dolgozóban is egészségesek legyenek a növények, a satnyákat mindig cseréljük ki szépekre.
– A számítógépet célszerű letakarni?
– A gép sugárzása nem számottevő, ezért használaton kívül nem kell letakarni, de fontos, hogy a hálószobában ne legyen számítógép.
– Milyen eszközökkel dolgozik a feng shui a díszkacsákon, halakon kívül?
– Az elefánt és a teknős a hosszú élet szimbóluma, tehát érdemes az Egészség területén elhelyezni ezeket a jelképeket. A hal lehet a Gazdagság szimbóluma is. A kagyló az Utazás szimbóluma, illetve a Hírnév területre helyezve a hírnevünkhöz tartozó energiát tudja erősíteni. A lakásban több kis – szigetet” alakítsunk ki, amelyre ha rátekintünk, energiával töltődünk fel. Olyan tárgyakat válasszunk e sziget lakóinak, melyekhez kellemes élmények fűznek, jó kedvre derítenek. A feng shui működéséhez általában minden háztartásban megvannak a megfelelő tárgyak és kellékek, csak éppen nem a megfelelő helyen. Ha a feng shui elmélete szerint átrendezzük az otthonunkat, sokkal sikeresebb, harmonikusabb életet élhetünk, amellett, hogy nagyon jól érezzük magunkat az otthonunkban. Fontosak a képek is, de a szegénységet, szomorúságot, elmúlást ábrázoló alkotásokat a feng shui nem kedveli, de legalábbis tegyük vidámabb keretbe, helyezzük semleges területre.
– Mit javasol azoknak, akik bérelt, berendezett lakásban laknak?
– Az apró tárgyak áthelyezésével is javítani lehet a környezeten. Például egy pár kacsát a Szerelem területére helyezve a csi áramlása kedvezőbb lesz a párkapcsolatra. A feng shui nem pénztárcafüggő, egyszerű dolgokkal is lehet nagyon ízléses lakást kialakítani. A kopott bútorok helyett nem kell rögtön újat venni, le lehet festeni azokat, illetve kilós boltban lehet anyagot vásárolni, föl lehet öltöztetni.
– Ha rendet teszünk a lakásban, már az is pozitívan hat vissza ránk?
– Ahogy már említettem, a – Rend a lelke mindennek” elv fontos, s rendrakáskor, takarításkor teret engedünk az újnak, megérezzük az új lehetőségeket. Emiatt szívesebben térünk haza, jobb lesz a hangulatunk, nagyobb kedvvel tevékenykedünk otthon is.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop