Szemét nélkül márpedig nem lehet élni. A kérdés csak az, hogyan tudjuk a környezetünket megkímélni a magunk termelte hulladéktól. Ha környezettudatosan vásárolunk és viszonyulunk a háztartásunkba bekerülő anyagokkal, megfelelő stratégiával csökkenthetjük a környezet terhelését.
Az első lépés, hogy haza sem visszük (nem veszünk italt fémdobozban), vagy a lehetőségekhez képest csökkentjük a lakásunkban a hulladékot (visszaváltható üvegben vesszük az italokat).
Szelektív hulladékgyűjtés
A szelektív hulladékgyűjtéshez fel kell készíteni otthonunkat. Tulajdonképpen az a cél, hogy minden egyes szemétdarabot a majdani sorsa szerint külön tároljunk a hagyományosan kukába ömlesztés helyett.
A konyhai hulladék külön kezelése csak kertes társasházban, kertes házban jöhet szóba. A komposztálóban a zöldség-, gyümölcsmaradék mellett a kerti hulladékoknak – avar, fű, nyesedék – is helye van. A komposztáló azonban nem szemétdomb, ne rakjunk bele csontot, húsmaradékot, olajat, zsiradékot, macska- és kutyaürüléket, gazt. A fém, üveg, műanyag, kő, nyomtatott papír, kartonpapír, porzsák, de még hamu (kivéve fahamu) se való bele. A hulladékgyűjtő helyeken (a MÉH utódai) átvesznek mindenféle papírt (fehér, színes újságot, kartonpapírt), fémet (semmire sem használható vas-, alumínium-, rézcsövek, -rudak, -lemezek), és még pénzt is adnak érte.
A hulladékudvarok ellenszolgáltatás nélkül veszik át a színes és fehér üvegeket, PET palackokat (ásványvizes, üdítőitalos palackokat), papírt, kartont, fém italdobozt. Bizonyos veszélyes hulladékokat is átvesznek, mint használt sütőzsiradékot (étolajat, zsírt), fáradtolajat és csomagolóanyagait, szárazelemet, akkumulátort, elektromos hulladékot, elhasználódott háztartási gépeket (pl. televíziót, porszívót, mosógépet), elavult számítástechnikai eszközöket.
A levágott fűnek, lehullott leveleknek külön szemeteszsák vásárolható, melyeket a kukák ürítésével egyidejűleg elszállítanak a szemetesek.
A lakásfelújítás maradványainak – beszáradt mész, megkötött cement, összetört csempe, feltépett padlószőnyeg – helye sem a kukában van. Ha összegyűlik egy kisebb konténernyi (5 m3) sitt, el kell szállíttatni. Annál, mint hogy a város környéki erdőket csúfítsuk vele – ahogy sokan sajnos teszik – még az is jobb, ha egy, a környéken felbukkanó konténerbe csempészik.
Nemcsak hulladék, de veszélyes is
A veszélyes hulladékok az emberi egészségre és az élővilágra közvetlenül vagy közvetve károsító hatással vannak.
Szinte minden háztartás kamrájában porosodnak különböző tisztítószerek, mert gyakorta csak egy kevés sósavra, lakkra, festékre, hígítóra, szúnyog-, hangyairtóra, növényvédőre van szükségünk, de a kiszerelés vagy a kedvezőbb ár miatt a szükségesnél többet veszünk. Az autótulajdonosoknak a kopott gumiknak, felesleges olajnak, akkumulátoroknak, autóápoló szereknek kell megfelelő helyet találni. Az önkormányzatok időnként ingyenes veszélyeshulladék-gyűjtést szerveznek. Ha ilyennel nem találkozunk, veszélyes hulladék befogadásával foglalkozó céghez kell fordulnunk.
Sokan nem gondolják, hogy a kidobott gyógyszer is veszélyes hulladék, a lejárt szavatosságú különösen. Vigyük vissza a gyógyszertárba, mert bár nem kötelesek átvenni, felkészültek az effajta hulladék kezelésére, és gyakorta magukra is vállalják.
Másoknak még jó lehet
A hulladék mellett szintén kezelni kell az értékesíthetetlen, de tulajdonképpen használható, valakinek valamire még jó tárgyakat. A kinőtt, divatjamúlt ruhák, feleslegessé vált bútorok, játékok, elavult, de működő háztartási gépek, televíziók szép lassan gyűlnek a kamrában, pincében, padláson.
A legszerencsésebb megoldás, ha sikerül elajándékozni. A barátok, ismerősök után következhetnek a segélyszervezetek (Máltai, Karitász, Vöröskereszt), az internet adok-veszek oldalai, hirdetési újság.
Az évről évre ismétlődő lomtalanítás külön fejezete a feleslegeinktől való megszabadulás technikáinak.
Természetesen az építési törmeléknek, autóguminak, festéknek semmi keresnivalója a karnisok, régi újságok, befőttes üvegek, roggyant fotelek között.
Mielőtt bármilyen hulladékkal, de adománnyal is elindulnánk az átvevőhelyre, tájékozódjunk telefonon, pontosan mit vesznek át, szállítanak el. Nagy a kockázat, hogy ha viszsza kell fordulni a lelkiismeretesen összegyűjtött hulladékkal, adománnyal, megpróbálunk megszabadulni tőle, még mielőtt hazaérnénk.
Bár a hulladékok egy részétől kényelmesen megszabadulhatnánk, ha a lefolyón keresztül a csatornába öntjük, de ezt semmiképpen ne tegyük, mert így közvetlenül bekerülve a vízkörforgásba a veszélyes anyagok fokozottan terhelik környezetünket, és ezzel egészségünket.
A veszélyes hulladékokat átvevő cégek, adományokat elfogadó szervezetek, hulladékudvarok címe a www.humusz.hu veboldalon megtalálhatók.
Hozzászólások