Erről szól a védjegy

Különféle minőségi tanúsítványok árulkodnak arról, érdemes megvásárolni egy terméket akkor, ha az építkező vagy felújító garantáltan kifogástalan termékhez szeretne jutni. A Kiváló Építési Termék® Minőségjel, a Magyar Termék Nagydíj® és egy sor más minősítés igazolhatja, hogy a gyártó fontosnak tartotta tudatni a fogyasztóval: minőségi termékre bukkant. Ám nem elég jót, jól is kell beépíteni.

 

 

Nincs könnyű helyzetben az az építkező vagy lakásfelújító, aki a piaci kínálat garmadájában szeretne eligazodni, és laikusként kívánja megtalálni azokat az építőanyagokat, amelyek beépítésére érdemesek lehetnek. Az ugyanis, hogy mi számít kifogástalan terméknek, gyakorta még a szakemberek számára sem világos elsőre, pláne nem az azoknak a lakástulajdonosoknak, akik három- vagy ötévente, netán még ritkábban válogatnak a polcokról építőipari szakáruházakban.

 

 

Kiváló Építési Termék®
Éppen ezért számukra biztos eligazodást nem jelenthet más, mint keresni a minősített, védjeggyel ellátott termékeket. Védjeggyel rendelkezni annyit jelent: hogy szakemberek alkotta bíráló bizottság korábban úgy ítélte meg, hogy a szóban forgó termék érdemes arra, hogy egyik vagy másik minősítést magáénak tudhassa az áru. Az építőanyag-iparban elsőként mindenképp a Kiváló Építési Termék® minőségjelet érdemes megemlíteni, amely nem egyszerűen a minőséget, hanem a tartósságot is garantálja a fogyasztó számára – emelte ki Széman György, az Industorg Bt. Pályázati Irodájának ügyvivője. A védjegy a termék megfelelőségén kívül a gyártóról is bizonyítványt állít ki, hiszen egyértelművé válik: az adott cég számára fontos, hogy megbízható árukat dobjon piacra, s minderről tájékoztassa is potenciális vevőjét. Üzenet a fogyasztónak az is, hogy a cég pénzt és energiát is szán arra, hogy bizonyítsa: érdemes a vevők bizalmára.
A minősítés egyébként a gyártó számára is egyfajta visszaigazolás, azt jelzi, hogy szakmai szervezetek is elismerik azt a többletteljesítményt, amit a piac más szereplőihez képest le tud tenni az asztalra, s ezzel kitűnik a hasonló terméket előállítók széles palettájából. Arról tanúskodik, hogy a megvizsgált termék megfelel a műszaki kritériumoknak, az európai uniós szabványoknak és minden szempontból teljesíteni tudja a modern kor követelményeit. Bizonyos gyártók esetén egyébként már maga a márka is lehet védjegy, a név önmagában garantálja azt, hogy vizsgált és ellenőrzött termékkel találkozik a vevő.
Nincs új a nap alatt
A minősítés egyébként nem a modern piacgazdaság terméke, nem az utóbbi évtizedek élesedő piaci versenyének szülötte. Már évszázadokkal ezelőtt léteztek megkülönböztetések, s az első ilyen az udvari szállító cím volt. Aki ezt viselhette, az önmagában azt jelentette: árui olyan minőségűek, hogy a királyi ház megelégedettségét is kivívta magának az illető. A minősítés egyes országokban ma is él, Nagy-Britanniában a XXI. században is rangot jelent II. Erzsébet udvarába szállítani. A védjegy mögött napjainkban szintén hasonló tartalom húzódik meg: a gyártói megfelelés és a fogyasztói bizalom egyesül. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy minél több minősítést tudhat magáénak az adott termék, annál többen és többféleképpen ellenőrizték megbízhatóságát.

Beépíttetni csak számlával
Nem elég azonban jót gyártani, jól is kell alkalmazni, építési termékeknél jól kell beépíteni. Hiába a legtökéletesebb parketta, ha rosszul van letéve, a legjobban szigetelt ajtó, ha nem tökéletes az illesztés. Nem érdemes azt a vállalkozót felhívni, amelyik a piacon lehetetlenül alacsony megbízási díjaival hirdeti magát, mert ez megbosszulhatja magát. Elterjedt módszer, hogy a költségek minimalizálása érdekében – ha csak lehet – mellőzik a számlát a felet, mert ettől a megrendelő ettől olcsóbb árat, a vállalkozás pedig adózatlan bevételt remél. Mindaddig nincs is gond, amíg minden a tervezett kerékvágásban halad. Ám ha az idő előrehaladtával probléma adódik a munkával vagy a beépített anyaggal, és a vevő szeretné érvényesíteni a neki járó garanciát, jogosultságát semmi mással nem tudja igazolni, mint a számlával. Ennek hiányában pedig magára marad a minőségi kifogásaival.
Tanácsos tehát mérlegelni, s még a megbízás előtt eldönteni, biztosan megéri-e lemondani a garanciáról, nem érdemersebb-e a megállapodott összeg ötödét adóban arra áldozni, hogy rendezett körülmények között, a későbbi jogorvoslat lehetőségét látva rendeljen meg valaki egy szolgáltatást. Széman György szerint éppen ezért adókedvezménnyel kellene ösztönözni az embereket arra, hogy a legális utat válasszák, s az adó megfizetése ellenére csökkenthessék kiadásaikat úgy, hogy azzal egyidejűleg ne kelljen lemondaniuk szavatossághoz kapcsolódó jogaikról.
Nemcsak a magán-, hanem az állami beruházásoknál is fontos a minőség. A közbeszerzési törvényt módosítani kellene a tekintetben, hogy az elbírálás szempontja lehessen: teljesíti-e a XXI. század minőségi követelményeit a jelentkező – hangoztatta Széman György. Igaz, az uniós szabályok nem teszik lehetővé a diszkriminációt, ügyelni kell tehát, mit és miként lehet kiemelni a többi közül, de a minősítettség mindenképpen a pozitívumok sorát gyarapítja, s ez ma már alapvető követelmény.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop